866) Evrenimizin Bir Kopyası mı Var? (Ters Zamanlı Evren Teorisi)

Yayin Tarihi 11 Temmuz, 2016 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Evrenimizin bir kopyası mı var ?

(Ters zamanlı evren teorisi)

İngiliz ve Kanadalı bilim insanları Büyük Patlama’nın, yaşadığımız evrenin yansıması olan ancak zamanın geriye doğru aktığı bir başka evreni yarattığı teorisini ortaya attı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, bilim insanları, yaklaşık 14 milyar yıl önce Büyük Patlama meydana geldiğinde, bu evrenin yansıması olan ancak zamanın tersine aktığı bir başka evren daha oluştuğu teorisini geliştirdi.

Bu ilginç evren teorisi, İngiltere ve Kanada’daki üniversitelerde görevli bilimadamları Julian Barbour, Tim Koslowski ve Flavio Mercati tarafından ortaya atıldı. “Zamanın ibresiyle” ilgili soru işaretlerini yanıtlama girişimleri çerçevesinde ortaya çıkan teoriye göre, Büyük Patlama meydana geldiğinde, zamanda aksi yönde eşit biçimde hareket eden iki evren oluştu.

Geliştirilen bu yeni teorinin temeli, ilk olarak 1927 yılında, Sir Arthur Eddington tarafından ortaya atılmıştı. Eddigton “Zamanın Oku” diye adlandırdığı teorisini topluma fiziği sevdirmek maksadıyla kaleme aldığı “Fiziksel Dünyanın Doğası” adlı kitabında: “Beraber keyfi bir ok çizelim,dünyanın bir yerinde oku takip ederek rastgele bir elemana gittikçe yaklaşarak onu bulunca, rastgele elemanın geçmişe doğru oku azalır daha sonra ok geleceği işaret ediyor. Bu fizikte bilinen tek ayrımdır. Bizim ana tartışmamız rastgele girişin geri alınamaz tek şey olduğunu kabul etmek, bu izlenecek tek yoldur. Uzayın içinde zamanın yerine geçecek analoğu olmayan bu tek yönlü kavram olan zamanın oku özelliğini kullanmak gerekir.” şeklinde açıklamıştır.

Bilim insanlarının, bu ters zamanlı evren teorisine, Newton’un evrensel kütle çekimi yasasının etkisi altındaki bin parçacığın bilgisayar simülasyon modelini inceleyerek, dinamik harekete ve parçacıklar arasındaki mesafeye odaklanarak ulaştığı belirtildi.

İnceleme sırasında bilim adamları hacimleri ve miktarları ne olursa olsun her bir parçacık gruplaşmasının, düşük kompleksite ölçeği olarak bilinen şeye dönüştüğünü keşfetti, daha sonra dış kısmı her iki yönden genişleterek, iki farklı ve zıt “zaman ibreleri” yarattı.

image001

Bu bulgu, bilim insanlarını, Büyük Patlama’dan sonra iki evrenin oluştuğu, birinde zamanın ileri, diğerinde, en azından bizim perspektifimizden geriye aktığı sonucuna götürdü.

Bilim insanları ayrıca her bir evrenden bakıldığında bir diğerinde zamanın geriye aktığının gözlemleneceğini, bu evrenin, bizimkinin tam anlamıyla aynısı olmayacağını, kendince değişmiş ve gelişmiş olabileceğini belirtti.

Öte yandan bu evrende de aynı fizik kanunların geçerli olacağı, yani bizimki gibi gezegenlere, yıldızlara ve galaksilere sahip olabileceği savunuldu.

Görünen o ki yakın gelecekte böyle ilginç evren teorileri ve ilginç bilim haberleri ile daha sık karşı karşıya geleceğiz. Teknolojik imkanlarımız geliştikçe evreni ve onu oluşturan dinamikleri daha iyi anlama imkanımız doğacak.

http://www.ilgincbirbilgi.com/

 

Paylaş:

Yorumlar

“866) Evrenimizin Bir Kopyası mı Var? (Ters Zamanlı Evren Teorisi)” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. BİLİM DOSYASI : Evrenimizin bir kopyası mı var ? Ters zamanlı Ev ren Teorisi | İstihbarat ve Analiz yorum tarihi 13 Temmuz, 2016 20:40

Yorum yap