107) ŞENER, EKONOMİYİ VE “ÖFKEYİ” YORUMLADI…

Yayin Tarihi 16 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Şener, Erdoğan’ı eleştirdi

Eski Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Başbakan Erdoğan’ın ‘Öfke de hitabet sanatıdır’ sözlerini eleştirdi.

16 Şubat 2008 / 12:43

image00158.jpg

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin konuğu olan Devlet Eski Bakanı ve eski Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Başbakan Erdoğan’ın “Öfke de hitabet sanatıdır” sözlerini eleştirdi.

“ÖFKE BİÇİM OLABİLİR, SANAT OLAMAZ


Şener, “Öfkeli konuşmak bir hitabet biçimi, tarzı olabilir. Ama hiçbir zaman hitabet sanatı olmaz. Diğer taraftan söz konusu biçim de şık ve faydalı bir biçim olmaz. Yanlış, zararlı bir hitabet biçimi olur” dedi. Eleştirilerini ekonomi politikalarına yönelik olarak sürdüren Şener, cumhuriyet tarihinde ilk kez ilave kaynak kullanan hükümeti, günü kurtaran ekonomi politikaları üretmekle suçlayarak ekonomide yabancılaşma süreci yaşandığını söyledi.

YA KRİZ YA YABANCILAŞMA


Konuşmasında, hükümetin cari açığı kapatmak için ülkeye giren sağlıksız yabancı yatırımlara ve düşük kura müdahale etmediğini vurgulayan Şener, “Eğer kriz yoksa, yabancılaşma hızla devam ediyor demektir. Yani kriz yoksa cari açık sorun demektir. Bu sorun çıkarmıyorsa, yabancılaşma büyük bir hızla devam ediyor demektir. Yani yabancı para girişi bu açığı kapatıyor demektir. Ortalıkta hiçbir şey görmediğiniz zaman bile, rakamlara bakmadan yabancılaşma korkunç boyutta devam ediyor diyebilirsiniz. Ancak yabancılaşmanın artıyor olması, sadece temel sektörlerin yabancılaşması anlamına gelmiyor, aynı zamanda ekonomi politikalarının da yabancılaşması anlamına geliyor” diye konuştu.
Yabancıların sadece parayı tamamen içeride kazanacakları ve dışarıdan hiç döviz getirisi olmayan, kar marjları yüksek hizmet sektörüne girdiğine dikkat çeken Şener, “Diğer sektörlere gelmiyorlar. Bu kısa dönemde, cari açığı kapatan bir finansal yapısı sağlasa bile, uzun vadede Türkiye’nin cari açığını ortaya çıkaran yeni bir yapısal unsura dönüşecektir. Buna şimdiden çare bulunması gerekli” dedi.

‘İLK KEZ İLAVE KAYNAK KULLANILIYOR’


Cumhuriyet tarihinde ilk kez 2003- 2007 yılları arasında bütçedeki vergi gelirleri ve normal gelirleri dışında bir hükümetin ilave kaynak kullandığını belirten Abdullatif Şener, konuşmasını şunları söyledi:
“Bu süre içerisinde 24.5 milyar dolarlık özelleştirme geliri elde edildi. Bu geçmiş kuşakların biriktirdiği ve gelecek kuşakların da yararlanacağı bir kaynak. Ama geçmişe ait biriktirilen ve gelecek yılların, kuşakların kullanacağı değer, bu dönemde merkezi yönetimin kullanımına girmiştir.”
Abdullatif Şener, Başbakan Erdoğan’ın ‘öfke hitabet sanatıdır’ sözlerini de eleştirdi. CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü’nün sorusu üzerine Şener, “Öfkeli konuşmak bir hitabet biçimi, tarzı olabilir. Ama hiçbir zaman hitabet sanatı olmaz. Diğer taraftan söz konusu biçim de şık ve faydalı bir biçim olmaz. Yanlış zararlı bir hitabet biçimi olur” dedi. Milliyet

 

Paylaş:

Yorumlar

“107) ŞENER, EKONOMİYİ VE “ÖFKEYİ” YORUMLADI…” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 16 Şubat, 2008 23:27

  SN.SENER,
  BASTAN BERİ GÖZÜMÜZÜ DOLDURAN SANKİ TEK İNSANDIR.
  ”KESKE O BARİ GERCEK OLSAYDI…VEDE T.CÖMEZ GIBİ DAHADA CESUR.DAHADA..O YÖNDE.BELKI GÜZEL OLURMUYDU?ÜLKE İCİN..YADA NASILOLSA ”NORMALDE GITMEYECEK OLAN BU HÜKÜMET İCİNDEN” ÜLKE ADINA,CALISACAK YARARLI BIR İNSAN KAZANILMIS OLURDU.BÖYLELIKLE HERKES KAZANMIS OLURDU.
  **CÜNKÜ BUGÜNKÜ KONUSMALARI DAHADA;ACIKTI!YAPILMAYANLARI ANLATIRKEN..
  **SAHİ;EKONOMİDE NELER YAPTI//HÜKÜMET DEGIL HERHALDE?HANİ VARYA!BÜYÜK İS ADAMLARI DERNEGIMIYDI?ADI HERNEYSE ONLAR!
  **ORADA SADECE HÜKÜMETIN BATMAKTAN KURTARDIGINI SÖYLEDIGI DOGAN GRUBUNUN SÖZLERI GECIYOR GALIBA?
  *KESKE DAHA GERCEK KADINLARA”HAYATIN SIKINTILARINA HEDEF+GARKOLMUS:( HANIMLARA TANINSAYDI BU HAKLAR..ÜLKE/HALK ADINA/MILLETIMIZDE BIR RAHAT NEFES ALSAYDI..BİRAZ?

Yorum yap