1102) ATATÜRK’ÜN MANEVİ KIZI ÜLKÜ ADATEPE TRAFİK KAZASINDA ÖLDÜ!

Yayin Tarihi 2 Ağustos, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe

kazada öldü, eşi yaralı

image001.jpg

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, bu akşam saatlerinde Sakarya’nın Akyazı ilçesi yakınlarında trafik kazasında yaşamını yitirdi.

 

İstanbul’dan otomobille Anakara’ya gitmek üzere yola çıkan Ülkü ve Öke Adatepe çifti, Akyazı yakınlarına geldiklerinde kaza geçirdi. Sürücünün direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu meydana gelen kazada Ülkü ve Öke Adatepe çiftiyle sürücü ağır yaralandı. Kaza sırasında camdan fırlayan 80 yaşındaki Ülkü Adatepe yaşamını yitirirken, eşi Öke Adatepe ve sürücü Adapazarı’ndaki ToyotaSa Hastanesinde tedaviye alındı.

Ülkü Adatepe kimdir?

27 Kasım 1932’de doğdu. Atatürk’ün en küçük manevi kızı. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır.

Zübeyde Hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey’in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı.

Atatürk öldüğünde Ülkü altı yaşındaydı. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadı ve genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Sabiha Gökçen’in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. On üç yıl süren bu evliliğinden iki oğlu oldu. İkinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı.

Zafer TOKUŞ/AKYAZI (Sakarya), (DHA)http://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21123831.asp

KAZA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER/ FOTO GALERİ

ATATÜRK’ÜN MANEVİ KIZI ÜLKÜ ADATEPE/ FOTO GALERİ

İŞTE KAZA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

İŞTE ÜLKÜ ADATEPE’NİN ARŞİV GÖRÜNTÜSÜ / WEB TV

2002’DE HÜRRİYET’E KONUŞMUŞTU

PERDE ARKASINDAN SAFİYE AYLA’YI DİNLEDİĞİ YALAN

 

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap