124) ABD, RUSYA’YI ÜÇE BÖLECEK

Yayin Tarihi 25 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image00189.jpg

 

Rusya Jeopolitik Bilimler Bölümü Başkan Yardımcısı Konstantin Sivkov, Rusya’nın nükleer kapasitesini yok etmeye yönelik ABD tehdidinin bugüne dek hiç bu kadar ciddi olmadığını söyledi. 

Rusya parçalanacak!
2012 yılına kadar Rusya’nın nükleer kapasitesinin vurularak yok edileceği iddia edildi. Bu senaryoya göre ülke üçe bölünerek ABD, Avrupa Birliği ve Çin arasında pay edilecek
Rusya Bilimler Akademisi Jeopolitik Bilimler Bölümü Başkan Yardımcısı Konstantin Sivkov, Rusya’nın nükleer kapasitesini yok etmeye yönelik tehdidin bugüne kadar hiç bu kadar ciddi olmadığını söyledi. Sivkov, “Şunu ilan ediyorum ki bu tehdit şimdiye kadar hiç bu kadar ciddi olmadı. Batılı uzmanlar bu konuyu son günlerde ciddi olarak tartışıyor.” dedi. Interfax’a açıklamalarda bulunan Sivkov 2012 yılına kadar nükleer olmayan silahlarla gerçekleştirilecek saldırı sonrası Rusya’nın üçe bölüneceğini batı kısmının Avrupa Birliği’ne, doğu kısmının Çin’e verileceğini, orta kısım ve Sibirya bölgesinin ise ABD’ye bırakılacağını söyledi. 

Karşılık veremeyecek
Rus askeri gücünün ABD’den yönelecek saldırıya yeterince karşılık veremeyeceğini öngören Rus bilim adamı, “Rus konvansiyonel gücü henüz bölgesel savaşlarda bile yeterli değil. Toplu bir saldırı sırasında bunu başarması mümkün değil. Tek alternatif caydırıcı gücümüz nükleer varlığımız.” değerlendirmesini yaptı. 

Uzayı da silahlandırıyorlar
ABD’nin yeni bir silahlanma yarışı başlattığını kaydeden Rus uzman Sivkov, “Onlar uzayı da silahlandırıyor. Yeni silahlar geliştiriyor. Rusya’nın da bu gelişmelere cevap vermesi gerekir. Ancak Rusya buna şimdilik Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi karşılık verme konusunda isteksiz” dedi.

Polonya’dan füze şartı
Polonya Savunma Bakanı Bogdan Klich, topraklarına füze savunma sistemi yerleştirilmesini sadece ABD’nin Polonya silahlı kuvvetlerinin modernize edilmesine yardım etmesi halinde kabul edeceklerini söyledi. Klich, “Amerika’nın, silahlı kuvvetlerimize tatminkar katkısını öngören bir anlaşma imzalanmadıkça topraklarımıza Amerikan tesislerinin kurulmasını kabul etmekten söz edemeyiz” dedi. Rusya ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne kuracağı füze sisteminin  kendisine karşı olduğunu söylüyor.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“124) ABD, RUSYA’YI ÜÇE BÖLECEK” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. harbiyeli33 yorum tarihi 26 Şubat, 2008 10:20

    aslında ABD ve RUSYA düşman değildir. karşılıklı anlaşmalarla birbirlerini düşman ilan ederek dünyayı şekillendiriyorlar. eskiden rusya orta doğu ve batı avrupa yı kontrol ediyordu. amerikanın avrupada, orta doğuda ve küçük asyada etkinliği yoktu. şimdi ise rusya; orta doğu ve küçük asya dan vazgeçmiş, AVRUPA BİRLİĞİ (AVRUPA) ni, ABD ise orta doğu ve küçük asyayı kontrol altına almaya çalışıyorlar. şu zamanlarda heriksininde ortak düşmanı AVRUPA BİRLİĞİ yani AVRUPA dır. füze krizleri v.s. senaryodur. ABD ve RUSYA ezeli iki rakip değil, dünyayı paylaşan ezeli iki ORTAKTIR………

Yorum yap