317) SOYUNMAK İÇİN SIRADA BEKLEYENLER!

Yayin Tarihi 8 Nisan, 2013 
Kategori SOSYAL

Webcam’de soyunmak için sıra bekliyorlar!

 

image00110.jpg ‘Kolay para mı çaresizlik mi?’

Cumhuriyet gazetesinde bugün ‘Kolay para mı çaresizlik mi?’ başlığıyla yayımlanan bir haber, Türkiye ‘deki işsizlik, ağır ve güvencesiz çalışma koşullarının ya da kolay para kazanma arzusunun yarattığı yeni ve ilginç bir sektörü gözler önüne seriyor.
İnternette “Bayanlara özel, evde çalışabilecekleri iş fırsatları” başlığıyla duyurulan ve ‘ayda en az 1500 lira maaş’ vaat eden ilanlarda, kadınlara “webcam operatörlüğü” adıyla bir iş teklifi sunuluyor.
Ancak biraz daha detaya inildiğinde, sözü edilen “webcam operatörlüğü”nün aslında internet üzerinden para karşılığında ‘soyunma’ işi olduğu anlaşılıyor.
Cumhuriyet gazetesinden Meltem Yılmaz, Türkiye’de patlama yapan bu yeni “sektörün” içeriğini, bu alanda çalışan bir sitenin sahibi ile konuşarak aydınlatmaya çalıştı.

20 BİN KİŞİ ‘SOYUNUYOR’
Bundan dört yıl önce “webcam show” sitesi açan E.Y, burada çoğunlukla üniversite öğrencisi ve ev kadınlarından oluşan kişilerin, kontör ya da para karşılığında kamera karşısında soyunduğunu anlatıyor. İlk dönemler kendisine bağlı 15 çalışanı olduğunu, şimdi ise bini bulduğunu belirterek, bir o kadar insanın da “CV” göndererek sırada beklediğini söylüyor:
“Her gün sabah 8’den akşam 5’e asgari maaşa çalışmak kolay değil. Sosyal güvencesizliği, yolu, yemeği de cabası… İnsanlar artık bu şartlar altında çalışmak istemiyor, zaten geçinemiyorlar da. Bu nedenle, Türkiye’de şu an 100’ün üzerinde webcam show sitesinde çalışan 20 bin kadar insan mevcut. Yüzde 95’i kadınlardan oluşan bu modeller, kamera karşısında soyundukları saat başına en az 20 TL alıyorlar. İster gece ister gündüz, istedikleri kadar saat çalışabiliyorlar. Bu şekilde kendine ev ve araba alan bir sürü kadın oldu. Çünkü kimse burada çalışanların yüzünü görmez, adını bilmez, nerede yaşadığını öğrenemez.”
Sitelerde çalışanların çoğunluğunun büyükşehirlerde yaşadığını, ancak Türkiye’nin her yerinden çalışanlarının bulunduğunu belirten E.Y, kamuda görev yapan kimi insanların da gece kendi sitesinde çalıştığını söylüyor. E.Y, sitesine üye olan kişilerin yüzde 70 oranla evli erkekler olduğuna dikkat çekerek, kendisinin ise siteden ayda en az 50 bin lira kazandığı söylüyor.

“İŞ ARADIM MAAŞ KİRAMA BİLE YETMEDİ” 
Bu sitede çalışan 35 yaşında bir ev kadını ise, 3 yıl önce eşinden boşandığını, 2 çocuğuna da kendisinde baktığını belirterek, şöyle devam ediyor:
“Boşandıktan sonra çok iş aradım ama verdikleri parayla kiramı bile zor çıkarabilecektim. Bir gün internetten iş bakarken bu ilanı gördüm. O günden beri bu işte çalışıyorum, evde oturduğum yerde ayda en az 1500 lira kazanıyorum. Karşımdaki erkekle bir saat üzerinden anlaşıyoruz ama genellikle benden talepleri en fazla yarım saat içinde tükenmiş oluyor.”

“EĞİTİM VE BAŞARI KAVRAMI DEĞERSİZLEŞTİ” 
Konuyu değerlendiren Sosyoloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Birsen Gökçe, bu durumun Türkiye’nin genel gidişatına uygun olduğunu, eğitimin önemini kaybetmesinin, başarı kavramının değersizleşmesinin de kolay para kazanma yollarını normalleştirdiğini söylüyor: “Bugün kadının görevi evde oturup çocuklarına bakması olarak görülüyor. Kadın, topluma en yararlı olabileceği çağda, iş hayatından uzaklaştırılarak eve hapsediliyor. Bir de kadın artık şiddet metası haline de dönüşmüş durumda. Kadının cinsel bir obje olmasına karşı ortam yaratılırken aslında toplumsal denge de bozuluyor.” 

Bilişim suçları konusunda uzman avukat Kemal Şener ise şu değerlendirmede bulunuyor:
“Bu internet siteleri yasal değil ama bilişim suçu da değil. Bilişim suçu olabilmesi için gizli bilgiye ulaşma, o bilgiyi bozmak ya da değiştirmek gerekiyor. Bu sitelerde yapılan, fuhşa teşvik kapsamında değerlendirilmeli.”

http://haber.gazetevatan.com/webcamde-soyunmak-icin-sira-bekliyorlar/528391/7/yasam

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap