1123) ÜNİVERSİTELERDE “ATATÜRK İLKELERİ” DERSİ KALDIRILIYOR!

Yayin Tarihi 31 Ağustos, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

Üniversitelerde Atatürk ilkeleri dersi kaldırılıyor

 

image00139.jpg

YÖK, üniversitelerde İnkılâp Tarihi dersi okutulması uygulamasının kaldırılması üzerine çalışma yapıyor.

 

Üniversitelerde Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersinin kaldırılması gündemde. Taraf Gazetesi’nden Tuğba Tekerek’in haberine göre yükseköğretim kanunundaki “Atatürk milliyetçiliğine bağlı” öğrenciler yetiştirme hedefi doğrultusunda konulmuş olan dersin kaldırılmasıyla ilgili YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, açıklama yaptı. 

Çetinsaya, “Dersin ve üniversitelerdeki Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüleri’nin kaldırılması için çalışmalar yapılıyor mu” sorusuna cevaben “Yükseköğretim yasası değişikliği kapsamında bu konular gündemimizde, tartışılıyor” dedi.

Üniversitelerde Türk Dili ve Edebiyatı dersiyle birlikte tüm öğrencilerin alması zorunlu olan Atatürk İlkeleri dersinin yasal dayanağını 1981 tarihli yükseköğretim yasası oluşturuyor. Yasada yükseköğretimin amaçları sıralanırken öğrencileri, “Atatürk İnkılâpları ve ilkeleri doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı” yetiştirmek ilk sırada yer alıyor. Çetinsaya’nın açıklaması, bu ifadenin de değişebileceğine işaret ediyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21348258.asp

 

Paylaş:

Yorumlar

“1123) ÜNİVERSİTELERDE “ATATÜRK İLKELERİ” DERSİ KALDIRILIYOR!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Emre Demirci yorum tarihi 31 Ağustos, 2012 12:29

    Sadece Atatürk değil şanlı tarihimizinde izlerini siliyorlar Arap tarihi daha önemli hale geldi…Araplaşmaya son sürat gidiyoruz din adı altında…Türklük unutturulmaya çalışılıyor resmen bunun başka bir amacı olamaz…Bu topraklarda milliyetçi nesil istemiyorlar atasına tarihine düşman nesil istiyorlar herşey bu kadar açık ve net…Ailelere çok büyük iş düşüyor çocuklara artık tarihi bizler anlatmalıyız…

Yorum yap