441) HİNDİSTAN VE PAKİSTAN SAVAŞIN EŞİĞİNDE

Yayin Tarihi 2 Aralık, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Hindistan ve Pakistan

savaşın eşiğinde

image0014.jpg 

Bombay saldırılarından açıkça Pakistan’ı sorumlu tutan Hindistan yönetimi, ‘savaş durumuna’ geçti. Pakistan ise muhtemel bir saldırıda Batıyla ittifak ilişkilerini bitireceği tehdidinde bulundu.

Hindistan’ın ticari başkenti Mumbai’de (Bombay) üç gün süren kanlı saldırıların ardından ülkenin siyasi ve askeri çevrelerinde deprem yaşanıyor.

Hindistan İçişleri Bakanı Shivraj Patil, Mumbai saldırılarının sorumluluğunu üstlenmek için istifasını Başbakana gönderdi. Saldırılar nedeniyle Ulusal Güvenlik Danışmanı M.K. Narayanan’ın da istifa ettiği bildirildi. Bu arada saldırılarda ölenlerin sayısı, cesetlerin mükerrer sayıldığı belirtilerek 174 olarak açıklandı. Ancak günlerce şiddetli çatışmaların yaşandığı binalarda yapılacak incelemeyle ölü sayısının 300’e çıkabileceği belirtiliyor.

HİNDİSTAN SAVAŞ DURUMUNDA

Saldırıların ardından sağ olarak ele geçirilen tek teröristin, Pakistan’dan geldiğini ve bu ülkedeki Leşker-i Tayyibe örgütüyle bağlantılı olduğunu itiraf etmesi, iki ülke arasındaki gerilimi had safhaya çıkardı.

Hindistan İç Güvenlik Bakanı Sriprakash Jaiswal, sınırlardaki güvenlik durumunun ‘savaş haline’ çıkarılacağını açıklayarak, ‘İstediklerini söyleyebilirler, ancak teröristlerin Pakistan’dan geldiğinde şüphemiz yok’ dedi. Hindistan ordusunun, limanlarda da geniş güvenlik önlemleri aldığı öğrenildi.

PAKİSTAN’DAN BATI’YA GÖZDAĞI

Hindistan’ın İslamabad’a yönelik söylemini sertleştirmesinin ardından aynı sertlikte karşılık veren Pakistan yönetimi ise, sınırlarında askeri yığınak yapılması halinde Afganistan’da Taliban ve El Kaide üyelerine yönelik operasyonlarına son vereceği tehdidinde bulundu.

İngiliz The Times gazetesine konuşan Pakistanlı bir güvenlik yetkilisi, önümüzdeki 48 saatin, ‘iki nükleer güç’ arasındaki ilişkiler açısından kritik önem taşıdığını belirterek, ‘Sınırda bir hareketlilik olursa terörle mücadele birinci önceliğimiz olmaktan çıkar’ diye konuştu.

Pakistan’ın bu tehdidinin, Batı’yı Hindistan’ı yatıştırmak için devreye girmeye zorlamayı hedef aldığı belirtiliyor. Güney Asya’nın iki nükleer devi Pakistan ile Hindistan, İngiltere’den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana ikisi Keşmir sorunu nedeniyle tam üç kez savaştılar.

KAYNAK: AJANSLAR

Paylaş:

Yorumlar

“441) HİNDİSTAN VE PAKİSTAN SAVAŞIN EŞİĞİNDE” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 3 Aralık, 2008 04:03

  Canları istediği an savaş çıkarıyorlar.
  Son saldırıdan Pakistan mı kârlı çıktı?
  Hayır!
  O halde?
  Birileri silah satmak istiyor.
  Birileri kan istiyor.
  Doymak bilmez bir kin ve kâr hırsı.
  Amerika mı, Rusya mı, yoksa hangi Avrupa ülkesi.
  Tabi ki dışarıda aramak yanlış olur.

Yorum yap