108) CUMHURİYET GAZETESİ’NİN MANŞETİ !

Yayin Tarihi 16 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Manşetten MERAK ETMEYİN DARBE OLACAK sinyali

Cumhuriyet gazetesinin ABD’li askeri yetkililerin Türkiye ziyaretlerini manşetten veriş şekli ince bir mesaj olarak algılandı.

16 Şubat 2008 / 10:36

image00159.jpg

Son günlerde bazı kesimlerde darbe senaryoları artık yüksek sesle konuşulur hale geldi. Özellikle AK Parti ve MHP’nin başörtüsü konusundaki uzlaşmasının ardından, mevcut hükümeti askeri bir darbeyle görevden uzaklaştırmak isteyen çevrelerin hevesi malum. Cumhuriyet gazetesinin böyle bir dönemde ABD’li askeri yetkililerin Türkiye’ye art arda yaptıkları ziyaretleri manşetine taşıması ve ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright’ın Ankara ziyaretinin ‘hükümetten gizli’ olarak yapıldığını vurgulaması akıllarda soru işareti yarattı.

DARBELERDE ABD PARMAĞI
Türkiye’de yapılan askeri müdahalelerde ABD parmağı olduğu resmen hiç bir zaman kabul edilmese de artık bilinen bir gerçek. 12 Eylül döneminde CIA Türkiye masası şefi olan Paul Henze’nin 12 Eylül darbesini ABD Başkanı Jimy Carter’a ‘Bizim çocuklar başardı’ şeklinde aktarması, yakın siyasi tarihimizdeki askeri darbelerde ABD parmağını en iyi deşifre eden kanıt olarak anılıyor.  

‘HÜKÜMETTEN GİZLİ’ VURGUSUNDAKİ ANLAM
Cumhuriyet gazetesi, ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright’ın Türkiye ziyaretini şu şekilde duyurdu:
ABD’ye 10 günlük ziyarette bulunan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un ardından ani bir kararla Türkiye’ye gelen ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral James Cartwright’ın temasları da dikkat çekti. Cartwright’ın ziyaretinden hükümetin haberdar olmadığı, ABD askeri makamlarının Cartwright’ın gelişini Türk Dışişleri Bakanlığı’na ve Genelkurmay Başkanlığı’na “short notice” olarak, yani kısa bir süre önce bildirdiği öğrenildi.

DİKKAT ÇEKİLEN DETAY VE CHENEY ZİYARETİ
Gazete, “Cartwright’ın hükümetle hiçbir temasta bulunmaması ve  sadece Türk meslektaşı ile görüşmesinin ardından Türkiye’den ayrılması da dikkat çekti.” diyerek, ABD askeri yetkililerinin  hükümetin bilgisi dışında, TSK yetkilileri ile görüşmeler yürüttüğü imasında bulunarak, hükümete karşı askeri bir hareket beklentisi içinde olan kesimlere, “Bu konuda ABD’nin desteği sağlandı” mesajının verilmesi olarak yorumlandı.

Haberde ayrıca ABD Başbakan Yardımcısı Dick Cheney’in mart ayında türkiye’ye yapacağı ziyaretin de önemine vurgu yapıldı:

Dikkat çekici ziyaretlerin ardından genelde yurtdışı seyahatine çıkmayan ABD Başbakan Yardımcısı Cheney’in de mart ayında Türkiye’ye geleceği bildirildi. Hürriyet’in haberine göre Cheney son olarak Türkiye’ye ABD’nin Irak’ı işgali öncesi gelmişti.

 

ENSONHABER.com/ANALİZ

 

Paylaş:

Yorumlar

“108) CUMHURİYET GAZETESİ’NİN MANŞETİ !” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. yaşar toptaş yorum tarihi 19 Şubat, 2008 09:48

  cumhuriyet gazetesinin zihniyeti halka tepeden bakan halka inanmayan halkın değerlerine savaş açan ,küçük gören iktidara halkın oylarıyla deği birtakım yerlerine sırtını dayayarak gelen gelmek isteyen atatürk istirmacısı islam düşmanı bir zihniyettir

 2. erdogan sezen yorum tarihi 20 Şubat, 2008 15:13

  aynen katiliyorum!!!!!
  aaaaakeeeeepeeeeeee neyin istirmarcisi guzel dinimizi sokaklarda tartismalara acarak islam dininin politik arena tartismaya sokanlar kim din tartisilmaz uygulanir,politika tartisilir ve ikna etmek icin her dalavere uygulanir.suanki iktidarda dalavereci bir yonetimle ulkeyi yonetiyor bagimsizligini dusunen her turk gibi bende reflekslerimle ulkemi mandacilardan korumak istiyorum o zaman din dusmanimiyim !!?? hadi ordan hadi ordan, bagimlilar sizi hadi ordan.

 3. esraünal yorum tarihi 31 Temmuz, 2009 22:15

  nasıl korucaksın.darbe seneryosu yaparakmı.

Yorum yap