357) Dua, Tevekküldür

Yayin Tarihi 21 Ağustos, 2015 
Kategori SOSYAL

Dua, Tevekküldür

Dua, Allah’a yakarıştır. O’nun kudretinden yardım istemedir. Tevekkül de; herhangi bir işte elinden geleni yapıp, gerisini Allah’ın takdirine bırakmadır.

Peygamber Efendimiz buyurmuşlardır ki; “Dua, müminin silahıdır”

Her insan dua eder. Ama duanın gücünden nasıl yararlanacağımızı bilemeyiz! Bizlere armağan olarak verilen bu silahı nasıl kullanacağımızın farkında mıyız? İşte bu husus tartışılır. Uğrunda herhangi bir çaba göstermeden, isteğimizin gerçekleşmesi, ihtiyaçlarımızın giderilmesi için, bir şeyler söyleyerek görevi Allah’a havale ederek kendimizi teselli ederiz.

Duanın gerçekleşmesi için; hulusi kalp ile işe başlamadan yardım ve yeteri kadar çalıştıktan sonra hayırla sonuçlanması için teslimiyet içinde, riyasız dua edilmesi gerekir.

“Allah’ım bana şunu ver”

İstediğin şey uğruna hangi çabayı gösterdin de istiyorsun?

“Allah’ım, hayırlısıyla şuna kavuşabilmem için bana çalışma azmi ver” diye dua etmek daha doğru olmaz mı? Eğer burada tüm çalışmana rağmen, bir engeli aşamıyorsan işte o zaman; “Allah’ım şunun olması hakkımıza hayırlı ise nasip eyle” demeliyiz.

Gördüğümüz ve tanık olduğumuz kadarı ile bazıları, Miskinler Tekkesinde  sürekli zikir yapıp, acıktıklarında el kapısından çorba bekleyen dervişler gibi olmuşlar..

Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılardan, sorunlardan kurtulması hususunda ne yapıyoruz? Sadece dua paylaşımı yaparak “amin” diyenlerin niceliği ile görevini ifa etmiş hazzını duymak, kendini aldatmaktan başka birşey değildir!

“Allah, cümlemize hayırlı hizmetler yapmayı nasip eylesin”

YILMAZ KARAHAN

image001

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap