206) ERMENİ DİASPORASI:”Tazminat olmadan yakınlaşma olmaz”

Yayin Tarihi 25 Ocak, 2010 
Kategori ERMENİ SORUNU, SİYASİ

ERMENİ DİASPORASI:

“Tazminat olmadan yakınlaşma olmaz”

image00129.jpg

California Courier gazetesi editörü Harut Sassounian makalesinde Ermenistan yönetiminin tıpkı Bulgaristan’ın yaptığı gibi, Türkiye’den tazminat talep etmesi gerektiğini ve Türk-Ermeni barışının tazminat ödenmeden gerçekleşmemesi gerektiğini yazdı.

Yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu devlet bakanı Bojidar Dimitrov, 1913 yılında Türkiye’den göçmek zorunda kalan Bulgarların geride bıraktıkları gayrimenkullerin tazminatı için Türkiye’den 20 Milyar Dolar tazminat talep etmişti.

Türkiye’nin ekonomik gücünü öven ve Türkiye’nin dünyanın en büyük 16. ekonomisi olduğunu söyleyen Dimitrov, tazminatın ödenmemesi durumunda Türkiye’nin AB üyelik sürecinde Bulgaristan engeliyle karşılaşacağını söylemişti. Türkiye’nin gösterdiği sert tepki sonrası geri adım atan Bulgar yetkili, açıklamalarından ötürü özür dilemek zorunda kalmıştı.

Bulgar liderlerin tazminat meselesini gündeme taşımalarının Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine yeni bir engel olarak algılanması gerektiğini iddia edenErmeni asıllı gazeteci, bunun yanı sıra Fransa, Almanya, Hollanda ve Avusturya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıktıklarını söyledi. Sassounian ayrıca Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Türk askeri adadan çekilmeden Türkiye’nin AB’ye girmesine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Daha da ileri giden gazeteci, Türkiye’nin AB üyesi olabilmesi için tüm komşularıyla sınırlarını açması gerektiğini ve bu yüzden Türk-Ermeni sınırının protokollerden bağımsız olarak açılması gerektiğini iddia etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’nin aleyhine verdiği kararları hatırlatan Sassounian, Ermenistan’ın da aynı yolu izlemesi gerektiğini ve Ermenistan’ın sözde soykırım için Türkiye’den tazminat talep etmesi gerektiğini yazdı. Ermeni diasporasının yayın organlarından California Courier gazetesi editörü makalesini, “Adalet olmadan barış, tazminat olmadan yakınlaşma olmaz!” diyerek bitirdi.

Turkishny.com

http://www.turkishny.com/headline-news/2/22980-ermeni-diasporas-tazminat-olmadan-yaknlama-olmaz

İLGİLİ YAZI:

http://www.yenidenergenekon.com/100-ermenilerin-4t-plani/

Paylaş:

Yorumlar

“206) ERMENİ DİASPORASI:”Tazminat olmadan yakınlaşma olmaz”” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. satilmis kundakcioglu yorum tarihi 25 Ocak, 2010 18:47

    bugunku ermenistanin tum topraklari erivan turk hanligi toraklari uzerinde, oradaki turkler soykirimdan gecirilerek kurulmustur, once o topraklaein tamaminin geri alinmasi gerekmektedir. bulgaristana gelince oradada ayni durum sozkonusudur

Yorum yap