126) MİSYONERLİK, TANRI DAĞLARINDA…

Yayin Tarihi 17 Şubat, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

MİSYONERLİK TANRI DAĞLARINDA :

TANRI DAĞLARINI NOEL’LE KİRLETMEYİN !

image00161.jpg

Kırgızistan’da Türklerin kutsal mekanı Tanrı Dağları’nda Noel Baba saçmalığı devam ediyor. 

Tanrı Dağları’nda 23-24 Şubat tarihleri arasında “Uluslararası Noel Baba Festivali” düzenlenecek…

Kırgızistan Devlet Turizm Ajansı Başkanı Turusbek Mamasev yaptığı açıklamada, festival etkinliklerinin başkent Bişkek’ten başlayarak Issık gölü kıyısında sona ereceğini belirtti. Mamasev ayrıca, önümüzdeki günlerde ülkenin Ala Arca dağlarında Noel Baba’nın kışlık sarayını ve Issık gölü kıyısında yazlık sarayını inşa edeceğini bildirdi.Yılbaşında İsviçre’nin “Sveko” şirketinin dünya çapındaki araştırmasının sonucuna göre, Noel Baba’nın vatanının Kırgızistan dağları olduğu açıklanmıştı. Kırgızistan Devlet Turizm Ajansı, “Kırgızistan Noel Babanın ülkesidir” sloganıyla 2008’i “Noel Baba Yılı” olarak ilan etmiş ve birçok etkinlik düzenlemişti. Geçtiğimiz günlerde Kırgızistan dağlarından birine “Noel Baba” adı verilmişti  

TÜRK GÜNDEM

TANRI DAĞLARI’NIN COĞRAFİ KONUMU

image00224.jpg

 

Tanrı Dağları (Uygurca: Tengri Tagh), (Çince:  “Tian Shan“) Orta Asya‘da bulunan büyük dağ sistemlerinden birini oluşturan sıradağlar.

Bugünkü siyasi coğrafya dikkate alınırsa, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Çin‘in Sincan Uygur Özerk Bölgesi‘nin merkezi kısımlarına yayılır. Tanrı Dağlarının 1,000,000 km² lik alanı kapladığı hesaplanmıştır.

Kuzeyde Çungar ve Güney Kazakistan düzlükleri, güneydoğuda Tarım Havzası, güneybatıda Hisar ve Alay Sıradağları ile sınırlanır.

Tanrı DağlarıPamir Dağ Sisteminden Hisar Vadileri ayırır.

image00317.jpg

image00419.jpg

 ALA GÖL ( KIRGIZİSTAN)

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“126) MİSYONERLİK, TANRI DAĞLARINDA…” yazisina 15 Yorum yapilmis

 1. Hasan Ali Göksoy yorum tarihi 17 Şubat, 2008 13:41

  Batı Dünyası’nın Kırgızistan’dan birşeyler beklediği anlaşılıyor. Kimbilir hangi madenler?.. Kırgızistan’a bu masalı kabul ettirince Noel hediyesini Batılılar almıştır. Noel Baba’nın “baba”sını da Kırgızistan alır!..

 2. Ayla Berkin yorum tarihi 17 Şubat, 2008 15:52

  Benim anlamadığım bu noel babanın gerçek yurdu neresi. Kuzey kutbumu, Antalya civarımı yoksa Kırgızistan mı. Batı dünyası uydurdukları bu hayal ürünü adamla dünyayı etkilemeye ve etkilerdiklerini de kaz gibi yolmaya devam ediyorlar.

 3. HALÛK TARCAN yorum tarihi 17 Şubat, 2008 17:03

  Hristiyanlık haçlı seferleriyel Asyay Türklerin onları palsetinde Anadolu’da durdurmuşlardır.Batı, askeri güçle elde edemediğini turizm adı altında Asyay’ya hem de Orta Asyaya sokacaktır. hareket noktaları Ön-Atalarımızın kutsal mekânları olan Tanrı dağlarından başlatacaklardır. Bugün Turizm adıyla bol para vadeden Batı 50 yıl sonra sökülmez bir şekilde oaraya yerleşecektir. Uyumayınız . Ülkeyi kutsal yerlemizi, Turizm adı altında çok masum bir perde altında yok edeceklre Orta çağdanberi ideallari olan TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YOKETME yolunsda ilk adımlarını atacaklardır. Bu hrstiyhanların kudukları bri daha yerinden sökülmeyecek olna köprübaşıdır. Tarihimizi satmaktan vazgeçein bu Türk Dünyasına yapılacak en büyük ihanet olacaktır.
  Bilimsel araştırmacı(CNRS: Bilimsal Ulusal Araştırma Merkezi/ Sorbon 6’ncı seksiyon – Paris)dan.

 4. HALÛK TARCAN yorum tarihi 17 Şubat, 2008 17:14

  Yukarda heyecenla eksik yazdığım cümleyi düzeltiyorum :
  haçlılar Asyayı Hristiyan yapmak üzere çıkartma yaptıkları Palestin ve Anadolu’da Türkler tarafından durdurulmuşlardır. Vatikan, Orta Çağdanberi Asayayı hristiyan yapmak üzere sabırla beklemiştir.Şimdi karşılarında Turizm masalını yutacak kimseleri bulduklarından bu fırsatı kaçırmamak için büyük çaba sarfetmektedirler.Vatikan , 3’ncü bin yıl dönemini, Asyanın Hristiyanlaşması ve dolaylı olarak Türklerin Asyada zararsız hâle getirilmesi ve zamanla ortadan kaldırılması planının uygulanma yılı olarak plAnlamıştır. 3’ncü binde yani 1000 yıl içinde yavaş yavaş bu arzusunu gerçekleştirme yolunun ilk taşı olarak Tanrı dağlarında NOEL festivalini seçmiştir.
  UYUMAYALIM, UYUMAYINIZ , UYUTMAYINIZ.!..

 5. Orhan GÖKTÜRK yorum tarihi 18 Şubat, 2008 01:13

  bende Noel babanın Antalya çıkışlı olduğunu sanıyordum ama böyle birşeye kalkışıyorlarsa vardır akıllarında bir hinlik aman dikkatli olalım!!!

 6. Berna yorum tarihi 18 Şubat, 2008 03:09

  Ne kadar saf, ne kadar aptal insanlar ve yoneticiler var icimizde. Ne kadar cabuk herkese kollarimizi aciyor, kabul ediyoruz. Sanki bu noel babacik adamlarin atasi ,ecdadi. Bu insanlar, kendi ecdadlarina, orflerine ,ozlerine sahip cikmazken, gidip de elalemin hayal urunu olan bilmem ne babasina sahip cikmaya kalkiyor. Diyebilecegim,ne buyuk bir ASAGILIK KOMPLEKSI icinde bizim oradaki kuzenler, gerci durum MINOR ASYADA’da bundan cok farkli degil. Yanlis siyasetcilerle yillarca memlekete kompleks, asagilama enjekte edildi, sonucu da goruldugu gibi sadece kopyacilik ve birilerine benzemek icin kendimizi parcalamak ve kendimiz olamamak. Cok yazik ……!!!

 7. abdülkadir isik yorum tarihi 18 Şubat, 2008 15:55

  Dostlar ;
  az önce asagidaki maili aldim, bu nedenle kirgizlarin noel babayi sahiplenerek anmalari beni daha fazla sasirtmiyor ve daha fazla üzülemiyorum…
  “Babası öldü.
  Yetim büyüdü.
  Üvey evlat oldu.
  Tutuklandı.
  Hapse atıldı.
  Sürüldü.
  İşsiz kaldı.
  (Şöyle yazıyordu o sıkıntılı günlerde kaleme aldığı günlüğüne: Harcamalarım
  fazla değil, zira gelirim hep az.)
  Hastalandı…
  Böbreklerinden.
  Vuruldu…
  Göğsünden.
  Mesleğinden atıldı.
  İdama çarptırıldı.
  Kardeşleri öldü.
  Çocuğu olmadı.
  Boşandı.
  Karaciğeri iflas etti.

  Evet, bu insan
  Mustafa Kemal Atatürk

  Evladı olmayan bir yetimin, duygularını anlatın… Anlatın ki, o yetimin,
  evlatlarımıza bıraktığı hediyenin kıymetini anlasın evlatlarımız.

  Cumhuriyet, çocuklara anlatıldığı gibi, folklorik bir müsamere coşkusundan
  ibaret değil çünkü…
  Anlatın ki, kökeninde barınan derin hüznü kavrasınlar.

  İşte liste yukarıda.
  Kısacık ömründe bir insanın başına ne felaket gelebilirse, gelmiş…
  Bunu anlatın.
  Direnen…
  Teslim olmayan ruhu anlatın.

  Korkmasınlar engellerden.
  Korkmasınlar yalnız kalmaktan.
  Korkmasınlar işsizlikten.
  Korkmasınlar parasızlıktan.
  Korkmasınlar alçaklardan.
  Korkmasınlar doğrulardan.

  Yürek dediğin…
  Sadece organ değil arkadaş.
  Bunu anlayın!!!

  AB Uyum yasalari geregince devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin
  kaldirilmasini protesto ediyoruz !

  Ulusal bilincimizi yavas yavas yok
  etmelerine izin vermek istemiyorsaniz; iletebileceginiz kadar iletin iz!

  Izmir kurtulmus, çok tatli bir yorgunluk, Ankara’ya hareket edecekler…
  Trene binerler ve kompartimana çekilirler.
  Ertesi gün, yaveri, Atatürk’ün kompartimaninin kapisini çalar. Atatürk, yorgun, bitkin bir halde kravatini yikamaktadir.
  Yaveri: ‘Pasam bu ne hal, hiç uyumadiniz herhalde; niye böylesiniz’, der.
  ‘Çocuk, kompartimanima yastikla battaniye koymayi unutmussunuz, kolumu yastik yaptim agridi, setremi yastik yaptim üsüdüm,
  uyumadim kalktim’, der.
  Yaveri: ‘Aman Pasam! Birimize haber vereydiniz;
  hemen size bir yastikla battaniye getirirdik’, der. Ve bir ülke kurtarmaktan dönen komutan tarihi bir cevap verir:
  ‘Geç fark ettim, hepiniz en az benim
  kadar yorgundunuz, hiç birinize kiyamadim. Önemli olan benim uyumam degil;
  milletimin rahat uyumasi’.

  ATAMIZ SAYESINDE NE KADAR RAHAT UYUYORUZ KI; HALA
  UYANAMADIK ?”

 8. hilmibilir yorum tarihi 21 Şubat, 2008 17:43

  Milli hassasiyetlerimiz konusunda gayri ciddi yorum yazmam bu konuya özel önem veririm ama 15-20 yıl önce Leman mizah dergisinde okuduğum bir karikatürü sizlere aktarmadan geçemiyeceğim.
  Yine bir yılbaşı karikatürü idi ve noel babayı elinde bir elma şekeri ile bir çocuğu kandırmaya çalışan birisi olarak çizilmişti ve karikatürün altına “aslında noel baba diye bilinen adam Nail abi adında Antalyalı bir sübyancı dır ” denmişti.
  Yıl 2008 ve o Sübyancı Noel adındaki rahip Kırgızistan isimli çocuğumuza elma şekeri uzatıyor yedirtmiyelim yemiyelim Uyanalım artık Tanrı dağlarındaki izlerimizi silmelerine izin vermiyelim Tamgalarımıza sahip çıkalım Bir Olalım İri Olalım Diri olalım. Değerli üstadımız Haluk Tarcan ın kitablarını mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmasını sağlıyorum Hocam acaba yeni talebe yetiştiriyor mu? yoksa tüm öğrencilerimiz Prof Dr Şener Üşümezsoy gibi olacaklar kahırdan öleceğiz.. S.Hilmi BİLİR saygılarımla..

 9. hilmibilir yorum tarihi 21 Şubat, 2008 17:47

  Sayın Yılmaz Karahan Bey örütbağı iletileriniz geliyor ve biz gelişmeleri haberlendirmelerinizi takip edebiliyorduk örüt bağı iletileriniz artık gelmiyor üzülüyoruz … bilgilerinize sunarım… Saygılarımla..

 10. 131) TANRI DAĞINDA, “NOEL BABA” YASALLAŞIYOR ! : Yeniden Ergenekon yorum tarihi 29 Şubat, 2008 02:02
 11. Mustafa YAZKA yorum tarihi 29 Şubat, 2008 11:59

  Batı dünyasının üç beş ukalası altı milyar insanı cahil zannedip Dünyaya dilini ve eski baskılarını devam ettirecek mirascı olarak görecek kadar başlarını kuma gömmüşler.
  Bolluğun ve şımarıklığın bedelini ilerde çok kötü ödeyeceklerini düşünemeyecek kadar zevki sefaya dalan bu zilliyetlere ne söylense azdır.

 12. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 15 Şubat, 2009 03:01

  Birkaç gün önce haberlerde dinlemiştim.
  Şu kadar ülkeden gelen Noel Babalar, kırgız noel babayla karlar arasında.
  Yüreğim cız etmişti.
  Manas’ın ülkesinde Noel Baba.
  Allahtan korkmuyorsanız, kuldan da mı utanmıyorsunuz.
  ve hangi Tv’de dinlediğimi hatırlamıyorum.
  Ballandıra ballandıra bir anlatım.
  Turizmmiş.
  Yuh…

 13. mustafa yorum tarihi 9 Mayıs, 2009 22:04

  öncelikle noel baba kimdir diyeceksiniz ben kısaca açıklıyayım size ve söylediğim şeyleri ayrıca google dan araştırın noel baba türkiye sınırları içinde yaşıyordu ve buraya avrupalılar osmanlı zamanında ve daha öncesindede turqia diyorlardı hristiyanlık türk kültüründen etkilenmiştir eskiden türklerde her yılbaşında ağaçlara renkli iplikler ve süslemeler asarlardı ve hindi kesilirdi noel babanın giydiği elbiseler kırmızı beyaz ve bu renkler sanırım müslümanlıktan binlerce sene önce dahii ay yıldızı kullanan türklerin motiflerinde vardı noel baba kıldan keçe giyer yünlü elbiseler giyer türklerde yünlü elbiseler giyerlerdi hatta yünlü elbise giymeleri ile tanınırlardı Hz Muhammed dahii türkleri kıldan keçe giyerler diye tanıtmıştır vb onlarcası daha noel baba türktür yazın google bakın

 14. oguzhan a yorum tarihi 4 Ocak, 2010 12:48

  arkadaslar bu insanlar islami bayramlardan cok yilbasina onem veriyo…turk diye bisey yok onlarin icinde cunku zmninda turkiye degil ruslar vermis herseylerini….normal burda boyle seyler

 15. HÜSEYİN SARI yorum tarihi 29 Ocak, 2010 18:13

  saygıdeğer kardeşlerim

  hiristiyan alemının yıllarca bizans oyunlarıyla türk ve müslüman ülkeleri üzerinde emelleri hepinizce malümdür.

  kırgız kardeşlerimizin yıllarca nasıl istismar edildiğini,dilini,dinini,kültürünü,tarihini,kimliğini nasıl unutturduklarını ve vatanlarından surulup vatansız bırakıldığını ,milyonlarcasınında 1916 da vatan savunmasında yiğitçe rus askerlerine karşı savaşmış ancak olmekten yada tanrı dağlarında donmaktan başka şanşı kalmamış,olan bu milleti.

  şimdi aynı güçler ve aynı emperyalist zihniyet başka senaryolarla gelecekteki zülümlerine hazırlanıyorlar.

  bugün masum turizim hareketi adı altında yapılan planlı çalışma yarın ne sonuçlar vereceği aşikardır.

  ben yıllardır orta asya cumhuriyetlernde görev yapan bir Türk vatandaşı olarak bunlara derinden üzülüyor ve endişeleniyorum.

  bu kırgız kardeşlerimizi elimizden geldiği kadar uyarmalı ve daha doğrusu milliyetçilik vatanseverlik, kişilik duygularını işlememiz gerekir, bunu biz yaparsak olur bunları batılılar veya ruslar asla yapmazlar hatta engel olurlar.

  yani emperyalizme karşı yeniden ERGENEKON DESTANI YAZMAMIZ GEREKİR. SAYGILARIMLA

Yorum yap