11) CENGİZ HAN DESTANI

Yayin Tarihi 13 Mart, 2009 
Kategori TÜRK VE DÜNYA DESTANLARI

CENGİZ HAN DESTANI

image00117.jpg

Cengiz Han Destanını anlatan eserler, Cengizname adını taşır. Tıpkı Oğuz Han Destanını anlatan eserlere Oğuzname denildiği gibi. Moğol, Türk ve İslami motifleri işleyişleri bakımından Cengiz Han Destanı üç ayrı rivayet halindedir.

TÜRK ANLATIMI:

Cengiz Han, baba tarafından Oğuz Han’ a dayanmaktadır; ana soyundan da Altın Han’ a varmaktadır. Altın Han Akdeniz’ de, Malta’ da hüküm sürmektedir. Çok güzel bir kızı vardır. Altın Han, dillere destan olan bu çok güzel kızını, güneş yüzü görmeyen, hiç bir yanından iç tarafına hiç bir ışık sızdırmayan bir saraya kapatıp gözlerden ırak tutmaktadır. Günlerden bir gün, bütün dikkatlere rağmen gün ışığı Altın Han’ ın güzel kızını bulur. Kızın, bu gün ışığından bir çocuğu olacağını anlayan Altın Han utancını ve yüz karasını kimseye göstermemek için kızını, kırk cariye ile birlikte bir gemiye koyar denize salar.Gemiye, denizde bir kahraman rastlar. Bu kahramanın adı Tumavi Mergendir. Altın Han’ ın kızını görür görmez beğenir, alır. Kızın bir oğlu olur. Adını Dobun Bayan koyarlar.

Altın Han’ ın kızının, tumavi Mergen’ den de çocukları olur. Bunları da, Bilgidey ve Büdenedey diye çağırırlar.

Dobun Bayan büyür, evlenecek çağa gelir; evlendirirler. Alanguva adında bir güzel kız alırlar. Dobun Bayan’ ın, Alanguva’ dan üç oğlu olur. Bundan sonra Dobun Bayan ölür.

Dobun Bayan’ ın ölümünden bir müddet sonra, Onun bir nur halinde yeniden dünyaya döndüğü anlaşılır. Bu nur halinde dönüşten sonra, yine Alanguvan’ ın kocası olmuştur ve Alanguva bir erkek çocuk daha doğurmuştur. Bu çocuğun adını Cengiz koyarlar.

Cengiz doğunca, ruhu nur halinde dünyaya dönmüş olan dobun Bayan, kurt halinde dünyayı bir daha terkeder.

Fakat, en çok kardeşleri, Cengiz’ in hem nurdan doğmuş olduğuna hem de kendi kardeşleri olduğuna bir türlü inanmak istemezler. Kardeşlerine türlü eziyetler ederler. Fakat halk ötekilerden çok Cengiz’ i sevmektedir.

Bir gün Cengiz kardeşlerinden kurtulmak için kaçar, dağda yaşamaya başlar. Türk boyları, aralarında temsilciler seçerek Cengiz’ e gönderirler ve yaşamakta olduğu dağda Cengiz’ i bulup kendilerine Han seçerler.

Cengiz Han, bütün ömrünü yurduna ve milletine verir; çalışıp didinir, dünyanın en büyük ve en sağlam devletlerinden birini kurar. Sonunda bu devleti çocukları arasında taksim ederek ölür.

Cengiz Han Destanının İslami rivayeti:

Bu rivayete göre Cengiz’ in bir adı da Timuçin’ dir. Doğacağını çok önceden kahinler haber vermişlerdir. Doğduğu zaman da , babası, Tatar Hanlarından Timuçin’ i mağlup etmiştir. Bu yüzden doğan oğlunun adını Çimuçin (Timuçin) koyar.
Tıpkı Davut Peygamber gibi Timuçin de on yedi yaşına kadar çobanlık yapıp, dağda bayırda sürüsünü otlatır. Babası ölünce de, halk, Timuçin’ in kendilerine Han olmasını isterler. Zaten Timuçin’ in Han olarak seçilmesini Tanrı da buyurmuştur.

Eyliyalardan Abız gelerek Timuçin’ e Cengiz adını vermiş ve bütün dünyayı fethedip efendisi olacağını muştulamıştır. Bu sırada bir kuş ötmeğe başlamış ve öterken: “Cengiz!.. Cengiz!..” diye haykırmıştır.

Bunun üzerine Hanlığı kabul eden Cengiz evliyanın dediklerini doğrulamıştır…

KAYNAK:

Türk Destanları-M.Necati Sepetçioğlu

 

Paylaş:

Yorumlar

“11) CENGİZ HAN DESTANI” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 16 Mart, 2009 09:31

  Devletin yüklü bir bütçesi olmalı.
  Belli isimleri, dünyanın en iyi filmi yapmalı.
  Pahalı mı olur.
  “Çağrı” filmi paralıydı zarar mı etti.
  Amerikanın o kıytırık filmlerden yılda kaç milyar dolar kazındığını herkes bilir.
  Netice.
  Cengiz Hanı bile yabancılardan öğreniyoruz.
  Yabancı fimlerlde seyrediyoruz.
  Ben bir “Kitapsızlar” deyim.
  Bu tabir içinde, uygun her türlü ifade olmuş olsun.
  Ve ortaya atayım.
  Her iltifatım(?) gitsin sahibini bulsun.

 2. bayram demir yorum tarihi 16 Aralık, 2009 01:11

  soruyorum neden oğuzhan destanını anlatan bir film çekilmiyor neden aslımızı türklüğümüzü anlatamıyoruz lütfen bunu okuyan bir yapım cı olsun bize türklüğümüzü hatırlatsın

 3. hakan yorum tarihi 12 Temmuz, 2010 16:33

  çengiz han anne tarafından moğol baba tarafından türk kökenli, gök türklerin şato aşiretinin mensubu olduğu görüşler vardır. moğol aşiretleri birleştibilen ender bir kişilik

 4. caner ... yorum tarihi 21 Ağustos, 2010 02:08

  kürt halkı cengiz han a neden deccal diyolar araştryorum bulamıyorum sinir oldum çok ben öle demelerini yedremiyorum kendme bana bilgi verirseniz sevinirim ..

 5. ahmet yorum tarihi 24 Ocak, 2011 17:51

  Ahmet Neden yediremiyon kendine adam Türk Değil Bişey Değil. Ayrıca bu herif milyonlarca insanı 1 saatte kestirmiş

 6. mehmet selim yorum tarihi 24 Kasım, 2011 16:56

  Gelmiş geçmiş en büyük katiller:
  1. cengiz han
  2. büyük iskender
  3. hitler
  4. stalin
  6. saddam

  en kanlısı cengiz handır. Harzemşah türklerinin kökünü kurutmuştur. Anadoluda 200.000 türk öldürmüştür. kan ile beslenir. torunları, hülağü han ve timur da katildirler. cehennemde kalakalsınlar.

 7. oguzhan er yorum tarihi 21 Aralık, 2011 22:03

  bence çok güzel bir site ismimin nerden geldigini ögrendim

Yorum yap