104) CEZAEVLERİ BOŞALACAK !

Yayin Tarihi 15 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Cezaevleri MİNİ AF’la boşalacak

Ceza kanunlarındaki değişikliklerle uyumlu hale getirmek için bir çok yasada değişiklik öngören bir kanun TBMM’de kabul edildi.

15 Şubat 2008 / 08:00

image00154.jpg

Düzenlemeyle Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231’inci maddesi değiştirildi. Bu değişiklik, daha önce bir yıla kadar olan hapis cezasını öngören suçlardan yargılananların davalarının ertelenme sınırını iki yıla çıkardı. Yani bir kişi 2 yıla kadar hapisle yargılanıyorsa, davasının, daha karar açıklanmadan 3 yıllığına ertelenmesi olanağı tanındı. Düzenlemenin geriye doğru işlemesi ise ağzına kadar dolan cezaevlerini az da olsa rahatlatacak. Geriye doğru işleme konusunun tartışmalı olduğunu belirten hukukçular son kararı Yargıtay’ın vereceğini belirtiyor.

HAKİMLER ZORLANACAK

İZMİR’DE görev yapan bir Cumhuriyet Savcısı “En çok iş ise sulh ceza mahkemelerine düşecek. Çünkü bu tür davalar en çok buralarda görülüyor. Türkiye genelinde de on binlerce kişi bu yasadan faydalanacak. Bu bir bakıma kısmi bir af” dedi. Bir ceza hâkimi ise “İş yükümüz çok. Biraz daha fazla çalışıp, bu yükün de altından kalkacağız” diye konuştu.

CEZAEVLERİ DOLDU TAŞIYOR

Tüm cezaevi ve infaz kurumlarında kapasite fazlası 5 bin 938. “Rahşan Affı” olarak bilinen af öncesinde 70 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevlerinde şimdi 3 bin 59’u kadın ve 2 bin 803’ü çocuk olmak üzere 88 bin 610 kişi kalıyor.

VERGİ KAÇIRAN VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANAN..

DEĞİŞİKLİKTEN en çok vergi kaçakçılığı, görevi kötüye kullanma, trafik ve basit suçlardan 2 yıla kadar hapis cezası almış, sabıkaları olmayan, maddi zarar verdiyse onu tazmin etmiş infaz aşamasında olan hükümlüler faydalanacak ve cezaları 3-5 yıl ertelenecek.

UYGULAMA İÇİNDE ÇÖZECEK

Adalet Bakanlığı yetkilileri önergeyle bu düzenlemenin getirildiğini hatırlatarak “Bazı hukukçular, usul hükümlerinin sonraya ilişkin olduğunu, bazıları ise maddi ceza hukukunu ilgilendirdiği için geçmişe yönelik de uygulanabileceğini belirtiyor. Uygulama tartışmayı kendi içinde karara bağlayacaktır” dediler.

 

ENSON HABER

Paylaş:

Yorumlar

“104) CEZAEVLERİ BOŞALACAK !” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 25 Şubat, 2008 13:47

  Örtülü aftan yararlanacak ünlüler

  GÖKÇER TAHİNCİOĞLU

  http://www.milliyet.com

  Temel Cezalara Uyum Yasası’yla kapsamı genişletilen “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” uygulamasının yaratacağı tablo, Yargıtay ve Adalet Bakanlığı’nın kararlarıyla netleşti. Buna göre, bundan sonra suç işleyip de 2 yılın altında ceza alan ve yasada öngörülen koşulları taşıyan neredeyse hiç kimse cezaevine girmeyecek. 2 yıl ve daha düşük ceza alıp cezasının infazı bitmemiş olanlar da düzenlemeden yararlanabilecek.
  Söz konusu düzenleme, daha önce yargıçlara, 1 yıl ve altı hapse karar verdiği davalarda, hükmün açıklanmasını geriye bırakabilme hakkı tanıyordu. Değişiklikle 1 yıllık süre 2 yıla çıkarıldı. Buna göre, yargıçlar, şikayete bağlı suç işlemeyen, sabıkası olmayan, verdiği kamu zararını gideren sanıklar hakkındaki ceza kararlarını takdir haklarını kullanarak açıklamayabilecek.

  Tanıdık isimler

  Uygulamadan ‘dokunulmazlıklar’ı kalktığında yararlanması muhtemel bazı isimler şöyle:

  · Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu: Kayıp Trilyon davası.

  · Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: AKBİL davası.

  · Maliye Bakanı Kemal Unakıtan: Sahte belge düzenlemek.

  · AKP milletvekilleri, eski MEB Müsteşarı Necat Birinci ile eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar: Her iki ismin Yargıtay’da birden çok dosyası bulunuyor.

  · AKP Ağrı Milletvekili Cemal Kaya: BOTAŞ’ta yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 9 ay hapse mahkûm edildi.

  Uygulamadan yararlanma olasılığı bulunan bazı isimler şöyle:

  · Eşi Esma Ürün’ü dövdüğü gerekçesiyle 1.5 yıl istemiyle yargılanan eski AKP milletvekili Halil Ürün.

  · 2 yıl ceza alan YİMPAŞ Holding’in Başkanı Dursun Uyar ile 10 yönetici.

Yorum yap