117) TÜRKİYE, TAZMİNAT ÖDEYECEK !

Yayin Tarihi 20 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Türkiye, Dursun Karataş’a

tazminat ödeyecek !

DHKP-C lideri Dursun Karataş, Türkiye Devletinden tazminat kazandı.

20 Şubat 2008 / 07:37

image00171.jpg

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) yıllar süren yargılamalar nedeniyle birçok kez tazminat ödemeye mahkûm olan Türkiye’ye cezayı bu kez Türk yargısı kesti. Ankara 9. İdare Mahkemesi, 27 yıl süren ve dava dosyalarının kaybolması nedeniyle bitirilemeyen Devrimci Sol Ana Davası nedeniyle, terör örgütü DHKP-C’nin bir süre önce öldüğü öne sürülen lideri Dursun Karataş’a tazminat ödenmesine hükmetti.

27 yıldır süren dava
Karataş’ın avukatları “tazminat” değil “özür” beklediklerini belirterek Adalet Bakanlığı’na başvururken, bakanlık bu talebi yanıtlamadan kararı temyiz etti. Bakanlık, 27 yıllık yargılama süresi için, “Yargılamanın uzunluğu ya da kısalığı izafi” (göreceli) görüşünü dile getirdi.
Devrimci Sol davasının 27 yıldır bitirilememesi, devletin uzun yıllardır yurtdışında aradığı ve çeşitli ülkelerden iadesini talep ettiği Karataş’a tazminat ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya gelmesine neden oldu.

1000 YTL TAZMİNAT KAZANDI
Halkın Hukuk Bürosu avukatları, 2004’te Ankara 9. İdare Mahkemesi’ne Karataş için başvuru yaptı. Avukatlar, aralarında Karataş’ın da bulunduğu 1243 sanığın 1981’de İstanbul 1. Ordu Komutanlığı 2 No’lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nde yargılanmaya başladığını, davanın halen bitirilemediğini belirterek, 1000 YTL tazminat isteminde bulundu.
Adalet Bakanlığı, 1243 kişi hakkındaki yargılamanın askeri mahkemeden sivil mahkemeye taşındığını, yargılamanın uzunluğu veya kısalığının izafi (göreceli) olduğunu savundu. Ankara 9. İdare Mahkemesi, bu savunmayı yerinde bulmayarak, bakanlığı iadesini yıllardır talep ettiği Karataş’a 1000 YTL tazminat ödemeye mahkûm etti.

Milliyet

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap