128) ANAYASA TASLAĞI GÖRÜCÜYE GİDİYOR !

Yayin Tarihi 27 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Anayasa taslağını

ABD’de anlatacaklar

 

image00199.jpg

Prof. Özbudun ve AKP’li Fırat, ABD’ye gidecek. Baykal, “Taslağı cemaate anlatacaklar” diyerek adını vermeden Fethullah Gülen’i ima etti

Resmen açıklanmamasına rağmen uzun süredir tartışmaları süren Anayasa taslağı, önümüzdeki hafta ABD’de ele alınacak. ABD’nin tanınmış akademik kuruluşlarından Columbia Üniversitesi’nin Demokrasi, Hoşgörü ve Din Çalışmaları Merkezi (CDTR) ile Din, Kültür ve Kamu Yaşamı Enstitüsü, ortak bir konferans düzenledi. New York’ta 3 Mart’ta gerçekleştirilecek konferansa AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ve Anayasa taslağını hazırlayan bilim kurulunun başkanı Prof. Ergun Özbudun’un dışında AKP Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel de davet edildi. Konferansta demokratikleşme ve anayasa yapımı konusunda önde gelen akademisyenlerden Alfred Stepan ve Andrew Arato da konuşmacı olacak. Türk heyeti, 2 Mart’ta ABD’ye gidecek ve 9 Mart’ta dönecek.

Baykal: Yadırgatıcı ve şaşırtıcı…

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Fırat ve Özbudun’un anayasa taslağını anlatmak için ABD’ye gitmesini eleştirdi ve “bir cemaat” ifadesi kullanmayı tercih ederek üstü örtülü olarak taslağın Fethullah Gülen cemaatine anlatılacağını iddia etti.
Baykal, partisinin dün yapılan grup toplantısında şunları söyledi: “Anayasa taslağı konusunda bizim CHP olarak herhangi bir bilgimiz yok. Hiçbir şey bilmiyoruz. Biz bilmiyoruz ama büyükelçiler biliyor, yarın da gidip ABD’ye anlatacaklar. Bir cemaate yakın kuruluşun ABD’deki toplantısına bu anayasa taslağını hazırlayan öğretim üyelerinin başkanı konumundaki kişi ile AKP genel başkan yardımcısı gidip bu yasa taslağını anlatma hazırlığında olduğunu görüyoruz. Bu doğru değildir. Milletvekilleri, muhalefet partileri, biz, medya bu taslağı bilmiyor. Ama bunlar bilecekler. Bu çok yadırgatıcı, çok şaşırtıcı bir manzara.”

 

VATAN

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap