159) “TÜRKİYE FOTOĞRAF OSCAR’I” TAHİR ÖZGÜR’ÜN

Yayin Tarihi 24 Şubat, 2011 
Kategori KÜLTÜREL

“Türkiye Fotoğraf Oscar’ı”

Tahir Özgür’ün

image00129.jpg

Türkiye‘nin ‘Fotoğraf Oscar’ı olarak öne çıkan; ‘Sami Güner Kupası Fotoğraf Gösterisi Yarışması’nın bu yılki ayağı tamamlandı.

Jüri, yapılan değerlendirmelerin ardından ‘Fotoğraf Oscarı’nı gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Tahir Özgür’e layık gördü.

Mersin’de yerel bazda yayın hayatını sürdüren Sun Radyo ve Televizyonu Yayın Yönetmeni olarak gazetecilik yaşantısını sürdüren Tahir Özgür, Türkiye’nin en prestijli fotoğraf yarışması olarak kabul edilen; ‘Sami Güner Fotoğraf Gösterisi Yarışması’nda önemli bir başarıya imza attı. Özgür, ‘Türkiye’nin Fotoğraf Oscarı’ olarak da kabul edilen, diğer fotoğraf yarışmalarından farklı olarak hazırlanan ve adayların fotoğraf gösterileriyle yarıştığı ‘Sami Güner Kupası’nı Mersin’e kazandıran ilk isim oldu.

‘Sami Güner Kupası Fotoğraf Gösterisi’ adlı yarışmada 2009 yılında ‘Sarıkeçililer: Yarınsızlığa Göç’ adlı çalışması, 2010 yılında da ‘Anadolu’nun Alın Teri’ adlı gösterisiyle başarılı bulunan Özgür, son olarak da ‘Rakım Eksi 750: Maden Emekçileri’ adlı gösteriyle jüriden tam not alarak, başarılı bulunan 4 isimden biri oldu. Birçok ulusal ve uluslararası ödül sahibi olan ve ‘Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı (AFİAP)’ unvanını da elinde bulunduran Tahir Özgür, bununla birlikte 3 yıl üst üstte başarılı olup, ‘Sami Güner Kupası’nı almaya hak kazandı.

Aynı zamanda da Mersin Fotoğraf Derneği (MFD) üyesi de olan Özgür, ‘Sami Güner Kupası’nı kazanmanın kendisi için oldukça anlamlı olduğunu ifade ederek, “Böylesine önemli bir ödülü Mersin’e getirmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Ancak bu ödül, bana daha fazla sorumluluk üstlendirdiği gibi gelecek dönemde yapacağım çalışmalarda başarılı olma konusunda beni daha da kamçıladı. Umarım Mersin’de bu ödülü alan arkadaşlarımızın sayısı artar ve kentimizin güzelliklerini hep birlikte ortaya koymuş oluruz” dedi.

Öte yandan, Tahir Özgür’ün ‘Sami Güner Kupası’nı 21 Şubat Pazartesi günü İstanbul Muammer Karaca Tiyatrosu’nda düzenlenecek törenle alacağı, Özgür’ün burada ayrıca fotoğraflardan oluşan bir gösteri de sunacağı belirtildi.

image00212.jpg

Kardeşimi kutlar, başarılarının devamını dilerim.

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap