103) TÜRKİYE, İRAN OLACAK MI ?

Yayin Tarihi 15 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Demirel: Türkiye İran olacak

Bir dönem açtığı İmam Hatip okullarıyla rekor kıran Süleyman Demirel, türban konusunda çok kaygılı…

14 Şubat 2008 / 21:00

image00152.jpg

Türban konusunda yaşanan tartışmalarla ilgili ciddi şekilde kaygılı olan Demirel, “Millette bir karşı devrim endişesi vardır. Bir karşı devrim korkusu vardır.” dedi.

DEVLET BUNALIMI
Bakın geçmişte Türkiye’de bunalımlar oldu. Sert tartışmalar oldu. Toz duman arasında göz gözü görmedi. Biz bu bunalımlarda sistemi işletemedik. Bir hakem bulamadık. O zaman bunalım Anayasa ve devlet bunalımına vardı.

İKTİDARIN HAKKI YOK
Eğer siyasi iktidar
’İstediğimi yaparım’ diye hareket ederse ve meseleyi kuvvet gösterisine dönüştürürse, yani, ’Bak biz ne kadar güçlüyüz, millet bizimle, parlamento bizimle ve biz istediğimiz yaparız’ şekline sokarsa, o zaman kaale almadıkları diğer bütün kesimler huzursuz olur. Bu da Türkiye’nin huzursuzluğu olur. Bu nedenle iktidarın milletin bir kısmı da eksik kalsın demek hakkı yoktur. Şu anda böyle bir durum vardır.

NEREYE GİDİYORUZ
Türkiye her ortamda bölünmüştür. Kaygılar vardır. Bir tarafta sevinenler, bir tarafta nereye gidiyoruz diye soranlar var. Bu iyi mi? Elbette değil.

BASİT BİR ÖZGÜRLÜK TALEBİ DEĞİLDİR
Bu hadisede bir tarafta sevinenler olabilir. Ama diğer tarafta kaygı yerine pekálá bu da böyle olsun diyenler olabilirdi. Muhalefet itiraz ederdi ama başka meselelerde olduğu gibi muhalefet edenler, ’peki madem iktidarsın bu da böyle olsun’ diyebilirdi. Bir düşün, neden demiyor. Bazı konularda oldu da bunda neden olmuyor. Çünkü bu basit bir hadise değildir. Herkes iyi bilsin. Bu hadiseyi basit bir özgürlük talebi olarak almak da yanlıştır. Bu hadisenin altında bir devrim olayı vardır.

KARŞI DEVRİM
Eğer siz Cumhuriyet’in 85. yılında Cumhuriyet’in bu özelliklerine karşı ’Demokrasi var ben istediğimi yaparım’ diyerek karşı çıkarsanız, o zaman bu, devrimin getirdiği bazı şeylerden vazgeçmek olur. Bu da karşı devrim olur. Karşı devrimin de nerede başladığı nerede biteceği hiç belli olmaz. Çünkü dinin talepleri sadece başınızı örtmekle bitmez. Yarın başka talepler gelecek. İlk ve ortaokul için türban istenecek. Sonra kamu denilecek. Ya bir veli ben türbanlı hocaya çocuğumu göndermiyorum derse ne olacak?

İRAN MI OLURUZ?
Buna kimse cesaret edemez. Ben böyle düşünüyorum. Ama o endişe birçok çevrede var. Karşı devrim korkusu vardır. Bana gelip soruyorlar. İran olur muyuz? Endişe budur. Yine soruyorlar. Böyle teker teker değiştirirlerse bir gün kalktığımızda İran mı oluruz? Endişe budur.

Hürriyet

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“103) TÜRKİYE, İRAN OLACAK MI ?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 16 Şubat, 2008 03:55

    tabiiki olmamalıyız.
    ama;sanki o ülkenin gücü keske bizde olsaydı..demeye basladım!!SON ZAMANLARDA:(
    *BİRDE BİZE BAKALIM!!
    -NASIL OLUYORDA BİR HALK BÖYLE HARCANIYOR!!MADDİ MANEVİ:( İNANIN REZALET!OKUYANLAR KAC PARA KAZANIYOR..NASIL GECINEBILIYOR..400BİN VASIFLI İSSİZMİS!!HERSEY BU KADARMI”HİC YÖNETILMEZ”VE HERKES SUSAR!KONUSSADA’KIMSE DINLEMEZ’..İNANIN ARTIK HİCAP DUYUYORUM.

Yorum yap