541) HADRİAN DUVARI

Yayin Tarihi 22 Şubat, 2011 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

HADRİAN DUVARI

image00126.jpg 

Çin Seddi, Hun Türklerinin baskınlarına karşı M.Ö. 5. Yüzyıldan itibaren yapılmaya başlanmış M.S. 17. Yüzyıla kadar yapımı sürmüş en uzun (6000 km) güvenlik duvarıdır… Diğer korku duvarı ise Romalıların, İskoç baskınlarına karşı yaptırdığı Hadrian Duvarıdır.

Hadrian Duvarı, modern İngiltere’yi doğu-batı doğrultusunda ikiye ayıran Roma İmparatorluğu zamanında taştan yapılmış bir settir. Duvar, İngiltere’de inşa edilmiş üç istihkamın ikincisidir. Bunlardan ilki Gask Ridge, üçüncüsü ise Antonine Duvarı’dır. Her üç duvar da Roma İmparatorluğu denetimindeki Britanya’nın ekonomik düzenini ve güvenliğini, İskoçyalı kuzey kabilelerinin akınlarından korunmak için kuzeye inşaa edilmiş olup imparatorluğun kuzey sınırlarını çizmiştir. Hadrian Duvarı, bu üç duvar içinde fiziksel varlığını en çok koruyabilen ve bu yüzden en çok bilinenidir.

M.S. 117 yılında imparator olan Hadrian zamanında imparatorluk genişlemesinin sonuna gelmişti ve yeni imparator ülkesinin sınırlarını güçlendirme kararı aldı. M.S. 122 yılında Britanya’yı ziyareti sırasında Hadrian, Britanya’nın batısındaki Solway Firth ile doğusundaki River Tyne arasında, kuzey barbarının istilalarından korunmak için bir duvar örülmesini emretmiştir. Duvar imparatorluğun en güçlendirilmiş duvarı olmasının ve İngiltere’deki kuzey sınırlarını oluşturmanın yanında gümrük kapısı ve vergilendirme noktası olarak işlev görmüştür.

Duvarın önemli bir kısmı, özellikle orta bölümü, halen ayaktadır. Genelde Roma Duvarı olarak adlandırılan duvar, Kuzey İngiltere’nin en popüler turizm merkezidir. Duvar 1987’de UNESCO Dünya Mirası Alanları’na dahil edilmiştir.

Kaynak: Vikipedi ansiklopedisi

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

image002.gif

image0036.jpg

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap