211) ABD, AZINLIKLARA EĞİTİM VERDİKLERİNİ İTİRAF ETTİ!

Yayin Tarihi 17 Şubat, 2010 
Kategori SİYASİ

ABD’den itiraf: İstanbuldaki azınlıklara eğitim veriyoruz!

image00122.jpg

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un Ocak ayı sonunda bir belgeyle gündeme getirdiği  ABD’nin İstanbul’daki dini azınlıklara stratejik güvenlik eğitimi verdiğine dair iddiaya, ABD’nin İstanbul Konsolosluğu’ndan itiraf geldi. ABD İstanbul Konsolosu Sharon Anderholm Wiener, İstanbul’da 2004’ten bu yana söz konusu eğitimlerin devam ettiğini söyledi.

HSBC VE SİNEGOG SALDIRILARINDAN SONRA BAŞLADI

Sharon Anderholm Wiener tarafından Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan’a yazılı  olarak verilen cevapta, gizli güvenlik eğitimine “2003 yılındaki İngiliz Konsolosluğu, HSBC Bankası ve Sinagog terör saldırıları sonrasında 2004 yılında başlandığı” ifade edildi. Cevaba göre eğitim verilenler arasında okullar, oteller, özel işyerleri,  organizasyonlar, Türk Hükümeti kuruluşları ve dini azınlıklar bulunuyor.

EROL ERDOĞAN: ENDİŞE VERİCİ

Konsolosluğun cevabı üzerine bir açıklama yapan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, “Konsolosluk tarafından verilen bilgiler endişeye yol açacak boyuttadır” dedi.

Erdoğan, konsolosluğun cevabı  üzerine şu açıklamayı yaptı:

 “ABD Konsolonsluğu 23 Aralık 2009 tarihli yazımıza ancak 08.02.2010’da nerdeyse 50 gün sonra cevap verdi. Sorularımıza açık şekilde cevap vermiş olmalarından dolayı teşekkür ederiz ancak verilen bilgilerin endişeye yol açacak boyutta olduğunu görüyoruz.

Cevaptan anladığımıza göre; eğitim çok geniş bir kitleyi kapsamaktadır ve 2004’ten beri yapılmaktadır. Eğitim verilen kuruluşlar içinde resmi hükümet kuruluşları  da olduğuna göre bu eğitim neden gizli veya gayri resmi olarak sürdürülmektedir. ABD Konsolosluğu, eğitimi İngiliz Konsolosluğu ve HSBC Bankası saldırılarıyla ilişkilendirdiğine göre İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu da aynı şekilde güvenlik eğitimi vermekte midir?

Genel Başkanımız Numan Kurtulmuş, belgeyi basınla paylaştığı zaman İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının konunun üzerine gitmesini istemişti. Bugüne kadar İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarından bir açıklama gelmedi.

Biz de bugün aynı şekilde İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyetinden sürece dair yeni açıklama bekliyoruz. Daha da önemlisi eğitim süreçlerinin kontrol altına alınmasını talep ediyoruz. Yanlışlık sürdürülmemelidir.”

VALİLİK “HABERİMİZ YOK” DEMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı, İnsan Hakları ve Demokrasi Bürosu tarafından, Türkiye ile ilgili hazırlanan “Din Özgürlükleri Raporu” başlıklı raporda, “ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından İstanbul’da bulunan dini azınlıklara ‘Genel Güvenlik Stratejisi çerçevesinde güvenlik eğitimi sağlandığı” ifadesi yer alıyordu.

İstanbul Valiliğinin ve İstanbul Emniyetinin “haberimiz yok” dediği gizli eğitim böylece bizzat ABD Başkonsolonsu Sharon Anderholm Wiener tarafından doğrulanmış oldu. Saadet lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, konuyla ilgili olarak Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarına göreve çağırmıştı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İLGİLİ YAZI: http://www.yenidenergenekon.com/208-abd-ulkemizdeki-azinliklara-guvenlik-egitimi-veriyor/

Paylaş:

Yorumlar

“211) ABD, AZINLIKLARA EĞİTİM VERDİKLERİNİ İTİRAF ETTİ!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. ŞÜKRÜ ADATEPE yorum tarihi 18 Şubat, 2010 01:32

    Hayırlı geceler SN Hocam.Gerçekten böyle konuları ele almanız ve değrlendirilmesi yönünde yayınlamanız gurur verici bir olaydır.Gizli gerçekleri acaba geçim sıkıntısı yaşayan biz vatandaşlarımızdan kaçının haberi olmaktadır.Ben şahsen bu hükümetin bilerek ve isteyerek ABD nin bu memleketteki değerlere sahip çıkmasını istedikleri konusunda türk örf adetlerinin islam dininin yok edilme konusunda Damat feritlik yaptıklarını söyleye bilirim.Bu konunun sürekli gündeme taşınmasını sürekli ve ivedi olarak siz aydınlarımızdan rica ediyorum.saygılarımla ALLAHA emanet olunuz ALLAHU teala kaleminizi daim kılsın TÜRK İSLAM SEVDALILARI.

  2. Haydar Okur yorum tarihi 18 Şubat, 2010 16:58

    Bunu da bir şekilde örtbas edecekler. Haberi Yeniçağ gazetesinde okumuştum, o günden bu yana yazıda da olduğu gibi İstanbul Valiliğinin konuyu inkar etmesinin öte Hükümet kanadından herhangi bir açıklama gelmedi. ABD ülkemizdeki azınlıklara güvenliğe dçnük eğitimi 2004 den bu yana verdiklerine göre geçen beş yıl içinde bueğitimin yaygınlaşma alanı nedir diye merak etmemek mümkün mü…
    Konuyu tekrar anımsattığınız için çok teşekkür ederim
    selam sevgi ve saygılarımla

Yorum yap