7) BİZ KAÇ KİŞİYİZ(!)

Yayin Tarihi 20 Eylül, 2007 
Kategori SOSYAL

BİZ  KAÇ KİŞİYİZ (!) 

“Haksızlık Karşısında Susan, Dilsiz Şeytandır.” 

(Hadis-i Şerif)    

     

Ülkemizde bir sosyal kargaşa çıktı, çıkacak veya çıkartılmaya çalışılıyor… Vatandaşlarımızın hem de hiç yaşam gündeminde olmayan veya tanımını yapmakta zorlandığı mevzularla!  

Nedir bunlar?

Laiklik ve Türban. 

Gazeteci sayın Tuncay Özkan; TBMM bile tam mesai ile hizmet vermeye başlamadan, Meclisteki yasal muhalefetin yerine bir toplumsal muhalefet icat etmeye çalışmaktadır… Son bir haftadır sayın Özkan’ın bizzat yönlendirdiği www.bizkackisiyiz.com sitesine 230 bin civarında vatandaşımız üye olmuştur. Bende, “Ne Var?” merakı ile (7072) sıra no ile kayıt oldum. Bazı yazılarımı da sayfama ekledim. Sohbet odalarında konuşmaların bazılarına katıldım… Sitenin üye potansiyeli anladığım kadarı ile, gençlerden oluşuyor… Konuşulan konular genellikle, Anayasa, Laiklik ve Türbanlıların çoğalması… Gençleri, Anayasa ve laiklik hususundaki hassasiyetlerinden dolayı tebrik! Ancak, baş örtüsü ve türban hususundaki görüşlerinden dolayı ikaz etmek gerekir! 

Sayın Özkan, Kanal Türk Tv’de akşam haberlerinden sonra, bir sohbet programı yapıyor. Bu programda sürekli türbanlılar hedef alınıyor. Laikliğin yok olma tehlikesinden bahsediliyor. Sanki, türbanlılar amip gibi bölünerek çoğalıyor ve laikliği yutacakmış gibi anlatılıyor!   

Türbanı savunduğum için bunları yazmıyorum. Bende türbanın bir istismar, bir simge veya bir cemaate mensubiyet aracı olarak kullanıldığını ve  baş örtüsü ile türbanın farklı olduğunu düşünüyorum. Ancak, sürekli türbanı gündeme getirmek ve memleketin tek sorunu buymuş gibi çabalamak, tepki olarak seçimlerde yüzde 47’yi getiriyor. 

Atatürk’ün vefatından sonra, geçen 70 yılda “Laiklik” halkımıza anlatılabildi mi? İddia ediyorum, ülke nüfusumuzun çoğunluğu laikliğin ne olduğunu, ne işe yaradığını bile bilmiyor. 70 yıldır halktan kopuk yaşayıp, halka rağmen, halkı idare edenlerin getirdiği bir sonuçtur TÜRBAN!

Bunun müsebbiplerin artık ahlamaya, vahlamaya, zırlamaya hakları yoktur. Türk gençliği hesap soracaksa, önce halkı küçümseyen, öteleyen zihniyetlerden sormalı. Bugün, bölücülük tehlikesi de yaşanıyorsa, bunun temelinde Doğu’ya görev için gidip orada “fakirlik, yoksulluk, ezilmişlik, ırkçılık” edebiyatları yapanlarda unutulmamalı…

Şimdi ne oluyor? Bir zamanlar Doğu’da bölücülüğü kışkırtıcı söylemler yapanların bazılarının çocukları,  “Ben Yurtseverim” diyor. Taktiri İlahi! 

Sayın Özkan ve bazı çevrelerin söylemleri ile, artık laikliğin tanımı ve açıklaması da değişti gibi… Nasıl mı?

Laiklik : Başörtüsü ve türban takmayan, bayanların haklarının  olduğu idaredir (!)

İyi mi? Bu tarifi siz yarattınız, Sayın Özkan. Halkımıza 70 yılda anlatamadığınız laikliği, 70 ayda nasıl anlatmışlar…      

Sizin yaptığınız konuşmalardan ve faaliyetlerden bazı kuşkularım hasıl oldu. Lütfen, bu sorularımı cevaplayın da halkımız sizi ve misyonunuzu daha iyi tanısın!

1-  “Biz Kaç Kişiyiz” diye soru yönelterek, bir grup oluşturmak yasal mı?

2-  “Biz”, kimlere karşı?

3-  “Biz, Siz, Onlar” zamirleri, bütünü parçalamıyor mu?

4-    Neden “Hepimiz” diyemiyorsunuz?

5-    Meclis teki muhalefet partilerinin yerine mi, görevlendirildiniz?

6-   CHP’nin dağılma veya kapatılma sürecimi başladı da, yerine bir parti  kurmayı mı düşünüyorsunuz?

7-   Sizin söylemlerinizin AKP’nin oy potansiyelini artırdığını biliyor musunuz ? Biliyorsanız AKP adına, gizli hizmet verdiğiniz ortaya çıkar. Bilmediğinize göre…

8-    Yakında üniversiteler de öğretim başlayacak. Yaptığınız programlarda “Artık Üniversitelere, Başı Açık Kızlarımız Giremez Duruma Gelecek !” diye veryansın ediyorsunuz. Okullarımızda, heyecana gelen gençler arasında “türban” yüzünden tartışma ve kavga çıkarsa bunun sorumlusu kim olacak?

9-   Kurtuluş Savaşı dönemlerinde, Gaziantep’te ve Kahramanmaraş’ta başörtüsüne uzanan Fransız ellerinin nasıl kırıldığını biliyor musunuz?

10-   Doğu ve Güneydoğu  Anadolu’da hiç yoksulluk ve ezilmişlik edebiyatı yaptınız mı? 

Neden, eğitim sistemimizin kalitesizliği tartışılmaz?        

Neden, yoksulluk, yolsuzluk ve işsizlik üzerine konuşulmaz?        

Neden, ülkemin bütünlüğünü tehdit eden “İkiz Yasalar ve Tahkim Yasalar” konuşulmaz ve tartışılmaz da, türban tartışılmaya açılıyor?        

Neden, Türk Milleti ve Devleti için en büyük tehlike olan 2 BOP anlatılmaz? (1.Büyük Ortadoğu Projesi ve 2.Büyük Ortaasya Projesi)        

Artık suni gündemlerle insanlarımızı oyalamayı ve uyutmayı bırakın!

Yangına körükle gitmeyi bırakın da söndürmek için su taşıyın! Toplumsal gerginlik yaratmayın! Yoksa ülkemiz çok büyük zararlar görecektir…

Biz, Siz, Onlar Yok!  HEPİMİZ var! 

Eğer “Hepimiz” diyemiyorsak, Milli Bütünlük tehlikede demektir.  

Atatürk’ün fikirleri ile Milletimiz, Vatanımız ve Devletimiz için;

Bir Olacağız, Diri Olacağız, Dirlikli Olacağız!  

Yılmaz KARAHAN

turkiyemik0.gif

Paylaş:

Yorumlar

“7) BİZ KAÇ KİŞİYİZ(!)” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. bilal civelek yorum tarihi 23 Mart, 2008 15:33

  agziniza yüreginoze saglik
  aslinda turbani savunan da samimi ve dogal degil turbana karsi cikanda
  hepsi ayni cephe
  hepsi danisikli dövus baska bir sey yok kardesim
  saygilarimla

 2. ümit çeber yorum tarihi 2 Temmuz, 2009 19:37

  Burada bir yanlış anlaşılma var gibi geliyor Biz Kaç Kişiyiz sifil toplum platformu toplumu ayrıştırmak için kurulmadı biz demek hepimiz demek Cumhuriyet yürüyüşlerinde bizler slogan olarak kullandık ve hafızalara yer etti.Kanalımızda Yokluk ve Yoksuluk programı yapılıyordu ve şu dönemde kanal biz’de yapılıyor.Ne tuncay beyin nede bizim analarımızın eşarbı veya tülbenti ile bir sorunu yok cevrenize dikkatle bakmışınızdır sıkma baş,yağlı boya bir surat altında darcık kot pantolonlar v.s bu dinimize sizce uygunmu?Benim babannem başı eşarpla örtülü uzun pardüsü ile toplumun içine çıkan biri idi sıkma baş ile siyasi bir algı vermek bence yanlış ve buna karşıyız.Meclisde bir muhalefet olduğuna inanmıyoruz ve kişi olarakda muhalefet yapabiliri’ki bunu yaptırmıyorlar tuncay bey dahil bir çok aydınımız içerde.Bizlerin kurduğu ve Tuncay Beyin Başkan olarak secildiği (yeniparti.org.tr)girerek yukarıda sorduğunuz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.Saygılar

 3. Kürk Han yorum tarihi 2 Temmuz, 2009 20:06

  Çok doğru tespitler.Tuncay Özkan Kaş yaparken göz çıkarmak değerini ortaya koydu.Gerçek anlamdaki dindar vatandaşlarımızıda türban istirmarcılarıyla beraber fişlemek bugün bizi bu noktaya getirdi.Şüphesiz ki bu konuda en büyük sorumluluk biz ÜLKÜCÜLERE düşmektedir.Biz ÜLKÜCÜLER M.KEMAL ATATÜRK e tuncay özkan vb ulusalcılardan, yüce dinimiz İSLAMİYETE nurcu ve yobazlardan daha çok sahip çıkmalıyız.

 4. derya sakallı yorum tarihi 4 Temmuz, 2009 02:25

  azına sağlık ümit çeber çok kısa şekilde özetlemişsin bizim düşüncelerımızı

Yorum yap