1204) YÖRÜK-TÜRKMEN MANİFESTOSU

Yayin Tarihi 6 Mayıs, 2013 
Kategori BASIN-YAYIN

YÖRÜK-TÜRKMEN MANİFESTOSU

image0011.jpg

Sürece ilişkin tartışmaların hızlandığı dönemde Antalya’da bir araya gelen yüz binlerce Yörük ve Türkmen, ortak bildiri yayınlayarak birlik mesajı verdi. Yörük Ali Efe’nin torunlarının çadırlarını yeniden kurmaya başladığını söyleyen Yörükler, “Ey bu ülkeyi yönetenler! Aklınızı başınıza toplayın, vallahi bu tarihi yeniden yazarız!” uyarısında bulunuyor.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen Yörük ve Türkmenler Antalya’daki Şölende buluştu. Bu yıl 20. gerçekleştirilen ve oldukça kalabalık bir katılımın gözlendiği Antalya Yörük Türkmen Şöleni’ne siyasilerin ilgisi de oldukça yoğun oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Tunceli Milletvekili Kamer Genç, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz’in yanı sıra CHP ve AKP’nin Antalya Milletvekilleriyle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da şölene katılanlar siyasiler arasındaydı.

‘EŞKIYANIN HİMMETİYLE ANALARIN GÖZYAŞI DİNMEZ’

Düzlerçamı mevkiinde gerçekleşen şölende yapılan konuşmalara açılım ve süreç tartışmalarıyla, çeşitli kamu kurumların tabelalarından TC ibarelerinin indirilmesi damgasını vurdu. Şölenin açılış konuşmasını yapan Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, oldu bittiye getirilerek milli kimliğe ve devletin üniter yapısına halel getirecek her gayreti yakından takip ettiklerini belirterek, bu yolda milletin sesi olacaklarını vurguladı. Bugün Türk milletini oluşturan köklü kültür ve medeniyetin delik deşik edildiğini öne süren Duman, “eşkıyanın himmetiyle tarihin hiçbir safhasında ne bir millet ne de bir devlet huzur bulmamıştır, analarının gözyaşları dinmemiştir. Hürriyeti, vatanı, bayrağı ve özgür yaşamayı hak edenler onları her gün fethetmek zorundadır” diye konuştu.

AKP’Lİ ÇAVUŞOĞLU YUHALANDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer siyasilerin de gündeme ilişkin görüşlerini aktardığı şölende bir konuşma yapmak için sahneye çıkan AKP Antalya Milletvekili ve AB Parlamenter Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu belirterek Türk cumhuriyetleri ve Afrika’daki okullardan söz edince dinleyenlerden bazıları sahnenin önüne yürüyerek Çavuşoğlu’na tepki gösterdi. Bunun üzerine Çavuşoğlu, “şimdi burada hazımsız arkadaşları görüyoruz Bunlar tabii olur. Dolayısıyla herkes saygıyla dinleyecek. Bakın burada yazdığı gibi bizim hedefimiz tek millet, tek vatan ve tek devlet diyoruz” dedi. Ancak alandan yuh sesleri yükselmeye başlayınca Çavuşoğlu konuşmasını kısa kesip kürsüden ayrıldı.

ŞEHİT ANNESİ BİLGİÇ: ‘ÇOCUKLARIMIZI AKİLLER Mİ BÜYÜTTÜ’

Şölene katılanlar arasında bulunan Şehit annesi Fatma Bilgiç’in bastonuna yaslanarak zorlukla çıktığı platformdaki kısa konuşması ise dakikalarca alkışlandı. “Akiller mi, açılımlar mı bizim çocuklarımızı büyüttü?” diye soran şehit annesi Bilgiç, “vatanımızı hiç bir zaman böldürtmeyeceğiz” diye konuştu.

YÖRÜKLERDEN ‘BİRLİK’ MANİFESTOSU

Halk oyunları gösterileri ve müzik etkinlikleriyle süren şölenin ilerleyen saatlerinde Türkiye ve Balkan ülkelerinde faaliyet gösteren 750 Yörük derneğinin ortak imzasını taşıyan bildirge okundu. Türkiye Cumhuriyetinin her zerresini, tarihi, doğal değerleri ve birikimlerin ülkenin her ferdi gibi sahibi ve mirasçısı olmanın bilinciyle bunların yağmalanmasına seyirci kalınamayacağı vurgusu dikkat çeken bildirgede şu ifadelere yer verildi:

‘CUMHURİYET YOK EDİLİRKEN SUSMAMIZI BEKLEMEYİN’

“Anayasanın ilk dört maddesinde ifadesini bulan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşları saydığımız, bayrak, vatan, milli bütünlük, resmi dil gibi hiçbir değerimizin bozulması, değiştirilmesi mümkün değildir. Başta sarık ayakta çarık, emperyalizmin korkulu rüyası olmuş Türk milleti ruhunun Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ve oluşturduğumuz özgürlük ve bağımsızlık tutkusu yok edilirken, kimse bizden susmamızı beklemesin. Biz Yörükler ve Türkmenler olarak kimliğimiz ve kültürümüz ve bağımsızlık tutkumuz üzerine ayıplı hesapları kabul etmeyiz. Biz Yörükler binlerce yıldır ata yurdu olarak bildiğimiz, kullandığımız toprakların 2B gibi uygulamalarla elimizden alınıp ranta çevrilmesine sonuna kadar karşı olacağız. Ülkemizi yönetenlerin veya yönetmeye aday olanların devletimizin ve cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşatılmasından yana olan tutum ve karalılığımızı bilmelerini isteriz. Varlığımız Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene.”

‘YÖRÜK ALİ’NİN TORUNLARI YENİDEN ÇADIR KURUYOR’

Şölen alanında gündeme ilişkin sorularımızı yanıtlayan Afyonkarahisar Oğuz Boyu Yörükler Türkmenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Altıntaş ise yetkililere seslenerek gelişmelere ilişkin tepkilerin duyulmasını istedi. Ülkenin her yerinde açılıma ilişkin tepkilerin gidere tırmandığını vurgulayan Altıntaş, “15 gün önce Tire’ye gittim. Orada Yörük Ali Efe ve Atçalı Kel Mehmet Efe’nin torunlarıyla karşılaştım. Geleneksel kıyafetlerini giymişlerdi. Bana dedelerinin çadır kurduğu yeri gösterdiler. Neden böyle giyindiklerini ve buraya neden geldikleri sorduğumda, ‘Birileri Türklüğü siliyormuş diye duyduk. Benim dedem Yörük Ali’, benim dedem de Atçalı Kel Mehmet. Buraya tekrar gelişimizi sebebi, yeniden çadır kuracağız. Bu toprakları yeniden fethedeceğiz. Bunun için böyle giyindik’ dediler” diye konuştu.

‘VALLAHİ BU TARİHİ YENİDEN YAZARIZ!’

Cumhuriyet savcılarına da seslenen Altıntaş, şöyle konuştu: “Ya cumhuriyetle oynayanlara adam gibi takibat açın ya da benim hakkımda açın. Çok cezaevleri yapsınlar. İş başa düşerse, bu ülkeyi bölenleri rahat bırakmayız.Herkes aklını başına toplasın. Bu ülkeyi yönetenler de eşkıya ile pazarlık olmayacağını belleyip, pazarlık yapmasınlar. Ben bu milletin aslıyım. ‘Senin vatanını bölebilir miyim, bir tek çakıl taşı verebilir miyim?’ diye gelip bana soracaklar. Yörükler dağlarda toplanmaya, çoban ateşlerini yakmaya başladılar. Bunu burada Sayın Kılıçdaroğlu’na da söyledim. Bu ülkede kendini yönetici sananlar da, bebek katilleri de o zaman kendilerine kaçacak delik ararlar. Biz iki yıldır söylüyoruz duymuyorlar. Bir daha söyleyeceğiz. Yörüğü-Türkmen’i ayağa kalkarsa, Çekiç Ali’nin ‘hepimiz gırılırık da yurdumuzu vermek, silahına güvenenler nice oldu’ dediği gibi bu millet Çanakkale’de, Kocatepe’de silahına güvenenleri ne hale soktuğunu bu dünya tarihi bilir. Ey bu ülkeyi yönetenler! Vallahi bu tarihi yeniden yazarız. Duyun! Aklınızı başınıza toplayın! Bu ülkenin bir karış toprağını vermeye kalkanlar, bu ülkeden Türklüğü silmeye kalkanlar, kamu kurumlarından T.C ibaresini kaldırmaya kalkanlar; aklınızı başınıza toplayın! Yemin ediyorum bir gecede Ankara’da oluruz!”

Yusuf Yavuz

Odatv.com

http://www.odatv.com/n.php?n=aklinizi-basiniza-toplayin-yoksa..-0605131200

image002.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“1204) YÖRÜK-TÜRKMEN MANİFESTOSU” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Gülsah Memis yorum tarihi 8 Mayıs, 2013 10:50

  Haber edeyim o zaman davadaslarim,
  Dün aksam TRT de yapilan acilim sürecinin siyasi tartismasinda
  AKP partili konusmaci bu devlet türklerin degildir, dedi.
  Acik ve net olarak.
  Birde anayasadan dine hakaret maddesini kaldirmaya calisan bu münafiklar utanmadan peygamber efendimizi kullanarak emellerine kavusmaya calisiyorlar. Bu Allah cc dan korkmaz munafiklar dinde canlarinin istedigini alip hoslarina gitmeyeni hatirlarindan bile silerek böyle cürretkar davranabiliyorlar.
  Artik ne dine ne mezhebe ne hadise ne vatana ne millete…. hic bir öze saygi ve sübut kalmadi.
  Simdi yürümeyeceksiniz de ne zaman yürüyeceksiniz Ankaraya?!

Yorum yap