109) İKİ SENARYO

Yayin Tarihi 16 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

AKP kapatılacak

Erdoğan siyasi yasaklı olacak

‘AK Parti’den nasıl kurtuluruz’ diye düşünenlerin son senaryosu, Anayasa Mahkemesinin AK Parti’yi kapatması ve Erdoğan’ın siyasi yasaklı duruma düşmesi.

16 Şubat 2008 / 09:05

image00160.jpg

Eli kulağında iki senaryo

1- Anayasa Mahkemesi türbanla ilgili Anayasa değişikliğini iptal edebilir.

2- AKP için kapatma davası açılabilir.

Ankara kulislerinde bu iki senaryo yoğun olarak konuşuluyor. İkisi de, bilinmeyen değil. Olur mu, olmaz mı, diye tartışılan senaryolar.

Nabız tutuyorum. Sadece olasılık olarak, bu iki senaryonun da gerçekleşme oranı sanki artıyor.

Yani, türbanla ilgili değişikliğin iptal olasılığı var ve yüksek, AKP için kapatma davası açma olasılığı var ve yüksek.

İkisi de, Türkiye ve AKP ve Tayyip Erdoğan için hayati önemde. İkisi de, Tayyip Erdoğan’ı germeye, öfkelendirmeye çoktan yetiyor

Türbanın Anayasa Mahkemesi’nden geri dönmesine sevinirim. Bir partinin kapatılması için dava açılmasına üzülürüm. Bu AKP olsa bile.

HATANIN FATURASI

İki olay da, Tayyip Erdoğan için hayati önemde.

Bunca kavga, gürültüye rağmen, türbanın Anayasa Mahkemesi’nden   dönmesi, siyasal bir yenilgi, kötü bir yönetim, çok ciddi bir hukuk hatası. Hukuk bilmeden ülkeyi yönetmek. Hukuk bildiğini sananlarla aynı  kayığa binmek.

AKP için kapatma davası açılması ise, daha farklı bir boyuta uzanabilir. Diyelim ki, hiç istemem, dava açılıyor, diyelim ki, hiç istemem, kapatılıyor, bunun çok farklı bir boyuta uzanması işten değil.

Tayyip Erdoğan’ın siyasal hayatını sona erdirebilecek sonuçları olabilir.

Örnekleri var, hem de pek çok. Bu kadar iki ciddi tehlike kapıda iken, Erdoğan’ın öfkesine hakim olmasını beklemek zor.

BİRİLERİ FARKINDA

AKP ve Erdoğan bu tehlikelerin farkında. Öfkeli olmasının ötesinde, tehlikeye karşı acele iki önlem alıyor.

1- AKP milletvekili Hüsnü Tuna büyük bir açık veriyor, “hedefimiz kamu hizmeti veren personel için de türban yasağını kaldırmaktır” diyor. Bu söz, kapatma davası dosyasına giriyor. AKP, kendini koruma refleksiyle, Tuna’yı Disiplin Kurulu’na gönderiyor.

2- Koltuğa oturduğu andan itibaren, her sözü ve davranışıyla tozu dumana katan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan aniden frene basıyor. İmam hatipliler için katsayı aynı kalıyor, sınava girişte, başı açık olacak, kuralı yine aynı kalıyor.

İkisi de, takıyye. İkisi de, kandırmaca. Yemezler. İkisinin de, birilerinin yazdığı gibi, gerilimi düşürme ile ilgisi yok. Sadece kendine siper kazma.

Bu durumda senin, benim öfkeli olacak halimiz yok. Tayyip Erdoğan şu anda Türkiye’nin en kaygılı vatandaşı olarak, “öfkeliyim abiler” rolünde.

Tek sendikal kale DİSK

TÜRKİYE’de sendika hareket, Batı demokrasilerine göre çok geride. Sendikal haklar çok geride. Sosyal haklar askıda. Çalışanların yasal güvencesi yok.

AB peşinde koştuğunu öne süren AKP, bu konuda kılını kıpırdatmıyor. ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) defalarca uyarıyor, AKP oralı değil.

Ek olarak, Türk-İş elden gidiyor, son kongre ile birlikte, Türk-İş artık AKP’nin arka bahçesi. Bunu her fırsatta kanıtlıyor. Hak-İş zaten muhafazakar.

Güvenilecek tek sendikal kale DİSK. AKP’nin bütün baltalama çabalarına rağmen, tek büyük ve örgütlü güç.

DİSK’in 41. genel kurulu dün başlıyor, yarın seçimler var. Bu durumda DİSK’in kendi içinde sağlam durması gerek. Dosta, düşmana karşı. Zaten öyle.

DİSK, Genel Başkan Süleyman Çelebi çevresinde kilitleniyor. İyi ki, DİSK var.

HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

“109) İKİ SENARYO” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 16 Şubat, 2008 23:19

  EFENDIM,
  AZÖNCE SARIGELİN BELGESELİNİ İZLEDİM, BURADANDA BAKTIM.ORADAKI BIR ISIM!!ILGIMI CEKTI..YAZDIM KENARA..ONLARDAN..VE ZATEN O BU HALE GELMESINE ÖNAYAK OLMUS:(O GÜNLERİN..1.5 MİLYON İNSANIMIZIN YOK EDILISI..
  *SONRA KOSOVA;ORADA %90 ARNAVUT+%3 TÜRK+%4 SIRP..BASLARINDA FRANSIZ KOMUTAN!ARKADA BM..BAGIMSIZLIK??!!BENCE DALGA GECIYORLAR!SIMDI NEVVAL HANIMADA YAZDIM.GECEN AKSAM;BANU AVAR TÜRK COCUKLARA SORDU..BASKI YAPILIYORMU SİZE DIYE..ONLARDA EVET ARNAVUTLARDAN GELIYOR ..DEDI.OFFF..OFF.HERJESIN ÖZGÜRCE YASADIGI TEK ÜLKE BURASI..AMA TANITILAN ÜLKE BURASI DEGIL GİBİ!!O YÜZDEN ALMANYADA SÖYLERIM HEP;O ‘HİC HOSLANMADIGIM..SEMSIYE/DEMOKRASI YAZIKKI ESAS BIZDE YÜRÜRLÜKTEDIR” DİYE.
  BİR FILM YAPMIS AMERIKALILAR..YENI..BM.NİN..NE OLDUGUNU ANLATIYOR!!GECMISTE..KANADADA IZLEDIGIMDE İSE/OLİVER STONE”MÜSLÜMANLARIN/SIRPLARIN IRZINA GECTIGINI ANLATIYORDU!!O 10 GÜNLÜK SEYAHAT HARAM OLMUSTU BANA..
  –G.KIBRISLI BAKANDANDA İTİRAF;KIBRISI SON 60 SENEDE SADECE BÖLEBILDIK.BUNLARI ”KANAL B’ DE İZLEDIK.
  **DİGER KANALLAR??SADECE KISKIRTICI SAHNELER VERIYORLAR!!!HAYRET DEGILMI?NASIL İCLERINE SINIYORDA BU YANLI KANALLARA HİZMET VEREBILIYOR YILLARDIR TV.HABERLERINI SUNANLAR..ÜZÜLDÜM..
  **SN.Y.BEY İCDE HERSEY YOLUNA GİRER..ANLASILAN O’DUR.
  *ESAS DISARIDA OLANLARI İZLEYELIM!
  -SAGLIKLI KALINIZ.
  -ELLERINIZE SAGLIK.İYİKİ VARSINIZ.
  -BENIM SIKINTIM/10 SENE SONRASINI ANLATABILMEK!!!!!!!!!
  –16 SENE ÖNCE BUGÜNLERİ ANLATMAYA CALISTIGIMDA”KADIN DINLEMEZ PARTILILER” DINLEMEMISLERDIDE::(( DEMEKKİ ”İS OLUCAGINA VARIYOR”

Yorum yap