439) MUHAFIZ ORDUSU MU, KURULMAK İSTENİYOR?

Yayin Tarihi 2 Ocak, 2010 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

MUHAFIZ ORDUSU MU, KURULMAK İSTENİYOR?

Anayasa Mahkemesinin kararı ile laiklik karşıtı eylem ve faaliyetlerin odağı haline gelmekten sabıkalı duruma düşen ve kapanmaktan kıl payı kurtulan iktidardaki AKP’ nin Genel Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile AKP’ nin diğer üst düzey yöneticilerinin, laikliğin savunucusu Türk Silahlı Kuvvetleriyle yıldızlarının barışmadığı, paranoya derecesine varacak şekilde, sürekli darbe şüphesi ve beklentisi içinde bulunan AKP ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında bir güven bunalımının var olduğu, yaşanan olaylarla gün yüzüne çıkmıştır.


Gerçekten; AKP’ yi ve Fethullah GÜLEN’ i bitirmeyi amaçladığı ve Genelkurmayda  hazırlandığı iddia edilen ve “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” olarak adlandırılan  belgenin ortaya atılması ile gelişen olaylar zincirine baktığımızda, Genelkurmayda  görevli Albay Dursun ÇİÇEK tarafından imzalandığı ileri sürülen bu belgenin altındaki imzanın Albay Dursun ÇİÇEK’ e ait olmadığını, Genelkurmayda böyle bir belge düzenlenmediğini, bunun bir kağıt parçası olduğunu iddia eden Genelkurmayın bu görüşüne karşılık, AKP Genel Başkanı ve partinin diğer üst düzey yöneticilerinin İrtica ile Mücadele Eylem Planı” isimli belgenin gerçek olduğuna ilişkin karşı görüşleri ve birkaç gün önce ortaya atılan, AKP’ li Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ’ a yönelik suikast girişimi iddiaları üzerine, Genelkurmay tarafından yapılan ve bu iddiayı yalanlayan açıklamanın, AKP kanadında inandırıcı bulunmaması ve bu açıklamaya şüphe ile bakılması, Bülent ARINÇ tarafından Genelkurmay açıklamasının tevilli ikrar olarak yorumlanması, daha önceki tarihlerde de, bir gece yarısı operasyonu ile alelacele, askerlerin sivil yargıda yargılanmaları nın önünü açan yasal düzenlemelerin yapılması, iktidar partisi AKP ile Genelkurmay arasında bir güven bunalımının varlığını, yadsınamaz bir şekilde ortaya koymuştur.


Kurumlar arası güvensizliğin, ülkemize ve adı geçen kurumlarımıza hiçbir fayda  sağlamayacağı gibi, ülkemizin geleceği ve menfaatleri için büyük zararlara yol  açacağı da tabii’ dir. Bu durumda yapılması gereken, sarsılan kurumlar arası güvenin en kısa zamanda yeniden tesisi olmalıdır.
Ancak, görsel ve yazılı basından öğreniyoruz ki; AKP iktidarı, bu güven bunalımını  gidermeye yönelik faaliyet içine girecek yerde, bu güven bunalımını daha da  körükleyecek olan bir yasal düzenleme içine girmiş bulunmaktadır. Basından edindiğimiz bilgilere göre, AKP iktidarı, Genelkurmayın bizce de haklı olan karşı görüşlerine rağmen, Milli Savunma Bakanlığının, yani, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tekelinde olan ağır silahların ithal edilmesi yetkisini, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğüne de tanıma hazırlığı içindedir. Cumhuriyetimizin kurulduğundan bu yana, yıllarca MİT ve Emniyet Teşkilatımız, ağır silah ithal etmeden de yasalar ile kendilerine verilen görevleri başarı ile yerine getirmişlerdir.
Değişen nedir ki, MİT ve Emniyet Teşkilatlarımıza da ağır silahları ithal yetkisi tanınmak ihtiyacı ve arayışı içine girilmiştir? İnsan haklarına ve hukukun üstünlüğün dayalı demokratik ve laik bir cumhuriyet olan ülkemizde, Türk Silahlı Kuvvetlerine paralel, ağır silahlarla donatılmış alternatif bir ordu mu yaratılmak istenmektedir? Merak ediyoruz doğrusu.
AKP iktidarının bu girişimi, bize, din temeline dayalı totaliter bir devlet olan İrandaki Devrim Muhafızlarını çağrıştırmaktadır. Bilindiği gibi, İranda Ayetullah Humeyni tarafından 1979 senesinde İran İslam devrimi’ni koruma amaçlı olarak İran Ordusuna paralel Devrim Muhafız Ordusu kurulmuş ve çok etkin roller üstlenmiştir.  Türkiye Cumhuriyeti demokratik ve laik bir hukuk devleti olup, Türk Silahlı Kuvvetleri de, ülkemizin savunulmasına yönelik görevini, caydırıcı olarak ve gerektiğinde de bilfiil yerine getirmektedir.
Din temeline dayalı Totaliter bir devlet yapısı olan İranda ihtiyaç duyulan Devrim  Muhafızlarını hatırlatacak şekilde, MİT ve Emniyet Teşkilatlarımıza, Türk Silahlı  Kuvvetlerimize paralel bir alternatif ordu yaratacak şekilde ağır silahlar ithal etme imkanını tanıyan yasal girişimin haklı ve inandırıcı nedenlerini, AKP Hükumeti Türk kamuoyuna açıklamak zorundadır.
Yazımızı, 2010 yılının; silahsız, savaşsız, etnik kökenleri ne olursa olsun tüm Türk  Halkının ve tüm Anayasal kurumlarımızın karşılıklı güven, dayanışma, yardımlaşma,  barış ve kardeşlik sergileyecekleri huzurlu bir yıl olmasını dileyerek sonlandırmak  istiyoruz.

GÜNER YİĞİTBAŞI

(Emekli Savcı)

http://www.internetajans.com/default.asp?NID=88136

Paylaş:

Yorumlar

“439) MUHAFIZ ORDUSU MU, KURULMAK İSTENİYOR?” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Haydar Okur yorum tarihi 2 Ocak, 2010 15:09

  Evet aynen öyle.. Laiklik karşıtlığının odağı haline gelmiş bir parti iktidarından laik cumhuriyeti savunan Türk silahlı kuvvetlerine karşı donanımlı iç güvenlik güçleri oluşturup Türk Silahlı Kuvvetlerinin önünü kesmeye dönüK hareketten başka ne beklenebilir ki..
  Tayyip ve şürakasının yetiştiği ortam ve siyasi zihniyetleri kulaktan kulağa nelerr yayıyorlardı. Bu ordu kafir ordu, bu ülke darul harp, bu ülkede güzel şeyler olacak kanlımı kansız mı olacak ona millet karar verecek, onlar patates dinindendir, Atatürk çağımızın deccalıdır… Daha yüzlerce cumhuriyet, laiklik, ordu, devlet karşıtlığını içeren söylemler..
  Bu zihniyetler daha ölmedi ve hala ayaktadır.
  Bu zihniyet şu an iki parça halinde… Birisi düşündüklerini bağımsız ve kendileri hayata geçirmek istiyor, öteki tamamen ABD/AB finansörlüğünde, onların çizdiği plan proje çerçevesinde hayata geçirmek istiyor. Cumhuriyet miş, anayasal kurumlar mış, bölücülük müş, etnik ırkçılık mış, ülke darma dağın olmuş, insanlar birbirlerini boğazlayacak duruma gelmiş…. hiç umurlarında değil.. Bunlar çok önceleri düşlerinde kurdukları kendilerine uygun bir hayal ülkesinin resmi içinde yaşamaktadırlar. varsa yoksa bütün amaçları bu hayal ülkesini kurarak ihya etmektir. bunu başara bilirler mi… ASLA… BİR İŞE NASIL BAŞLARSAN ÖYLE BİTİRİRSİN, YA BAŞARILI OLURSUN, YA BAŞARISIZ OLURSUN. BAŞARISIZLIK BU ZİHNİYETİN TÜMDEN YOKOLMASI DEMEKTİR, ÇÜNKÜ ÖDEMELERİ GEREKEN SUÇ FATURALARI TAŞINAMAYACAK NOKTAYA GELDİLER…
  BUNDAN SONRA BU ÜLKEDE HER ŞEY BEKLENEBİLİR. BEN ŞAHSEN BEKLİYORUM.. ÇÜNKÜ ÜLKE İÇ ÇATIŞMANIN EŞİĞİNDE, BIÇAK SIRTINDA GEZİNİP DURMAKTADIR.

 2. yuksel elmali yorum tarihi 5 Ocak, 2010 12:02

  Anayasa Mahkemesinin kararı ile laiklik karşıtı eylem ve faaliyetlerin odağı haline gelmekten sabıkalı duruma düşen ve kapanmaktan kıl payı kurtulan iktidardaki AKP’ nin Genel Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile AKP’ nin diğer üst düzey yöneticilerinin, laikliğin savunucusu Türk Silahlı Kuvvetleriyle yıldızlarının barışmadığı, paranoya derecesine varacak şekilde, sürekli darbe şüphesi ve beklentisi içinde bulunan AKP ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında bir güven bunalımının var olduğu, yaşanan olaylarla gün yüzüne çıkmıştır bakin kendi agizlariy itiraf eder duruma geldiler askerleri sevmiyorlar neden kendilerine sormak lazim bun millete aciklasinlar

 3. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 7 Ocak, 2010 14:52

  Maalesef görüyoruz ki AKP İran’ı kendine örnek alıyor. siz İran’da yaşamıyorsunuz bu yüzden İran’daki durumu benim kadar bilmiyor ve anlamıyorsunuz. İran’da Muhaızakar rejımı korumak için kurulan SİPAH-I PASDARAN-I İNKİLAB denilen milis bir gurup şimdi öyle bir silahlı kuvvetler yapmış ki İran’ın Silahlı Kuvvetlerinden de daha güçlü ve daha modern bir silahlara sahipler. mesela Emniyet güçleri ve Polislerin Tabançalari ZAff denilen bozuk ve yaramayn bir silah Ama Sipah denilen bu militanların tabançaları son modern KOLTler ve Berettalar. AMA bundan daha KORKUNÇ bu ki İran’ın silahlı kuvvetlerinn baş komutanlarının hepsi Sipah ta ve militan gurupların komutanlarından atanmış olarak silahlı kuvettlere atanıyorlar bu yüzden İran’ın silahlı kuvvettleri de bu militan gurup tarafından yönetilmesi çok vahim ve korkunç.

  Türkiye ğer İran gibi bi duruma düşerse üzülerek diyebilirim ki bunca problemler karşısında dayanamaz çünkü Türkiye’de Kürtler ve PKK liler hemen hemen bir Fırsta bekliyorlar ve EĞER TSK DAĞILIRSA VEYA ONUN BAŞINA AKP’CI BİRİ GEÇERSE O ZAMAN DURUM ÇOK KÖTÜ VE ÜZÜCÜ OLACAK…

  saygı değer Türk soylu Kardeşlerim son damla kanınıza kadar TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİZE SAHİP ÇIKIN ÇÜNKÜ BU ÜLKEDE YALNIZ TSK ATATÜRKÜN EMANET ETTİĞİ BU TOPRAKLARI KORUYA BİLİR….

  TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE ONU YÜCELTSİN

  Aydın
  Güney Azerbaycan

Yorum yap