1233) TÜRK MUCİTTEN “BOR” KEŞFİ

Yayin Tarihi 11 Eylül, 2013 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Türk mucitten büyük ‘bor’ keşfi

image00118.jpg

Dünya rezervinin yüzde 72’si Türkiye’de bulunan ‘Bor’ maddesinin saflaştırılmasıyla elde edilen ‘Sodyum Pentaborat’ maddesi sayesinde dünyanın en dayanıklı ve radyasyon emici betonunu Türkiye üretecek.

Taşı su haline getirerek bu suyun yanmayan malzeme üretiminde kullanılmasını sağlayarak bu çalışmasıyla bilim dalında Nobel ödülüne aday gösterilen Türk kaşif Faruk Durukan, Türkiye’deki 10’a yakın üniversite ile ortaklaşa yürüttüğü ‘Bor’ madenini saflaştırma çalışmasını tamamladı. Üniversitelerdeki akademisyenler ile aylardır ‘Bor’ maddesi üzerinde çalışmalar yapan Faruk Durukan, dünyada yalnızca Amerika’da gerçekleştirildiği bilinen ‘Bor’ maddesini saflaştırma çalışmasını Türkiye’de de tamamlayarak, daha da fazlasını yaptı. Amerika’da ‘Bor’ maddesinin yalnızca saflaştırılarak içinden ‘Sodyum Pentaborat’ maddesinin alınabildiği bilinirken, Faruk Durukan, bu maddenin kullanımı konusunda keşfettiği buluşuyla Türkiye’de ve dünyada inşaat sektörüne yeni bir boyut kazandırdı.

BU BETON İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇIĞIR AÇACAK

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan dünyanın en gelişmiş bitki özü üretim tesislerindeki laboratuarında çalışmalarını yürüten Türk kaşif Faruk Durukan, ‘Bor’ elementini saflaştırarak elde ettiği ‘Sodyum Pentaborat’ maddesini çimento imalatında denedi ve sürpriz bir sonuçla karşılaştı. Çimentosunun içine belirli miktarda ‘Sodyum Pentaborat’ karıştırılarak imal edilen betonun normal betona kıyasla kırılması veya deforme olması kesinlikle mümkün olmuyor. Ayrıca, ‘Sodyum Pentaborat’ katılarak üretilen betonun en büyük özelliğinin radyasyonu tamamen absorbe edebilmesi olduğu belirlendi.

Bu sayede, ülkemizde kurulacak olan bir nükleer santralin yapımında ‘Sodyum Pentaborat’ içerikli beton kullanıldığı takdirde, bu yapı dünyanın en güvenli nükleer santrali olacak. Bu beton, askeri depo binalarında, düşük hidrotasyon nedeniyle, tüp geçit, tünel, köprü, beton yol yada barajlarda, güvenli atık depolama alanlarında, hastanelerin röntgen odalarında, güçlendirilmiş olması nedeniyle de yüksek binaların inşasında da kullanılabilecek. ‘Kale Naturel’ isimli tesislerde elde edilen ‘Sodyum Pentaborat’ın üretimi için gereken patentin de alındığı öğrenildi

TÜRKİYE ARTIK BOR’U İŞLEYEBİLİYOR!

image0024.jpg

Yüzyıllardır, dünyanın yüzde 72’si Türkiye’de olduğu bilinmesine rağmen işlenememesinden yakınılan dünyanın en değerli yakıtı ve elementi olarak varsayılan ‘Bor’u saflaştırmayı ve insan hayatına kolaylıklar getiren bir madde elde etmeyi başarmanın sevinci içinde olduklarını ifade eden Türk kaşif Faruk Durukan, ‘Ülkemizde yıllardır hep bir söylenti vardır. Bor’un dünya rezervinin yüzde 72’si bizde, ama işlenemiyor diye. Oysa biz Bor’u artık en son saflık derecesine kadar getirip işlemeyi başardık. Bor’un başlangıç işleme hali ise Sodyum Pentaborat’tır. Biz bu maddeyi de üretmeyi başardık. Bu maddenin en özellikli kullanım alanı ise, radyasyon geçişini durdurma görevi yaptığı için nükleer santralleridir. Betonu kırılamayacak sertliğe ulaştırdığı için de yüksek binaların yapımında da rahatça kullanılabilir. Biz bu çalışmanın patentini de almış bulunmaktayız. Artık ülkemiz işlenmiş Bor satma safhasına gelmiştir. Biz de bu konuda çalışmalarımızı geliştirerek sürdürüyoruz. Bizim amacımız, bundan sonra Bor’un daha da geniş kullanım alanlarını belirleyip, buna uygun malzemeler yaparak ülkemizdeki ham maddeyi işleyip dünya piyasasına satmaktır’ dedi.

‘Bor’ madeninden alınan ham madenin işlenmesiyle elde ettikleri ‘Sodyum Pentaborat’ karışımlı betonu laboratuarlarda test ettiren şirket, daha sonra ‘Bor’ karışımlı betonu bir inşaatın kolon betonlarında denedi.

TÜM BULUŞLARI TIP LİTERATÜRLERİNE GİRDİ

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın da en gelişmiş bitki özü üretim tesislerinin sahibi olan Türk kaşif Faruk Durukan, tüm servetini ortaya koyarak yıllardır ülkedeki yaklaşık 20 üniversite ile ortaklaşa sürdürdüğü bilimsel çalışmalarında; Zeytin yaptığı çayını keşfetti, Domuz Gribi hastalığı için en etkili aşıyı üretti, zeytin özünden alınan Oleuropein maddesinin kanser hastalığı tedavisinde kullanılabildiğini ispatladı, zeytin üretimi yapan ülkelerin 3 bin yıldır baş edemedikleri sorunu olan zeytin kara suyunu ayrıştırarak içinden 3 faydalı maddeyi üretmeyi başardı, farklı bitki özlerinden elde ettiği kök boya ile tekstil firmalarının önünü açtı, zeytin çekirdeğinden dünyanın en kaliteli aktif karbon maddesini üretmeyi başardı, taşın suyu buluşu ile stratejik önem taşıyan yanmaz madde üretimine yeni bir boyut kazandırdı ve daha bir çok buluşa imza attı. Faruk Durukan, sonuçlandırdığı tüm bilimsel buluşlarını tıp literatürüne yazdırmayı başaran, Türkiye’nin resmi akademik eğitimi bulunmayan gelmiş geçmiş tek kaşifi durumunda.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/09/10/turk-mucitten-buyuk-bor-kesfi

VİDEO İÇİN: http://webtv.hurriyet.com.tr/2/54511/24683283/1/turkiye-de-basardilar-patenti-de-alindi.aspx

Paylaş:

Yorumlar

“1233) TÜRK MUCİTTEN “BOR” KEŞFİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Hazim uler yorum tarihi 15 Eylül, 2013 21:39

    Degerli vatansever/mucidimiz Faruk DURUKAN’i tebrik ederim,Bizleri bulusuyla gururlanmamiza ve de TURK adinin dunyada duyulmasina sebep oldu.

Yorum yap