13) BİR ZİNCİRİN HALKALARI

Yayin Tarihi 13 Ekim, 2011 
Kategori BOZKURT

BİR ZİNCİRİN HALKALARI

image00114.jpg
Öyleyse konumuzu “Atatürk Türk Bayrağında Bozkurt başını neden istemiştir? Sorusu ile açarak tarih süzgecinden geçireceğimiz olaylar ve Atatürk’ün kişiliğini göz önüne alarak değişik alternatifler sunalım. Benim görüşüme göre:
1) Çünkü Atatürk, çok okuyan (özellikle tarih), milletini ve Bozkurt’u çok seven bir kişidir.
2) Atatürk, Göktürk Devleti’ne ve onu yöneten Türk büyüklerine hayrandır ve Göktürkler’in bayraklarında kurt başı vardır. Ancak buradaki Bozkurt başı yandan görünümlü olarak kullanılmış.
3) Yoksa çok sevdiği Türk ulularından Dede Korkut’un ‘Salur Kazan’ hikâyesinde geçen “Kurt yüzü mübarektir” ve “Kara başım kurban olsun sana” sözlerinin onun üzerinde bıraktığı bir etki midir?
4) Atatürk, Türk komutanlarından en çok sevdiklerini sayarken ilk sıraya Timur’u koymaktadır. Hatta bir sohbetinde:
“Timur zamanında olsaydım, onun yaptığını yapabilir miydim, onu söyleyemem; fakat o benim zamanımda olsaydı, belki daha fazlasını yapabilirdi” diyerek, Timur’un büyüklüğünü ifade etmiştir. Ve o Timur da; çok sevdiği ve her sefere çıkışında öncelikle ziyaret ederek dua ettiği ‘Hoca Ahmet Yesevi’ türbesini yaptırmıştır. Bu türbenin de Kazanlı Oda giriş kapısının her iki kanadının metal tokmaklarında birer büyük ve ikişer küçük, altı adet -hem de ön yüzden görünümlü- Bozkurt başı kullanılmıştır. Acaba bu durum Atatürk’ün üzerinde etkili olmuş mudur?
5) Yoksa, 20 Eylül 1917′de Halep’ten Talât ve Enver Paşalara gönderdiği uyarı raporunu, henüz İstanbul İngiliz işgali altında iken tam metin halinde yayımlayan (15 Ekim 1919) ‘Türk Dünyası’ adlı gazetenin sağ ve sol üst köşelerinde -ön yüzden- görünümlü birer Bozkurt başı ve sağ üst köşesindeki Bozkurt’un ağzında ise, ‘Yeni bir Ergenekon özlemiyle’ yazısı vardır. Acaba onu etkileyen bu olabilir miydi?
6) Veya, tarihini çok iyi bilen ve seven büyük Bozkurt Atatürk’ü bütün bunlardan çıkardığı ders sonunda verdiği karar mıydı onu etkileyen?
Elbette ki bu zincirin halkaları üzerindeki yorumları çoğaltmak mümkün. Ancak gerçek doğru, onun kafasında kalmıştır.
FAHRETTİN SAVAŞ KONAR

Paylaş:

Yorumlar

“13) BİR ZİNCİRİN HALKALARI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 12 Haziran, 2015 14:29

    tüm bunlar bende Kurtlar Vadisi dizisinde uyarlanan hayalet Ihtiyarlar heyetinin var olma ihtimalini kuvvetlendiriyor bence… Siz ne dersiniz, Böri Budun olmuşmudur?

Yorum yap