127) TARİH BAŞA SARIYOR-13 (son)

Yayin Tarihi 22 Şubat, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

image00179.jpg

 

“Tarihin akışını değiştirecek buluşma!”
“Atatürk’ün sırdaşı” Kılıç Ali’ye göre, çok önemli yetkilerle donatılmış General Harbord’un Sivas’a gelişi, “tarihin akışını değiştirecek” kadar önemli idi


Amerikan Kuvvetleri Başkomutanı General Pershing’e tanınmış fiilî yetkilerle donatılmış General James C. Harbord’un Sivas’a gelişi, Kılıç Ali’ye göre “tarihin akışını değiştirecek” kadar önemli idi. Kılıç Ali’nin şu sözleri çok  dikkat çekicidir:
 “Bir gün gelir de, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nin ilk günleri hislerden arınmış ve gerçek değeriyle yazılırsa, bu buluşma, Türkiye Cumhuriyeti’ne imkân veren temel olaylardan biri olarak yerini koruyacaktır.”
 “Atatürk’ün sırdaşı” Kılıç Ali, Amerikan generali ile Mustafa Kemal’in buluşmasıyla ilgili şu çarpıcı açıklamalarda bulunuyor:
 “Denilebilir ki, yüzyılımızda hiçbir gizli konuşma, 22-24 Eylül 1919 gün ve gecelerinde devam eden Sivas Mülakatı kadar, olayların akışını değiştirmemiştir!
… Gözlerimiz yollarda Amerikan generalini heyecanla beklemiştik. Çünkü her an vazgeçebilir, Sivas’a uğramaz, yoluna devam ederdi. Bu yol, Amerika-İngiltere-Fransa’nın kurulmasını kararlaştırdıkları ve sınırlarının içinde bugün yedi ile sığabilmiş aziz topraklarımızın da bulunacağı Büyük Ermenistan’la noktalanıyordu.
… Dünya Savaşı’nda bizim de kendilerine karşı dövüştüğümüz İtilaf Devletlerinin (İngiltere-Fransa-Rusya-İtalya ve daha sonra Amerika) kesin zaferinin asıl sahibi, savaşa son olarak katılan Amerika’ydı.

Tehlike büyüktü
… Yeni Ermenistan Devleti’nin kurulması kararı, Amerikan Senatosu’nun onayından geçmişti.
… Harbord’un görevi, yeni Ermeni Devleti’nin kurulacağı yerleri görmek ve raporunu Kongre’ye sunmaktı. Tehlike gerçekten büyüktü.
… İstanbul’da Türk milliyetçileri harekete geçmişler, Harbord’la temas kurmuşlar (…) uzun uğraşlardan sonra Harbord’un Sivas’a uğraması sağlanmıştı.
… İtiraf edeyim ki; Amerikalı generalin Sivas’a geleceği öğrenildikten sonra, Paşa’nın bu ziyarete verdiği farklı önemi ve yaptığı hazırlıkları bizler yadırgamıştık.

Mustafa Kemal takdim etti
… Reşit Paşa’yı, hükümeti temsil eden kişi olarak generale bizzat Mustafa Kemal takdim etti. Böylelikle, Sivas’ta, kendisinin başında olduğu hareketin, ülkeyi ve milleti temsil ettiğini anlatmak istiyordu.
… Haksız iftiraların ve olumsuz propagandaların etkilerini Yeni Dünya(Amerika) insanlarının kafasından silmek zorundaydık. Paşa’nın, Harbord’un gelişine neden bu kadar hassasiyet gösterdiğini, zaferden sonra, Amerika’nın yine bir asker olan ilk Büyükelçisi General Sherrill’i kabul ettiği günün ertesinde kendisinden dinledim. Amerikan Büyükelçisi’ne Türk Ulusal Mücadelesi’ni bütün evreleriyle anlatmış olan Paşa, soruma şu yanıtı vermişti:
’Amerika, sahip olduğu olanaklarla bir dünya devleti… Temsil ettiği özgür düşünce felsefesiyle de bize yakın… Türkler’i ve Türkiye Cumhuriyeti’ni olduğu gibi tanırsa aramızda gerçek bir dostluk kurulur ve bu dostluk iki taraf için olduğu kadar, dünya için de hayırlı olur. O günlerde General Harbord’a gerçekleri anlatmayı başaramasaydık, çözümü güç oldubittilerle karşılaşabilirdik.’ ”
Mustafa Kemal,  “Bu yabancılara her hareketinizle, ülkenin sahibi olduğunuzu hissettireceksiniz. Asıl göreviniz budur…”  düşüncesindeydi.


Yabancı sermaye, birliğimize son verecek tarzda olamaz
Mustafa Kemal, denetimsiz yabancı sermayenin ve aşırı dış borçlanmanın Osmanlı İmparatorluğu’nu ekonomik ve siyâsi açıdan Avrupalı devletlere bağlı kıldığını ve Avrupalı devletlerin bu durumu, Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalamak ve topraklarını sömürge haline getirmek için kullandığını görmüştü.  Bu yüzden, kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni ekonomik açıdan kalkındırırken, yabancı sermayeye, kanunlarımıza uygun şekilde ve bağımsızlığımızı tehdit etmeyecek biçimde yer verdi. Mustafa Kemal’in -bugün de kimi çevrelerce çarpıtılmaya çalışılan- yabancı sermaye konusundaki görüşü şuydu:
“Tabiidir ki, hariçten gelecek
sermayeye yol göstermeye, çalışma usulüne ihtiyacımız vardır.
Fakat bu, birliğimize ve bağımsızlığımıza son verecek bir vesayet tarzı demek olamaz.”

Provokasyon alayları
Buna rağmen, yaklaşık 6 ay sonra, Eylül’de ortalıkta bir ” provokasyon alayı “ dolaşmaya başladı. Bir iki otobüs dolusu PKK destekçisi, İmralı Adası’ndaki Abdullah Öcalan’ı ” ziyaret “ bahanesiyle yola çıktı. Eş zamanlı olarak İstanbul’un birkaç bölgesinde ” kalkışma “ (isyan) görüntüleri altında ortalık birbirine katılmaya, evine Türk Bayrağı asan vatandaşlara saldırılmaya başlandı. Ülkemizin çeşitli yerlerinde terör örgütünün sembolleri, teröristlerin resimleri ve sloganları açıkça boy gösterdi. Bozüyük’te halk tahrik edildi, olaylar büyüdü.

Başbuğ’dan uyarı
Oysa, 2 ay önce, 19 Temmuz 2005’te, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Avrupa’da bu hareketlerin nasıl büyük cezalar aldığını açıklamıştı. ” Terör Değerlendirme Toplantısı “nda basın temsilcilerine konuşan Orgeneral Başbuğ, şöyle demişti:
”Terörle Mücadele Kanunu gözden geçirilmeli. Batı ülkelerinde olanlar olsun, yeter. Örneğin;
İngiltere’de, 2000 yılında çıkarılan Terörizm Kanunu’nun 13. maddesi kapsamında, yasaklanmış bir örgütün renklerini taşıyan bir rozet bile takamazsınız.
İngiltere’de bir teröristin resmi veya sesi radyo ve televizyonlardan verilemez.
ABD’de bir kişi çıkıp Usame Bin Laden’i överse anında tutuklanır.
Ülkemiz terörü öven, onu yücelten yayınlarla doludur. Bölücü terör örgütünü öven kitaplar ise raflarda yer almakta ve rahatlıkla satılabilmektedir.
Orgeneral Başbuğ’un bu açıklamayı yaptığı tarihte, siyâsi iktidarda Tayyip Erdoğan başbakanlığında AKP Hükümeti görev yapıyordu!..


Türk halkı, evlerini bayraklarla donatarak hainlere cevap vermişti.

Genelkurmay’dan bölücü mihraklara sert cevap:
Bayrağımıza hakaret haince bir davranıştır

2005 yılında Mersin’de Türk bayrağınının çiğnenmesi üzerine Genelkurmay, “TSK, ülkesini ve bayrağının korumak için gerekirse kanının son damlasını akıtmaya hazırdır, yeminlidir” açıklamasını yapmıştı

Şimdi o günlerde olanları anımsayıp hızlıca tekrar bugüne gelelim. 2005 yılı Mart ayındaki Nevruz gösterilerinde, Türkiye’de Türk bayrağı çiğnendi!.. İki küçük çocuğun bu hareketi televizyonlarda yayınlanınca milyonlar ayağa kalktı. Bunun üzerine  Genelkurmay Başkanlığı 22 Mart’ta çok sert bir açıklama yayınladı:
 “Büyük Türk Milleti,
Hiçbir değerden nasip alamamış bir grup tarafından, insanlığın ortak değeri olan Baharın gelişini kutlama adına düzenlenen masum etkinlikler, yüce Türk Ulusu’nun sembolü, her zerresi şehit kanıyla bezenmiş şanlı Türk Bayrağına saldırı densizliğinde bulunulacak kadar ileri götürülmüştür.


Mersin’de 2005 yılında gösteri yapan bölücüler şanlı Türk bayrağımızı ayakları altına alarak çiğnemişti. Çirkin olay yurt genelinde büyük infiale neden olmuştu.

Mazur görülemez
Türk Milleti, engin tarihinde iyi ve kötü günler görmüş, sayısız zaferler yanında ihanetler de yaşamıştır. Ancak hiçbir zaman kendi vatanında, kendi  sözde vatandaşları tarafından yapılan böyle bir  alçaklıkla karşılaşmamıştır.
Savaş meydanında vuruştuğu bir düşmanın Bayrağına dahi saygı gösteren bir ulusun, kendi Bayrağının, kendi topraklarında sözde kendi vatandaşları tarafından böyle bir muameleye maruz kalması, hiçbir şekilde izah edilemez ve mazur görülemez.


Bu, haince bir davranıştır.
Hem bir ülkenin vatandaşı olmak, havasını teneffüs etmek, suyunu içmek, karnını doyurmak; hem de o ülkenin en kutsal ortak değeri olan Bayrağına el kaldırmaya yeltenmek gaflet, dalalet ve hıyanetten başka bir şekilde tarif edilemez.
Asla sahipsiz değildir
Dost ve düşman herkes şunu çok iyi bilmelidir ki; Ne bu Ülkenin Bölünmez Bütünlüğü ne de bu birlik ve bütünlüğün sembolü olan şanlı Türk Bayrağı asla sahipsiz değildir. Başta yüce Türk Milleti olmak üzere onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri, tıpkı atalarının yaptığı gibi, Ülkesini ve Bayrağını koruma ve kollamaya, bunun için gerekirse   kanının son damlasını akıtmaya hazırdır. Yeminlidir.
Onun vakar ve ciddiyetini, sabrını yanlış yorumlayanlara, yanlış hesap peşinde koşanlara, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Vatan ve Bayrak Sevgisini denemeye kalkışanlara, tarihin sayfalarına bakmalarını öneririz.
Saygı ile duyurulur.

SAYIN HULKİ CEVİZOĞLU’NA TEŞEKKÜR EDERİZ.

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“127) TARİH BAŞA SARIYOR-13 (son)” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Serap Akan yorum tarihi 24 Şubat, 2008 15:18

    Sayin Hulki Cevizoglu’nun bu muhtesem yazisini bizlere ulastiran Yeniden Ergenekon’a tesekkur ederiz.

Yorum yap