122) TÜRK’LER İLE MAYA’LAR AKRABA.

Yayin Tarihi 24 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN, TÜRK DÜNYASI

Yakut Türkleri ile Mayalar akraba

image00153.jpg

Araştırmacılar, Sibirya’da yaşayan Yakut Türkleriyle, yerli Amerikalılar arasında yakın akrabalık bulunduğunu ortaya çıkardı.

Stanford Üniversitesinden Richard M. Myers başkanlığındaki ekibin, Science dergisinde yayımlanan çalışmasında, 51 halktan 938 kişinin genetik ayrıntıları incelenerek, insanların nasıl benzer ya da farklı olduğunun kanıtı ortaya kondu.

Genetik bağlantı ortaya çıktı
Çalışmada ortaya çıkan bulgulardan biri de Sibirya’da yaşayan Yakut Türkleri’yle Meksika, Orta Amerika, Kolombiya ve Brezilya’da yerli halklar arasında bulunan genetik benzerlikler oldu. Yakutlar ile Amerika’da akrabalıkları bulunan yerli halklara Orta Amerika’da Mayalar, Brezilya’da Surui ve Karitianalar dahil.

Sibirya’dan göçmüşler
Araştırmacılar, Sibirya’daki Yakut Türkleri’yle, deniz seviyesinin daha alçak olduğu dönemde kara köprüsü üzerinden Sibirya’dan geçtiklerine inanılan yerli Amerikalılar arasında yakın akrabalık bulduklarını belirttiler. Bulguların, insanların Amerika’ya muhtemelen 12 bin ila 30 bin yıl önce var olan kara köprüsüyle Bering Boğazını geçerek Sibirya’dan göçtüğü teorisine uygun olduğuna işaret ediliyor. Daha önceki araştırmada, Yakutlarla Amerikalılarda benzersiz bir genetik mutasyon bulunarak genetik bağlantının ortaya konulduğu, ancak yeni bulgularda daha derin genetik bağlantıların ortaya çıktığı belirtiliyor.  Çalışmada ayrıca, Orta Doğuluların atalarının izini hem Afrika’da hem de Avrupa’da sürebileceğini, çünkü Orta Doğu’nun iki bölge arasındaki ileri geri hareketlerde bir köprü oluşturduğu ifade edildi.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“122) TÜRK’LER İLE MAYA’LAR AKRABA.” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. Gülhan yıldırım yorum tarihi 24 Şubat, 2008 12:54

  EY MİLLET;

  Madem mayalar bizden simsi Amerika’yi kariştirma ve bölme sırası bize gelmiştir. Onlarda bağımsızlıklarını vede dillerini rahat konuşsunlar. vede coğrafi bir sınırları olsun. Madem ilk giden onlar öyle değilmi. Hadi herkes iş başına. Düşmana kendi silahıyla mukabele her zaman iyidir. O zaman ayağına sarılır. Düşman sana hangi silahı kullanıyorsa sen de o silahı kullan ki başarılı olasın. Selam ve sevgiler.G.Y

 2. gülhan yıldırım yorum tarihi 24 Şubat, 2008 13:01

  Demek ki bizler ne kadar ileri ve barbar olmayan bir MİLLET’iz. Tarihteki örneklerde olduğu gibi kendi halinde yaşayan kimsenin malında gözü olmayan bir milletiz. Bnece hemen onlarla irtibata geçip genetik bağlarının bizlerle uyuştuğunu anlatarak kuvvetlenmek gerek diye düşünüyorum. Selam ve sevgiler.G.Y

 3. FikirYolu.com » Blog Arşivi » Yakut Türkleri ile Mayalar akraba yorum tarihi 25 Şubat, 2008 16:04
 4. Ahmet Yurdakul yorum tarihi 27 Şubat, 2008 07:47

  Sadece Maya’lar degil, Amerika’da ve Kanada’daki Kızılderili kabilelerinin birçoğu ile genlerimiz ortak.. En son 26 Ocak 2008 tarihinde bu konuda Newyork’ta Kızılderili soydaşlarımızla bir toplantı yapıldı (Detaylar icin: http://www.yenisafak.com.tr/aktuel/?t=27.01.2008&c=5&i=95943).

  Ayrica Gülhan Yıldırım kardeşimizin yukarıda behsettiği gerçekleşti ve geçtiğimiz aylarda Amerika’daki akrabalarımızdan olan Lakotah Kızılderili kabilesi, ki genelde Siu’lar olarak bilinirler, 5 eyalette bağımsızlıklarını ve Amerikan kanunlarını tanımadıklarını ilan ettiler (Siu’lar kendilerine Lakotah denilmesini istiyorlar). Bağımsızlık ilanı konularındaki habere de http://www.republicoflakotah.com/ adresinden ulaşılabilir. Inşallah darısı diğer Kızılderili soydaşlarımızın başına..!

  Ne Mutlu Türküm Diyene.!

 5. yusuf bozkurt yorum tarihi 3 Mart, 2010 16:36

  bizim türklerinde sızmadığı yer kalmadı…

 6. kerem yorum tarihi 22 Haziran, 2010 09:40

  siyulari,mayokan,maya,astek,inka…tüm kızılderiler türklerle akraba gerek dil gerek adetleriyle,.eski türklerin ataları urallardan asyaya yayılan alp toplukluluğun ve asyada kalan kızılderili toplulukların torunları dolayısıyla kızılderililer bizim kuzenimiz oluyor çekemeyenler çatlasın :).

 7. son mohikan yorum tarihi 25 Haziran, 2010 10:01

  kızılderililer kuzenlerimiz .

 8. raziye kerman yorum tarihi 22 Temmuz, 2010 16:08

  hem de biz Türklerin ilk insanlar olan mu uygarlığı ile de bir bağlantısı varmış son araştırmalar böyle söylüyor

 9. gülhan yıldırım yorum tarihi 24 Ağustos, 2010 16:42

  EEEEEY TÜRK MİLLETİ,

  SENİ SEN YAPAN DEĞERLERİ UNUTMA VE DEĞERİNE SAHİP ÇIK.
  EVET DEDİĞİM GİBİ DÜŞMAN SANA HANGİ SİLAHLA SALDIRIYORSA SEN DE ONA AYNI SİLAHLA MUKABELE EDECEKSİN Kİ GERİ ÇEKİLSİN..

  ŞİMDİ BİZ AMERİKAYI ZAĞPT EDELİM HAYDİ KIZILDERİLİLER ATALARIMIZ İŞ BAŞINA.

  YA BAĞIMSIZLIK YA BAĞIMSIZLIK BUNUN İÇİN ÇETE MÜCADELESİ
  AYNI BİZDE ŞU AN PKK OLAYI GİBİ BAK NASIL DİZE GELİRLER O ZAMAN.

  BÜTÜN STRATEJİK BÖLGELERİNİ İMHA EDELİM. İÇTEN VURALIM. BİZDE TOPRAK İSTİYORUZ OKUL ÜNİVERSİTE VE DE ÖZERKLİL İSTİYORUZ DEYİNİZ BAKALIM NASIL OLUYORMUŞ. KARIŞTIRMAK. ÜSTÜNE ÜSTELİK AMERİKA TÜRK’LERİN BU DURUMDA. HAYDİ TÜRK’LER İŞ BAŞINA. SONUNDA ONLAR SONRA GELİP KIZILDERİLERE KATLİAM DÜZENLİYEREK BU GÜNKÜ DURUMA GETİRDİLER. SELAM VE SEVGİYLE KALIN. G.Y

Yorum yap