1070) ÇOCUKLARDA BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ TEHLİKESİ

Yayin Tarihi 7 Haziran, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Çocuklarda bilgisayarlı tomografi tehlikesi

 

image0016.jpg

Çocukken 2-3 kez beyin tomografisi çekilmesinin 60 miligray radyasyonun alınmasına neden olduğu, bunun da ilerde beyin kanseri riskini 3 kat artırabileceği açıklandı. 

 

Çocukken fazla bilgisayarlı tomografi çekilenlerin ileriki yaşlarda beyin ya da kan kanserine yakalanma riskinin artabileceği belirlendi.

Newcastle Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya tomografi ışınlarına 22 yaşın altındayken maruz kalan 178 bin 604 kişi katıldı.

Araştırmada, çocukken 2-3 kez beyin tomografisi çekilmesinin 60 miligray radyasyonun alınmasına neden olduğu, bunun da ilerde beyin kanseri riskini 3 kat artırabileceği açıklandı.

Kemik iliği tomografisi çektirenlerin ise 50 miligray radyasyon aldığı, bu durumun da kan kanseri riskini 3 kat artırabileceği belirtildi.

İlk kez çocukken radyasyonun dozu ile beyin ve kan kanseri arasında doğrudan bağlantı olduğunun gösterildiğini belirten bilim adamlarından Mark Pearse, dozun azaltılmasının öncelikli olması ve mümkün olduğunca tomografi yerine manyetik rezonans görüntüleme yönteminin kullanılması gerektiğini vurguladı.

Araştırma İngiliz “The Lancet” dergisinde yayımlandı.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap