1010) OSCARLI YÖNETMEN İBRAHİMBEYOV, FRANSIZ MADALYASINI İADE ETTİ

Yayin Tarihi 30 Ocak, 2012 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

Oscarlı yönetmen,

Fransız madalyasını iade etti!

image00125.jpg

İbrahimbeyov: Kanun çıkarsa hiçbir zaman Fransa’ya gidemem çünkü “Soykırım yok” der, tutuklanırım

Oscar ödüllü Azerbaycanlı yönetmen Rüstem İbrahimbeyov, Fransa’da Ermeni iddialarını inkâr edenlere ceza verilmesini öngören yasa tasarı dolayısı ile Fransız madalyasını iade etti.

Azerbaycan-Fransa Kültürel İlişkiler Derneği başkanlığını da yürüten Azeri yönetmen İbrahimbeyov, dernek başkanlığından da istifa ettiğini duyurdu. Kendisine verilen madalyayı neden iade ettiği konusunda açıklamalarda bulunan Azerbaycanlı yönetmen Rüstem İbrahimbeyov, “Bu kararımın birkaç sebebi var. Ben Fransa ve Fransa medeniyetiyle uzun süredir iç içeyim. Fransa’da filmler çektik ve bu filmler dünyanın birçok ülkesinde yayınlandı. Fransa Senatosu’nun böyle bir karar aldığını duyduğumda hem çok üzüldüm, hem de çok şaşırdım. Çünkü bu çok korkunç bir karar. Bu karar ne yazık ki düşmanlarımızın elinde çok güçlü bir silah haline gelecek. Bu kanun kabul edilirse hiçbir zaman Fransa’ya gidemem. Çünkü bana bu soruyu soracaklar ve ‘Ben böyle bir şey yok’ cevabını vereceğim için orada hapis yatmak zorunda kalacağım” açıklamasında bulundu.

İbrahimbeyov, bu sorunun bütün Türk dünyasını ilgilendirdiğini vurgulayarak “Bu karar hem Türkiye’ye hem de büyük Türk dünyasına karşı çıkarılmış bir yasa. Biz hepimiz birleşmeliyiz. Şaşırıyorum niye Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve başka Türk devletleri bu tasarıya karışmıyorlar. Azerbaycan yetkilileri, diğer Türk devletlerine müracaat etmeli ve Türk devletlerinin bu karara karşı birlikte mücadele etmeye çağırmalıdır. Biz birlikte olsak Fransa’nın bu karardan vazgeçmesini sağlayabiliriz” dedi.

“Biz burada aydınlar harekâtı oluşturduk. Yakında 20 ila 50 bin kişilik protesto düzenlemek için Bakü İcra Hakimiyeti’ne izin almaya gideceğiz” şeklinde konuşan İbrahimbeyov, “Çünkü Fransızlar 200 kişilik protestolara aldırmayacak ama 20-50 bin kişilik protesto olursa onlar bunu ciddiye alacaklar. Diğer taraftan Türkiye halkı bilecek ki, biz onlarlayız, bu zor zamanda biz onlarlayız, bir kardeşiz. Ben madalyayı geri verdiğim için kendimi kahraman ilan etmiyorum. Bu çok basit bir harekettir” dedi.

İbrahimbeyov, uluslararası sinema dünyasına yaptığı önemli katkılarından dolayı 2000 yılında Fransa’nın en önemli sanat ödülü olan (L’Ordre des Arts et des Lettres)’i almıştı.
Dünyaca ünlü Azeri drama yazarı, tiyatro senaristi ve film yönetmeni İbrahimbeyov, eski Sovyet dönemi ve günümüz Rusya’da birçok sanat başarısına imza attı. Birçok sanat ödülünü alan İbrahimbeyov’un senaryosunu yazdığı “Güneş’ten Usanmışlar” filmi 1994 yılında “Yabancı Dilde En İyi Film” olarak Oscar Ödülü’nü ve ayrıca 47. Cannes Uluslararası Film Şöleni’nin ödülünü kazanmıştı.

İHA

 http://www.haberturk.com/dunya/haber/710342-oscarli-yonetmen-fransiz-madalyasini-iade-etti

Paylaş:

Yorumlar

“1010) OSCARLI YÖNETMEN İBRAHİMBEYOV, FRANSIZ MADALYASINI İADE ETTİ” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenc yorum tarihi 30 Ocak, 2012 18:29

  Başta Yaşar kemal olmak üzere, Fransadan madalya, nişan vs. alan her aydının, onurlu davranarak maddi değeri olmayan o nişanını Faşist Fransaya iade etmesi samimi temennimizdir, her vatansevere böyle davranmak yakışır…………

 2. selim anertanolgun yorum tarihi 30 Ocak, 2012 20:11

  madem boyle diyor sayin ibrahimbeyov kabul etmeseydi o degersiz odulu….ama yurek isterdi boyle bos laffa karnimiz tok …deux minute sil vous plait…yani anlayana sivirsinek az anlamayana davul zurna ..messieur poursuive votre route

 3. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 31 Ocak, 2012 09:58

  GERCEKTEN ETTİYSE KUTLARIZ KENDİSİNİ(*
  –DÜSÜNMESİ BİLE KAFİDİR..CÜNKÜ O UYDURUK NİSANLARI ÖDÜLLERİ BURADA HERKES ALDI::))

 4. taner akeroglu yorum tarihi 31 Ocak, 2012 21:55

  bizim kesinler hiç umursamazlar …NERDE BIR GAVUR ODULU VAR HEMEM KOSALAR NERDE BIR GAVUR TURURSE HEMEM SAHIPLENINLER NERDE BIR GAVUR BULURLARSA OZEL IGILENIRLER BUNA HER ZAMAM YASAYIYORUM ..ZAVALLI BENIM YASLI DEDEM NINEM AYATA BIR SIRA BEKLERKEN BIR GAVUR GELSE HEMEM PLEASE DERLER BU GAVUR ASKILARI….

Yorum yap