84) TÜRKİYE’NİN YENİ ZENGİNLERİ

Yayin Tarihi 26 Aralık, 2008 
Kategori SOSYAL

 

Türkiye’nin yeni zenginleri

image00161.jpg

New York Times gazetesi, Türkiye’de son yıllarda zengin dindarların bir “elit” haline geldiğini ve bu elidin halen “zenginlik testi”nden geçtiğini yazdı. Yazıda “Swarovski kristalleri ile süslenen muslukları donatılmış banyo odası, yatak odasında havuz ve namaz sırasında uzak kumanda ile tavana kadar yükseltilen kanape gibi, en kötü tüketim aşırılıklarına düşkün olanlar var” ifadesi de yer alıyor.
Türkiye’deki dindarların zenginlik testi”nden geçtiği, bazılarının bu testte başarısız olduğu öne sürüldü. New York Times gazetesi, Türkiye’de son yıllarda zengin dindarların bir “elit” haline geldiğini ve bu elidin halen “zenginlik testi”ne konulduğunu belirtirken “Bazıları, dindar Türkler, bu testte başarısız olduğunu söylüyor ve son ekonomik krizi, en kötü tüketim aşırılıklarına düşkün olanlar için bir ders gibi görüyor” diye yazdı.

“PERDE, ŞEKERLEME ÜRETEREK ‘İMPARATORLUK’ KURDULAR”

New York Times gazetesi, Türkiye muhabirini Sabrina Tavernise imzası ile Türkiye’de son yıllarda yükselişte olan zengin dindarların yaşam tarzının incelendiği geniş bir haber yayınladı. Türkiye’nin dindar işadamlarının yıllarca perde, şekerleme ve kanape üreterek “imparatorluklar”ı tesis ettiklerini ancak hiçbir zaman “elit” tarafından kabul edilmediğini öne süren gazete, şöyle devam etti:

KENDİ ELİTLERİ OLDU

“Şimdi bu grubun kendi elidi oldu ve Türkiye de, daha açıkça dindar bir ülke haline geldi. (Bu grup) ilhamı İslam’dan alan siyasi bir parti iktidara getirdi ve Türkiye’yi Avrupa’nın en büyük yedinci ekonomisi dönüştürmeye katkıda bulundu.

Ve diğer Müslüman toplumları, radikallerle uğraşırken, Türkiye’nin dindar tüccar sınıfı, zenginlikler ile mücadele ediyor.”

 TÜKETİM AŞIRILIKLARI

Önemli bir imalatçının kızı olduğu belirtilen Sehminur Aydın da “Müslümanlar, eskiden  yoksulluk sınavından geçerdi şimdi ise zenginlik testine konuluyor” sözlerini aktaran gazete, şunları yazdı:

SWAROVSKİ TAŞLARLA SÜSLÜ MUSLUKLARI VAR

“Bazıları, dindar Türklerin testte başarısız olduğunu söylüyor ve son ekonomik krizi, bir Türk iç mimarının eseri ile özetlenebilecek, Swarovski kristalleri ile süslenen muslukları donatılmış banyo odası, yatak odasında havuz ve namaz sırasında uzak kumanda ile tavana kadar yükseltilen kanape gibi, en kötü tüketim aşırılıklarına düşkün olanlar için bir ders gibi görüyor.”

MEYDAN OKUMA

New York Times, ekonomik kriz ne kadar ciddi olursa olsun, dindar zengin sınıfının, Türkiye’deki artık güçlü olduğu gerçeğinin, sadece eski laik elit için değil, “iyi Müslümanlar” için de bir meydan okuma oluşturduğu yorumunu yaptı. Dindar işadamlarının kendilerini, “Protestan iş etiğine sahip Müslümanlar” olarak tanımladıklarına dikkat çeken gazeteye konuşan, ailesi büyük bir şekerleme şirketine sahip olduğu belirtilen Osman Kadiroğlu da, “Arap ülkeleri gibi petrol zenginliklerimizin üstüne yatamayız. Üretmekten başka bir seçeneğimiz yok” şeklinde konuştu.

LÜKS ARABALARA DÜŞKÜNLÜĞÜ BAĞIŞLARLA TELAFİ EDİLİR Mİ?

ABD’li gazete, Mehmet Şevket Eygi’nin, “lüks ve aşırı tüketim”e düşkünlüğüne yönelik eleştirilere yer verdiği haberinde İslam’ın “israf” kavramının, gerektiğinden fazla harcama yapılmasını yasakladığını ancak bu konudaki çizginin net olmadığını belirterek, birçok zengin Müslümanın, lüks arabalarına düşkünlüğünün, yoksullara bağışlarıyla telafi edilip edilmeyeceği sorularına yanıt aradığını kaydetti. New York Times, İslam’ın, gelirlerin bir bölümünün yoksullara sadaka olarak verilmesini emrettiğine dikkat çekerken de Deniz Feneri’ne yapılan bağışların, 2001-2006 döneminde 100 kata yakın bir artışla 62 milyon doları bulduğunun altını çizdi. 

ANKA

image00222.jpg

image00311.jpg

image0048.jpg

image0056.jpg

YENİDEN ERGENEKON’UN YORUMU:

Bir zamanlar bir reklam vardı:

YOK ASLINDA BİRBİRİMİZDEN FARKIMIZ;

AMA BİZ, OSMANLI BANKASIYIZ

Sömürünün ve Hırsızlığın dinlisi, dinsizi olmaz! Hepsi aynı amaç peşindedir.

“Daha fazla elde etme”, “Daha Löküzce hayat yaşama”

Bu mutlu azınlıklar için; Halkın yoksulluk içinde olması, işsiz kalması, ve çile çekmesinin hiçbir önemi yoktur…

Örtülü ve örtüsüz götürüp sefahat içinde zevklerin doruğunu araştıran bu elitler, bana Pompei Halkını hatırlatıyor!

Bir atasözümüz vardır:

Aç kalan tavuk ambar yıkar

Tavuk aç kalınca ambar yıkarsa, AÇ KALAN İNSANLAR NERELERİ YIKAR?

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“84) TÜRKİYE’NİN YENİ ZENGİNLERİ” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Muhlise Güngör yorum tarihi 26 Aralık, 2008 21:34

  Yarım asırlığı biraz geçmiş biri olarak yastığı gördüğüm an uykum gelir ve derhal uyurum.Uykuyu çok mu severim? HAYIR!Peki neden yastığı gördüğüm an uykum gelir?
  Çünkü huzurum yerinde. Kimsenin ne malında , ne ırzında ne de dedisinde ne kodusunda aklım…Ama son zamanlarda uykusuzum… 2002 den beri. Ben hırsız mıyım? Uğursuz muyum ? Birinin malında, parasında gözüm mü var? HAYIR! Ama vatanımın parça pinçik satılmasından dolayı huzursuzum ve uyuyamıyorum. Ama hala uyuyabiliyorum. Ne Allah’ı kandırıyorum, kandırma vicdansızlığı yaşayabiliyorum ne de kulunu kandırıyorum kandırma vicdansızlığı yaşayabiliyorum…Heyy bu şatafat geçici.. NE OLDUM DEMEYECEKSİN… NE OLACAĞIM DİYECEKSİN!
  Bu kavram uhrevi.. ya maddi.. alnına yapışan kocaman hırsız yaftasıyla istesende uyuyamazsın:)))))))). saygılar bu anlamlı yazıyı yazana yazana ve okuyanlara…

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Aralık, 2008 00:11

  Bizim vergi sistemimizle, namuslu ve helal yoldan zengin olmak mümkün değildir.
  Normal kâr haddi artı vergi.
  Yok öyle bir şey.
  Para kazanmak için her şey mübah derseniz, para kazanılır.
  Bunan adına da Müslüman zengin denmez.
  Zengin, müslüman ve elit kelimeleri Amerikada kullanılıyorsa, Müslümanım diyenler dikkat etmelidir.
  Bir zamanlar, Türkiye’deki “Müslümanım” diyenlerin “Büyük Şeytan” olarak vasıflandırdıkları Amerika, şimdi aynı Müslümanlara sempatik gelmeye ve stratejik ortak gelmeye ve görülmeye başlanmışsa…
  Bu işte bir bit yeniği yok mudur.
  Bu işte bir pislik yok mudur.
  Büyük Şeytan, Irak’ta, Afganistan’da, milyonlarca Müslümanı öldürmüş, milyonlarcasını evinden barkından etmişse…
  Ve Müslümanlar Büyük Şeytana sempatiyle bakabiliyorlarsa,
  Bunun adına Müslümanlık denmez.
  İmansızlık denir.
  Hadisi şerif; “Kişi sevdiğiyle beraberdir.”
  Bu hadise itirazı da kendine Müslüman dese bile ancak bir küffarın tekili itiraz edebilir.

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 27 Aralık, 2008 23:52

  DÜNYADAKİ BUNCA ÖLÜME,BUNCA ACLIGA,VEDE DOGADAKİ DÜZENİN ALTÜST EDİLMESİ NEDENİYLE;( NEREDEYSE YOK OLACAK BİR DÜNYADA..BUNLARDA DAHA ÖNCEKİLERE ÖZENİP,
  YILLARDIR ADLARININ ANILMAMASINDAN BELLİKİ BÜYÜK SIKINTI DUYMUSLAR!BİRKAC YIL ÖNCE..TEKNELERLE..BOGAZDAKİ YALILARA YANASIP!..
  GELDİK!ANLAMINDA REVERANSLAR:) YAPANLAR HERHALDE BU KİSİLERDİ.EH!KENDİLERİNE GÖRE..AKIL SEVİYELERİNCE BUGÜNLERE GELENE KADAR BELLİKİ COOK CALISMISLAR;(
  *BİRAZDA ONLAR SEFAHATLERİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEK İSTİYORLAR BELLİKİ..YILLARDIR!!DİGERLERİ..EPEYCE EGLENDİ..SİMDİDE SIRA BUNLARDA!
  **NE BAHTSIZ VATANDIR BURASI..HAYRET DEGİLMİ!==
  BEN HİİC DÜZGÜN İRADE GÖREMEDİM!
  -TAMAM..HERKESİN GÖÜ BURADAYDI DİYELİM..AJANI..VS.Sİ BİTMEDİ..CİRİT ATMISLAR..AMA
  İNSANIMIZDADA ASLA ELELE VERMEK,PAYLASIM+ÜLKE İCİN CALISMA,KALKINDIRMA YOK..HERKES KENDİNİ..AİLESİNİ..MODA OLAN SEYLERİ YAPMAYI DÜSTUR EDİNMİS.
  **ZORLA NAKSEDİLMİYOR..ÜLKE SEVDASI;İNSANDA KANLA OLMASI GEREKEN, AİLEDEN İTİBAREN EDİNİLMESİ MUTLAK OLAN..HASLETLERE..ACABA YÜZDE KACIMIZ HAİZ?
  *BUNU MERAK ETMEYE BASLADIM..;(
  –ALMANYA SİSTEMİNİ KURMUS..ANLASMAZLIK OLMASIN DİYEDE OLDUKCA ETKİLİ BİR SİSTEM KURMUS.
  EGER BU SEKİLDE YASATILAMAYACAKSA..SÜREKLİ GERİ KALMANIN;( HEP ENDİSEYLE YASAMANIN..GERCEKTEN YARARI OLMIYACAK GALİBA;(..CÜNKÜ, KARSI TARAFDAKİLER..COOK COCUK YAPIYOR!bunu unutmamalı!
  HAYAL KURMAMALI!

 4. CAHİT YETKİN yorum tarihi 3 Eylül, 2009 09:49

  BU NASIL MÜSLÜMANLIK.BİLDİĞİM KADARI İLE İSLAMİYETTE SAVURGANLIK,GÖSTERİŞ VE İHTİŞAM
  HARAMDIR.GEL GÖRKİ BU TAKUNYACI GRUBU SON DE
  RECE LÜKS VE ŞATAFAT DÜŞKÜNÜ.
  ZATEN ONLARIN İSLAM ANLAYIŞI SADECE ALLAHA KUL
  LUK DEĞİL,KENDİLERİNİN DİĞER İNSANLARDAN SOYUT
  LAYAN VE LÜKS VE İHTİŞAM İÇİNDE YAŞAMA İSTEĞİ
  NE BAĞLI ARZULAR İÇİNDE OLAN YAŞAMA BİÇİMİNİ
  SEÇEN İNSANLAR OLARAK ELE ALMAK GEREKİR.
  HAL BÖYLEYKEN “YARDIMLAŞMA VE ZORDA OLANLARA YARDIMI EMREDEN CENABI ALLAHIN BU EMİR VE DÜSTURUNA TEZAT HAREKET EDEN BU ZÜMRE ASLINDA
  KESİNLİKLE BİZLERDEN DEĞİLDİR”.
  ZATEN DİKKAT EDİN NURCULAR TAMAMEN LÜKS DÜŞKÜNÜ
  DÜR.ALLAH KATINDA EN BÜYÜK GÜNAH KUL HAKKIDIR.
  FAKAT BU ZÜMRENİN YAPTIKLARI BİR DEĞİL BİLMEM KAÇTIR.BOSNAYA YARDIM ADI ALTINDA TOPLANAN VE
  MEDYADA “KAYIP TRİLYON DAVASI” OLARAK BİLİNEN VE
  DAHA SONRALARI AVRUPADAKİ TÜRK İŞÇİLERİNİ SÖMÜ
  REREK “DENİZ FENERİ HIRSIZLIĞI” NA KADAR UZANAN
  BU TALAN CEMAATİ ACABA ALLAHIN KATINDA NE KADAR
  MÜSLÜMANDIR.

 5. Recep Hakyemez yorum tarihi 12 Ekim, 2010 19:44

  Haberde yazan kendini protestan müslüman olarak tanıtan kişiler ancak Newyork Tımes gazetesi siyasi amaç için yazar bizdeki islam karşıtı dallamalarda sazan gibi atlar ezberledikleri cümleleri yazar da yazar

Yorum yap