125) TÜRBAN, LİSE VE HASTANEDE SERBEST GİBİ…

Yayin Tarihi 25 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

TÜRBAN, LİSE VE HASTANEDE

SERBEST GİBİ…

 

Üniversitelerde türbana serbestlik tanımaya yönelik Anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylandı ama türban tartışması hâlâ devam ediyor.

Üniversiteye türbanlı girilsin mi girilmesin mi tartışması sürerken, yasak olmasına rağmen bazı liselerle, bazı kamu kuruluşlarında türbanlı görüntüler dikkat çekti.

Bazı hastanelerde türbanlı doktor ve sağlık personeli görev yaparken, bazı öğrenciler de liseye türbanlarıyla rahatça girip çıkıyor. Milliyet’in yaptığı bir araştırma da bazı devlet kurumlarında türbanlı personelin zaten hizmet verdiğini gözler önüne serdi.

Türbanlı uzman

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çok sayda çalışan, türban takıyor. Hizmet alımı yoluyla görevlendirilen kadın personelin birçoğu da başörtüsü ya da türban takıyor.
Hastanede sağlık görevlileri ve doktorlar da türbanla hizmet veriyor. Göğüs Hastalıkları’nın 4 numaralı polikliniğindeki bir uzman doktor, kamu kurum ve kuruluşlarındaki personel için yayımlanan Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne aykırı olmasına rağmen, türbanlı olarak hasta muayene ediyor. Koridorlarda da hemşire veya sağlık görevlisi kıyafetinin üzerine türban takan görevliler dikkat çekiyor.

Başhekim Doç. Dr. Eyüp Gümüş, “Örtülü doktorlar var. Gündüz çıkarıyor, eve giderken tekrar örtünüyorlar. Bana rastlamadı ama, hastanede de geziyorlarmış” dedi.

Bu konuyla ilgili olarak denetimler yaptıklarını söyleyen Gümüş, şunları söyledi:
Bununla ilgili denetimler yaptırıyoruz ama, bazen öğle arasında da taktıklarına yönelik bilgi geldi. Ben, özellikle geziyorum ama, 100 poliklinik var. Böyle bir sıkıntımız var ama, benim denetimlerimde başörtülü çalışan yok. Geçen yıl da birkaç şikâyet olmuştu. Denetimleri artıracağız.”

Koridorda türbanlılar

Yaklaşık 1.5 yıl önce hizmete açılan Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de benzer bir durum göze çarpıyor. Bazı hemşire ve laboratuvar görevlileri koridorlarda türbanlı dolaşıyor. Çalışanlara göre, göz önünde olmayan personelin türban takmasına müdahale edilmiyor. Danışmada veya veznelerde görev yapan kadın personel arasında da türbanlı bulunmuyor.
Resmi kıyafet yönetmeliğine uyduklarını savunan Başhekim Doç. Dr. Alper Cihan, türbanlı personelin çalışmasının normal olmadığını söylüyor. Cihan, “
Firmalardan sözleşmeli olarak çalıştırdığımız personel olabilir. Bayan  laborantlarda olmaması lazım. Varsa da benim bilgim dışındadır. Kurumun dışarıdan görünüşü benim için önemli. Eleştiri alırsak onu da düzeltiriz” diye konuştu.

İki hastanede uyarı

Türbanlı doktorun hizmet verdiği bir diğer hastane de Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Türbanlı görev yapan kadın doktorların bulunduğunu kabul eden Başhekim Dr. A. Haldun Ertürk, “
Bir iki tane var. Onlar da uyarıldı. Yönetmeliğe göre olmaması gerekiyor” dedi.
Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de türbanlı doktor hasta muayene ediyor. Başhekim Dr. Turan Aslan, özel hayatlarında türban kullanan bir iki doktorun hastane içinde kullanmamaları için uyarıldığını kaydetti.

Türbanlı hizmet veriyor

Vakıf Gureba Hastanesi’ndeki 4 No’lu Fizik Tedavi Polikliniği’nde türbanlı hekim hasta muayene ediyor. Başhekim Turan Aslan, kliniğin şef yardımcısı Dr. Meltem Esenyel’in odasında çekilen fotoğrafla ilgili olarak, hava muhalefeti nedeniyle hastaneye gelemeyen Esenyel’in yerine hasta muayene eden bir hekim olduğunu söyledi. 21 Şubat 10.30 sıralarında…

Türbanlı öğrenciler lise bahçesinde

Güngören’deki İzzet Ünver Lisesi’nde öğrenciler türbanlarıyla okula girip çıkıyor. Sabahçı öğrencilerin çıkış saatinde okulun bahçesinde çok sayıda türbanlı öğrenci bulunuyor.
Öğretmenler, sınıflara girmek üzere bekleyen öğrencileri sıraya sokmak için çaba harcarken, türbanlı halde arkadaşlarıyla birlikte okula girmeye hazırlanan öğrencilere hiçbir müdahalede bulunulmuyor.

Okul zilinin çalmasıyla da Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne aykırı halde türban takan birçok kız öğrenci okul binasından dışarı çıkıyor.
İzzet Ünver Lisesi’nden bir yetkili, türbanlı öğrencilerle ilgili soruyu şöyle yanıtladı:
Aktif bir öğrencinin sınıfta türbanlı olmasının mantığı yok. Ancak, çocuk okulun bahçesine gelir, örtüsünü çıkarır, okulun bahçesinden binaya girdiğinden itibaren böyle birşey yapması mümkün değil. Ana binanın girişinden itibaren olamaz. Ancak, diyelim ki hava çok soğuk, çocuk lavaboda çıkarır, yine sınıfına girer. Varsa da böyle olabilir.

Öğrenci, şapkasıyla da giriyor, başında birşeyle de girebilir.
Kış mevsimi başka bir şey. Diyelim ki türbanlı 3-5 tane öğrenci var. Bir örtü var, bu ülkenin bir geleneği, göreneği var. Diyelim ki hava soğuk başını örtüp, şapka da takabilir çıkarken ama, binanın içinde ve dersliklerde böyle bir şey olması mümkün değil.
Kış mevsiminde sıra yapmıyoruz, onun dışında sıra yaparken, öğrencinin kılık kıyafetine dikkat ediyorsun.”

VATAN

image00191.jpg

image00237.jpg

image00328.jpg

image00426.jpg

image00520.jpg

image00615.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“125) TÜRBAN, LİSE VE HASTANEDE SERBEST GİBİ…” yazisina 17 Yorum yapilmis

 1. dursun duran kaya yorum tarihi 25 Şubat, 2008 15:42

  ne yorumu yapalım,yapacak yorum var mı?gerekli hassasiyeti gösterenlere de çizgi çekiyorlar.kişiliksiz insanlar da o çizgiden kaçmak için üç maymun oluyorlar.(oynuyorlar değil oluyorlar)

 2. Furkan ipekoglu yorum tarihi 20 Temmuz, 2008 03:18

  Türban ( Tesettür )+ ( örtünmek ) lise ve hastahanelerde serbest gibi diye yasakci ve zorbaci zihniyetler sunu idrak edemiyorlar. o yasaklamaya calistiginiz Tesettür Müslüman Türk milletinin DIN`ii inanci Mukaddesati Kültürüdür! Müslüman Türki Milletini kendi VATAN`inda esaret altinda birakan alcaklar utansinlar. Bu Milletin inancini ve Degerlerini ayaklar altina alanlar kahrolsunlar !

 3. köroglu yorum tarihi 27 Kasım, 2008 13:23

  Ben inaniyorum Sen isdersen inanma!!!

  Nur Suresi’nin 31. ayetinde ise örtünme emrinin kapsamı geniş­letilmiş, bakışların kontrol edilmesi, namusun korunması, akrabalar ve yabancı erkekler yanında bazı organlar dışında kalan yerlerin ör­tülmesi farz kılınmıştır.

  “Ey Peygamber; eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, cilbablarını üzerlerine sıkıca örtünsünler. Böylesi onların (iffetli olarak) tanınmaları ve rahatsız edilmemeleri için daha elverişlidir.”
  Bazı kadınlar cilbab başları üzerine, bazıları da omuzlarına atar­lar. İki ucu bir biri üzerine sıkıca örtülmezse kadının saçları, boynu ve gerdanlığı gözükür ve erkeklerin bakışlarını üze­rine çeker.
  Kimi kötü niyetli erkekler de bundan umutlanarak böyle kadınların arkasına düşer, onları rahatsız eder ve töhmet altında bırakırlar.

 4. haşim öreyen yorum tarihi 19 Aralık, 2008 20:17

  Kuranı iyi okuyanlar bilirler ki allah bu saçmalıkların hiçbirini emretmemiştir…Bu küçük beyinli şempanzeler kendi kafalarına göre İtici bir İslam Modeli yaratmış ve bunuda diğerlerine dayatmaya kalkışmışlarıdır. itirazı olan varsa BERİ gelsin!!!

 5. ayhan yorum tarihi 26 Şubat, 2009 15:57

  ne olduk dememeine olacagiz demeli. yeniden duzeliyor turkiyem ve turkiye sevdalilari

 6. Ercan Tokaer yorum tarihi 28 Şubat, 2009 17:13

  Senin plajda anaın bacının karının mayoyla dolaşması müslümanları geriyormu, sana ne başörtü takanın başını örtmesinden, başörtülünün derdi senimi gerdi.san kadının başını başka bir yerlerini açacaksan aç, herkesim midesi senin gibi geniş olmak mecburiyetindemi.

 7. sevi tem yorum tarihi 14 Mart, 2009 07:17

  ayy ne güzel. cok hosuma gitti 😀 insallah basörtülülerin sayilari cogalir. cok güzeller masallah. doktorluk, hemsirelik ve saire de cok yakisiyor basörtülüye. benim kaldigim almanya eyaletinde üniversiteye tesettürlü girebiliyoruz. hatta mescidimiz bile var, orada namaz kiliyoruz arkadaslarla 😀 . profesörlerimizlede cok güzel anlasiyoruz. cok hosgörülüler, alcak gönüllüler, toleransli insanlar canim. tesettürlüler tesettürsüzlere karsi hosgörülüler, ve tesettürsüzlerde tesettürlülere karsi hosgörülüler. gül gibi gecinip gidiyoruz 😀 hatta benim dinsiz arkadaslarim var. ben mescide girdigim zaman, beni kapinin önünde bekliyorlar sürekli. benim yasantima saygi gösteriyorlar. insan gibi insanlar 😀 türkiyede insallah almanyayi örnek alir bu konuda 🙂 cünkü türkiye insani aslinda daha hosgörülüdür ve türkiye dünyaya örnek olabilecek kadar daha üstün güzel ahlaklidir. 😀

 8. Halil ibo yorum tarihi 22 Mart, 2009 18:48

  TÜRBANLA DERDİNİZ NE YA MİLLET İŞİ GÜCÜ BIRAKMIŞ TÜRBAN DA TÜRBAN. YAW HERKES İŞİNE BAKSIN MEMLEKETİN HALİNE BAKIN UTANIN YA BU YAPTIKLARINIZDAN YARIN ÖLÜNCE TOPRAĞIN ALTINDA YAPIN BUNLARI YAPABİLİYORSANIZ

 9. sinem yorum tarihi 16 Nisan, 2009 15:10

  BAĞCILAR HASTANESİNİ YÖNETİMİNİ TEBRİK EDİYORUM DESTEKLİYORUM KİMSENİN ÖZGÜRLÜGÜNE ÇALIŞMA HAKKINA KARIŞMADIGI KARŞI ÇIKMADI İÇİN ÖZGÜRLÜKLERE TEMİZLİGİ DOKTORLARİN HEMŞİRELERİN SAYGISI VEDE HASTALARA İLGİSİ ÇOK GÜZEL BİZ BURADAN COK MEMUNUZ MEMUN OLMAYANLAR GİTSİN BAŞKA YERE ..

 10. Cansu yorum tarihi 19 Nisan, 2009 22:47

  bua gecip kuranda su bu yazmiyo demeyin, allah askina kuran okumasini biliyormusunuz??? rock pop dinlemekten dinidize zaman kalmiyo, Bizde modern muslumaniz diye gecinmeyin… tamam bende kapali deyilim ama kapanmak farzdir.. kim bilir bende kapanirim birgun..

 11. Haşim ÖREYEN yorum tarihi 16 Ağustos, 2009 23:36

  … Kuran Okumasını Bilen Çok Bilmişe Bak Sen:) Allah Her Kavime Kendi Şartlarına Göre Bir Peygamber Gönderdi Ve hz. Muhammed Sadece Araplara Uyarıcı Olarak Geldi. Dolayısıyla Kapanma Konusu Sadece Arapları İlgilendirir!

  İbrahim suresi4.Ayet:Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allah’ın emirlerini) iyice açıklasın.

  Fussilet suresi 44. ayet: “Eğer biz Kuran’ı yabancı bir dille gönderseydik derlerdi ki: ‘Neden, onun ayetleri açıkça beyan edilmedi. Dil yabancı, muhatap arap! Olur mu böyle şey?”

  Secde3. Yoksa “Onu Muhammed uydurdu” mu diyorlar? Hayır o, kendilerine senden önce hiçbir uyarıcı gelmemiş olan bir kavmi uyarman için, doğru yolu bulsunlar diye Rabbin tarafından indirilmiş gerçektir.

  Öncelikle Arap’tan Çok Arapçı Olmayı Bırakın…

 12. Emre GÖKALP yorum tarihi 11 Ekim, 2009 19:49

  Zorunuza giden bir durum mu var ? Başı örtülü veya değil herkes TC vatandaşı değil mi ? Bu yasaklar din düşmanlığının yanında bir rant savaşı olması ? ( onlar okula gitmesinki açıklara kontenjan olsun , çalışamasın ki size fırsat olsun ) yok canım zannetmiyorum insanlar bu kadarda … olamaz .

 13. sule danısman yorum tarihi 16 Ekim, 2009 00:26

  HAŞİM ÖREYEN kardesım yuce kıtabımız KURAN-I KERIM tum ınsanlıga ındırılmıs bır kıtaptır ve HZ.MUHAMMED(a.s)da son peygamberdir yuce ALLAH(c.c)araplara gndermıs olsa bız bu kıtabı araplara gonderdik dıyemezmı?sence. ALLAH’A EMRİNE TESLİM OLMAKLA YAKLASABILIR.DUSUNMEKLE HAYAL İLE DEGİL.!!!selamun aleykum..

 14. Haşim Öreyen yorum tarihi 17 Ekim, 2009 23:46

  Allah Bir’dir Hazreti Muhammet (s.a.v) Onun Son Peygamberi Ve İnsanlık Aleminin Son Elçisidir. Ben İMAN Ettim! LAİLAHE İLALLAH MUHAMEDEN RESULULLAH…

 15. zeynep yorum tarihi 17 Mart, 2010 18:14

  MEDENİYET DEDİĞİN SOYMAKSA BEDENİ
  HAYVANLAR BİZDENDE MEDENİ
  BİR MODERLEŞMEDİR GİDİYORSUNUZ. CAHİLİYE ÇAĞIYLA YARIŞIR DURUMA GELDİK GÖRMÜYORSUNUZ.YANLIZ BENİM ANLAMADIĞIM AYET YALANLAMA CESARETİNİ NERDEN ALIYORSUNUZ.DİLERİM BİRGÜN TÖVBE EDERSİNİZ. YOKSA CEZASI PEK AĞIRDIR ÇEKERSİNİZ.ÜZRİMİZE OYNANAN OYUNLAR NE BÜYÜK GÖRMEZSİNİZ.TARİH NEDİR ONU BİLE BİLMAZSİNİZ SONRADA DÖNÜP BOŞ BOŞ ÖTESİNİZ.

 16. büşra yorum tarihi 14 Eylül, 2010 22:54

  sırf ben arne almaya türbanla gitdim diye beni okula almıcaklardı yıktım ortılıgı aldılar 🙂

 17. Furkan OKUR yorum tarihi 11 Eylül, 2014 10:13

  Kuranı kerimde ortunmek diye bir şey yok diyen cahil toplumum kuranı kerimde namaz kılmayı da anlatmıyor dimi? Ama peygamber efendimiz kılıyordu bugun kılındığı gibi peygamber efendimizin doneminde baş ortusude vardı bugun takıldığı gibi ve demekki kuranda yazmıyor diye yapmayacaksan başını ortmeyi peygamber efendimizi tanımıyorsun demek oluyor ve bunun buraya haber olması bile uzucu bir olay şortlu kızlar gotune kadar açarken haber olmuyorda baş örtülü ecdadımız saçını kapatıncamı haber oluyor Müslüman bir ülkede!

Yorum yap