557) BİR HUN BAŞKENTİ: T’UNG-WAN CH’ENG

Yayin Tarihi 25 Nisan, 2011 
Kategori TÜRK DÜNYASI

BİR HUN BAŞKENTİ:

T’UNG-WAN CH’ENG

 

 

Çin yıllıklarında Hunlar’ın kurduğu Hsia Devleti başkentinin görkemi ve güzellikleri uzun uzadıya anlatılır. T’ung-wan Ch’eng adını taşıyan bu Hun başkenti nihayet Çinli arkeologlar tarafından tespit edildi ve dünyaya duyuruldu.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sha’an-hsi 西 Eyaleti’nin kuzeyinde, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ne sınır olan Yu-lin şehri Chin-pien kasabasının 58 km. kuzeyinde Pai Cheng-tzu adlı köyün yakınında bulunan şehir hem Hunların şehirciliğine en önemli bilgileri verecek şehir kalıntısı olması hem de bulunan ilk ve tek Hun başkenti özelliğini taşıması açısından tarihi değeri oldukça büyüktür.

Doç.Dr Tilla Deniz BAYKUZU

 

DOSYAYI AÇIN: 10.pdf

 

image00132.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“557) BİR HUN BAŞKENTİ: T’UNG-WAN CH’ENG” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. fehim guler yorum tarihi 25 Nisan, 2011 19:35

  Avrupa Hunları çağında, Fin-Ugur kavimlerinin egemenliği 1100 lere kadar sürdü. Yani Hun, Hazar ve Altınordu ile devam eden Türki Egemenlik 1100 lerden sonra Slav baskın-Türk çekenek bir devran dönmesi yaşamaya başladı.

  Yaşayan kültür ve dil beraberliği Medeniyet oluşturur. Macarca, Estonca, Çuvaş, Tatar, Başkırt, Mari, Udmurt, Komi ve Kazakça dil ailesi ortak tarih, dil, ülkü ve kültür birliğini oluşturamadı.

  Sadece yutkunmak geliyor insanın elinden.. Saygılarla..

 2. osman Türkoğuz yorum tarihi 26 Nisan, 2011 19:49

  “Dili varsa bir toplum ulustur,gerisi de boştur!”
  Blog sayfam:http://osmanturkoguz.blogspot.com/girerek okuyabilirsiniz.Siyasi partilerimiz masallar ülkesinde gezinirlerken bölündük ve parça,parça edildik.”Sümerli Lüdingirra’nın Anıları” Prof.Dr.Muazzez İlmiye Çığ,mutlaka okunmalı,Sümerler de aynen böyle yıkılmış.

 3. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 6 Mayıs, 2011 11:28

  CİN ARTIK abedeninYERİNİ ALIYORSA?-YANDIK VALLA!

Yorum yap