300) İKİNCİ OKKIR VAK’ASI!

Yayin Tarihi 12 Temmuz, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image0018.jpg

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI’NIN BASIN BİLDİRİSİDİR.

II. OKKIR VAK’ASI KAPIDA

13 aydan bu yana sürdürülen Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklu bulunan şüpheli Ayşe Asuman Özdemir’in insan hakları ihlali ile karşılaşması çok ciddi bir olasılıktır. Adı geçen şüpheli, en temel insan hakkı sayılan yaşama hakkını yitirme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Ayşe Asuman Özdemir’in Baromuzdaki rapor içeriğine göre, adı geçen şüpheliye siroz teşhisi konulmuştur. Epilepsi tanısı da bulunan şüpheliye iki ay içinde karaciğer transplantasyonu yapılması gerekmektedir.

Modern Devletin en temel görevlerinden birisi de, yurttaşlarına sağlık hizmeti sunmasıdır. Ceza soruşturmasına maruz kalanlar ile tutuklu ve hükümlüler için, özgür bireylere kıyasla,  bu ilke daha bir önemlidir. Modern Ceza İnfaz Mevzuatları, bu anlamdaki düzenlemelerle bu kişilerin yaşam haklarından doğrudan sorumlu olmak üzere, “devlet”i işaret etmiştir.

Ülkemizde de 5275 Sayılı Yasada, bu durumda bulunan yurttaşlar için “sağlığın korunması” bağlamında önemli düzenlemeler öngörülmüş ve bu düzenlemelerin “tutuklular” için de geçerli olduğu isabetle vurgulanmıştır. Devletin tutuklu ve hükümlülere sağlık hizmeti vermesinin yasal düzenlemeler ile yükümlülük konumuna getirilmiş olması, bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler açısından ciddi bir sorumluluk oluşturacaktır.

Ergenekon Soruşturması sırasında, bu düzenlemelerin tümüyle göz ardı edilmiş olması nedeniyle, şüpheli Kuddusi Okkır’ın yaşamını yitirmesi ve hastalığın seyri bilinmekle birlikte, tahliyenin ölümden 4 gün önce yapılabilmiş olması, İstanbul Barosu olarak bizi, Ayşe Asuman Özdemir olayında bir “erken uyarı” görevine sürüklemiştir. Aksi takdirde  “II. Okkır Vak’ası” ile karşılaşılması büyük bir olasılıktır.

1136 Sayılı Avukatlık Yasasının 76. maddesinin bize yüklediği sorumluluk çerçevesinde, bu insan hakları ihlaline tüm kamuoyunun ve yargı çevrelerinin dikkatini çekiyoruz. Yargının güvenirliğine dair ciddi sıkıntıları yaşamamıza neden olan Ergenekon Soruşturması’nda, yeni bir “vak’a” nın yaşanmasına tahammül edilmemelidir. Bu özenin tüm yargı sujelerince de paylaşılacağına inanıyoruz.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

Paylaş:

Yorumlar

“300) İKİNCİ OKKIR VAK’ASI!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 13 Temmuz, 2008 01:11

  SN.Y.BEY,
  BİZ BUG UTANC GÜNLERİNE NASIL GELDİK?
  NEDEN HERKES SEYRETTİ!
  -VE BU ADAMSENDECİLİK..DAHA NE KADAR SÜRECEKDİ?
  *İCERİDEKİ İNSANLARA TEPKİSİSZ YAKLASIYORLAR!
  -OYSA BİZ SAVASDA BİLE DÜSMANIMIZ YARALIYKEN YARDIMCI OLAN COK YÜZE BİR MİLLETTİK.NE OLDU ÜLKEMİZE!!NEREDEN GELDİ BU KATILIK!LANET OLSUN.
  ‘GALİBA İNTİKAM ALYOR’

Yorum yap