442) BATI’NIN PAKİSTAN PLANI!

Yayin Tarihi 4 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Hind yarımadasında yaşananları

Pakistanlı nasıl okuyor?

image00110.jpg 

Pakistanlı emekli general, son dönemde yaşananların, ülkeyi en az beş eyalete bölme planı olduğu iddiasında.

Hindistan`ın Mombay kentinde meydana gelen ve Pakistan-Hindistan ilişkilerini kopma noktasına getiren saldırılar, Pakistan`da hükümete olan eleştirileri de artırdı. The Statesman Gazetesinde yazan emekli tuğgeneral ve siyaset yorumcusu olan Asıf Harun Raja`nın dile getirdiği yorumlar, bu eleştirilerin en güçlülerinden biri.

Raja, 2005`ten bu yana Pakistan’ın Balkanlaştırılması üzerine Batı ve Amerika medyasında korkunç senaryolar üretildiği iddiasında. Pakistan üzerinden oluşturulan kıyamet senaryolarına geçtiğimiz günlerde New York Times`ta yayınlanan bölünmüş bir Pakistan haritasını örnek gösteren Raja, ülke üzerinde, Batı’nın kısa ve uzun vadeli planlar yaptığını belirtiyor.

Yazar, özellikle kısa vadeli tehditlerin uygulamaya konmasına, Zardari hükümetinin işbirliği ve yanlış kararların yol açtığını da belirterek, hükümete çok sert eleştiriler yöneltti.

Raja`nın tehdit olarak öne sürdüğü başlıklar arasında ordunun etkisizleştirilmesi, Taliban tehdidi bahane gösterilerek ülkede korku ve baskı ortamı meydana getirilmesi ilk sıralarda yer alıyor. Emekli tuğgeneral, Batı’nın, Pakistan’ın sahip olduğu nükleer silahların güvenli olmadığına ve dünya için bir tehdit oluşturduğu söylemini kullanarak, ülkeyi silahsızlandırmaya çalıştığını da kaydetti.

Raja The Statesman’daki yazısında, Batı propagandası ile oluşturulan siyasi baskıdan dolayı, Zardari`nin Stratejik Planlama Bölümü bütçesinde yüzde 40 oranında kesinti yaptığını ve nükleer silahlar konusunda söylem değiştirdiğini de ifade etti.

Batı’nın uzun vadedeki amacının ‘Pakistan`ı küçük eyaletlere paraçalamak’ olduğunu ileri süren emekli tuğgeneral Raja, bu amaçla Hindistan, İngiltere ve İsrail`i Belucistan, Sindh ve Kuzey Batı eyaletlerinde ayrılıkçı akımları kışkırtmakla da suçladı. Raja’ya göre, bunların yapılmasının en önemli hedefi ise Hindistan’ın yarımadada tek önemli güç olarak kalması ve ortak su kaynakları üzerinde güçlü Hint devletinin tek söz sahibi haline gelmesi olarak sıraladı.

Yazar yazısını, Obama yönetiminden ve ABD dostu `ahmak` Pakistan yöneticilerinden umudu olmadığını, Pakistan halkının kendini zor günler için hazırlaması gerektiğini vurgulayarak bitirdi.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“442) BATI’NIN PAKİSTAN PLANI!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 4 Aralık, 2008 14:44

  BOB, orada da var.
  Bob, iki binli yıllarda dünyayı paraçlaamak, yüzlerce küçük devletçikler yaratmak, bu yolla yutmak ve hristiyanlaştırmak.
  Oradaki Bob eşbaşkanı kimdir bilemiyorum.

 2. sevgi ödlek yorum tarihi 6 Aralık, 2008 00:56

  *o zaman;abd.deki saldırıyı planlayanlar?
  *belliki p.dada bu yeni saldırıyı planladılar!
  sonrada adına;müslüman terörü diyorlar!!
  *yada bu sekilde gaza getiriyorlar!milleti!vay be!

Yorum yap