204) UKRAYNA, STALİN’İ KATİL İLAN ETTİ!

Yayin Tarihi 15 Ocak, 2010 
Kategori SİYASİ

Ukrayna, Stalin’i milyonlarca insanın katili ilan etti

image00119.jpg

Ukrayna, eski SSCB lideri Josef Stalin’i 1932-33 yıllarında Ukrayna’da meydana gelen ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan suni açlığın (Holodomor) suçlusu ilan etti.Kırım Haber Ajansının haberine göre, Ukrayna Milli Güvenlik Servisi (SBU) ve Ukrayna Genel Savcılığının soruşturduğu Holodomor davasıyla ilgili Kiev İstinaf Mahkemesinin aldığı kararda, Josef Stalin’in “Ukrayna halkını yok etmek amacıyla halkın hayat koşullarını suni olarak kötüleştirme yoluyla soykırımı organize etme” suçundan yargılandığı ve suçlu ilan edildiği belirtildi.

Stalin ile birlikte yandaşları olarak belirtilen Vyaçeslav Molotov, Lazar Kaganoviç, Pavel Postışev, Stanislav Kosior, Vlas Çubar ve Mendel Hatayeviç gibi isimleri de suçlu bulan mahkeme, Ukrayna kanunlarının ölen insanlar hakkında ceza kararı çıkarılmasını öngörmemesi nedeniyle davayı kapattı.

Mahkemenin kararını değerlendiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, “Bu karar önemli bir karardır. Bu karar tarihi adaleti yerine getiriyor ve Ukrayna devletini adil, demokratik prensipler üzerinde kurma şansını veriyor” yorumunda bulundu.

SBU’nun açıkladığı ve Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre, 1932-1933 yıllarında Ukrayna’da meydana gelen suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişi öldüğü belirtiliyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“204) UKRAYNA, STALİN’İ KATİL İLAN ETTİ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. perle yorum tarihi 16 Ocak, 2010 01:04

  *ANLASILAN TÜM DÜNYA YÖNETİLMEYİP:(
  SADECE,PSİKOLOJİK İSKENCEYE TABİ*TUTULMUS!
  -COK ACIK:(Kİ;POLİTİKACILARIN HİCBİRİ ASLA* YÖNETMEMİS İNSANLARI.
  VE ZATEN BUNUN SUYU CIKMIS VAZİYETDE!
  *EN SON ÖRNEK,BİZDEKİ DURUM..MİLLET BUNU HEP YASADIGI İCİN,,abedede–KONUSMAK SERBEST diyorlar ya!
  *KONUSMASALAR AYAKLANACAKLAR diye herhalde!
  o yüzden arkanı KOLLA!diyorlar ya!
  ne AYIP GELİYORDU OYSA BİZE..BU CÜMLE!
  *yakındır buralarada UGRAR,İSYAN ETMIYORSA,özündeki EDEPTEN etmiyor TÜRKİYE(*

Yorum yap