731) YETER YAHU, SABRIMIZ TAŞTI!

Yayin Tarihi 11 Şubat, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

İlker Başbuğ: Sabrımız taştı!

97086.jpg

Orgeneral İlker Başbuğ, basında TSK ile ilgili çıkan haberleri eleştirdi, ‘Yeter yahu! Sabrımız taştı diyoruz’ dedi.

Fatih Altaylı ile Murat Bardakçı Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’la görüştü. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Habertürk’e basında komutan suikastlerine ilişkin iddialarını değerlendirerek “Ne yazıldı aylarca, Deniz Kuvvetleri Komutanı’na suikast yapılacaktı.  Her gün komutana suikast, komutana suikast, komutana suikast. Ne yapmak istiyorlar? ‘Bu denizciler kendi komutanlarına dahi suikast yaparlar’ demeye, herkesi buna inandırmaya çalışmadılar mı? Bence çalıştılar. Peki ne oldu? İşte 5. iddianame çıktı. Suikast girişimiyle ilgili tek satır var mı? Hani suikast yapacaklardı komutanlarına. 5. iddianamede, yani konuyla ilgili iddianamede yok. Bunun hesabını kim verecek?‘ şeklinde konuştu.

‘BENCE TEKNİK HATA VAR’

İlker Başbuğ, basında darbe iddialarıyla ilgili soruya ”Camide bomba patlamaya yanıt verdim zaten geçen hafta. Türk Silahlı Kuvvetleri böyle bir şey yapmaz. Bu çatı altındaki kimsenin aklından bile böyle bir şey geçmez. Denizaltıdaki bombalar ise apayrı bir konu. O patlayıcıların nasıl bulunduğunu biliyor musunuz?”diye cevap verdi.
 
‘PATLAYICILAR GÖZDEN KAÇMIŞ’

Müzede bulunan patlayıcılara ilişkin soruya Başbuğ ‘Kuvvetle muhtemel bunlar zaten denizaltıda bulunan patlayıcılar. Çünkü denizaltılarda patlayıcı bulunur. Çeşitli nedenlerle. Bazen düşmanın eline geçmesin diye denizaltıyı batırmak için. Bazen buradaki kripto cihazları düşmanın eline geçmesin diye.  Muhtemelen bunlardan bir bölümü denizaltı hizmetten alınırken bir yerde kalmış olabilir. Bilmiyoruz.‘ dedi.

Deniz Kuvvetleri’nde sürekli suikast planlanlandığını iddia edilmesinin hatırlatılması üzerine Başbuğ ‘Karadeniz’in önemi giderek artıyor. Doğu Akdeniz’inki zaten malum. Son dönemlerde meydana gelen olayları anımsarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Bu yüzden biz Doğu Karadeniz’de de bir üs kurduk biliyorsunuz. Osmanlı’yı konuştuk. Denizler önemli. Karadeniz giderek daha önemli oluyor. Bakın biz bugün bir hata yaparsak bedeli bugün ödenmez. Ama 60 yıl sonra birileri der ki: “Ne vahim hata yapmışlar. Uyumuşlar. Görememişler.” Bugün hata yaparsak faturasını 40 yıl sonra, 60 yıl sonra öderiz. Benim bir kaygım yok. Deniz Kuvvetlerimiz çok güçlü. Modern. Ama son olaylarla Deniz Kuvvetleri’ndeki personelimizin moral durumunda ciddi sıkıntılar, ciddi sorunlar var. Bu konuda büyük endişelerimiz var. Hepsinin komutanı olarak bu beni rahatsız ediyor.’ şeklinde cevap verdi.

Basında TSK’yla ilgili çıkan haberlerin kişisel olmadığını söyleyen Başbuğ, suçlamaların kurumsal olduğunu belirtti. Başbuğ, ‘Bütün bu süreçte Deniz Kuvvetleri üzerinde ciddi bir karalama kampanyası var. Bunlar aşırı maksatlı. Kabul ediyorum, bazıları haber sınırında ama bazıları maksatlı. Karalamaya yönelik.‘ şeklinde değerlendirme yaptı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı’na suikast iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Başbuğ,‘Ne iddiasıymış bunlar. Hadi bakalım iddialara. Ne yazıldı aylarca, Deniz Kuvvetleri Komutanı’na suikast yapılacaktı. Her gün komutana suikast, komutana suikast, komutana suikast. Ne yapmak istiyorlar? “Bu denizciler kendi komutanlarına dahi suikast yaparlar” demeye, herkesi buna inandırmaya çalışmadılar mı? Bence çalıştılar. Peki ne oldu? İşte 5. iddianame çıktı. Suikast girişimiyle ilgili tek satır var mı?Ben hepsini gördüm. Yok. Tek bir satır bile yok suikastla ilgili. Eee, ne oldu? Hani bunlar kendi komutanlarına suikast yapacaklardı? Nerede? Aylarca suikast, suikast, suikast. İddianame çıktı işte. Tek satır yok yahu. Tek satır. Ne oldu suikast. Şimdi bana biri bunun yanıtını versin. Hani suikast yapacaklardı komutanlarına. 5. iddianamede, yani konuyla ilgili iddianamede yok. Bunun hesabını kim  verecek? Böyle rezillik olur mu? Trabzon’da yaptığım konuşmada açık açık söyledim. İddiayı iyi inceleyin diye. Aylarca suikast diye bağırdılar. Ama şimdi yok. Yokmuş. Eee, ne oldu? Yokmuş. Yeter yahu! Sabrımız taştı diyoruz, siz de soruyorsunuz, “Taşarsa ne olur” diye. Ama işte bunlar sabrı taşırıyor.’ dedi.

ASKERİMİN MORALİNİ BOZAN HERKESLE SAVAŞIRIM

TSK ile ilgili iddialarını kurum içerisinde soruşturduklarını belirten Başbuğ, ‘Biz her olayla ilgili soruşturma açıyoruz. Anayasa Mahkemesi kararından sonra elimiz rahatladı. Bir dönem belli konulara giremiyorduk. Şimdi rahatladık. Bütün dosyaları yeniden inceliyoruz. Yetki alanlarımızı, hukuk süreçlerini yeniden ele alıyoruz. Buna göre bazı davalar açılabilir, bazı soruşturmalar yapılabilir. Bazıları zaten yapılıyor, yürüyor, sonuçlanıyor. İşte bir mahkûmiyet ve ihraç kararı çıktı. Biz gerekeni yapıyoruz ve yapacağız. Ama bakın bütün bunlar benim askerimin moralini bozuyor. Ben askerimin moralini bozan herkesle savaşırım.’ dedi.

Paylaş:

Yorumlar

“731) YETER YAHU, SABRIMIZ TAŞTI!” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. canan tumerkan yorum tarihi 11 Şubat, 2010 16:14

  bitirin artik sunlarin isini !!!bu ab yanlisi ve ab kopekligini yapalara son verin..abd nin fini kopeklerini!!ve israil yandaslarini!!sozde one minute diyenleri hadini bildirin garyri

 2. alptuğ telmaç yorum tarihi 11 Şubat, 2010 20:40

  valla içimden hele şükür demek geldi. git gide genelkurmay başkanından da şüphelenmeye başlamıştım şahsen.
  saygılar.

 3. perle yorum tarihi 12 Şubat, 2010 02:49

  *NEDENSE?RÖPORTAJI YAPAN BU İKİ KİSİYE KARSI GÜVEN DUYGUSU, YOK BİZDE.sanki yüze karsı YAGLAYIP?arkadan berbat seyler söyleyecek tipde insanlar gibiler?BİLİNMEZ,BELKİ YANILIYORUZDUR?
  -KONU HAKKINDA SÖYLENECEK SÖZÜN ZAMANINI ANCAK,G.KURMAY BASKANI BİLİR.

 4. Haydar Okur yorum tarihi 12 Şubat, 2010 12:08

  Doğrusu Sayın Genel Kurmay Başkanı Başbakanın biz Genel Kurmay başkanı ile paslaşıyoruz sözlerine de bir açıklık getirmesi gerekiyordu? Bu neyin paslaşması? Kimsenin düşüncesinde şüphe-şek yaratmak isteğinde değilim, asla… Ama bunca olayların arasında paslaşmanın mahiyetini de merak etmemek mümkün değil… Çünkü;Cumhuriyetin ve anayasamızın ulus devlet, üniter devlet niteliğine son vermek İsteyenin bütün politikalarından anlaşıldığı bir Başbaksanla nreyin paslaşmasıdır bu, anlamakta güçlük çekiyorum. Öte yandan Ssyın Genel Kurmay başkanı geçtiğimiz dönemlerde Ulus devlet ve ulus devletin ilkelerinden yana TARAF olduğunu söylemiştir.Ama ne hikmetse Sayın Başbanın dilince bir paslaşmadır gidiyor… Genel Kurmay Sayın Başkanı bu konuya değinmediğine göre sıradan bir vatandaş olarak da sormak durumundayız..BU PASLAŞMANIN MAHİYETİ NEDİR?
  Kısacası Önceki Genelkurmay Başkanlarının fevri, kişisel çıkışları ne yazık ki AKP nin % 47 oy almasının yolunu açmıştır.. Yine böyle bir paslaşma mı diye kuşku içindeyiz…
  Askerin siyasete karışmaması gereğine şimdi daha çok inanmak durumunda kalıyoruz ne yazık ki..

 5. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 13 Şubat, 2010 12:23

  ULU Başbuğun bu konuşması içimi birazcık olsa da rahatladı. bunca hakaretler ve iftilaradan sonra TSK Özünü ve özlüğünü gösterdi. iyi etti ağzına diline sağlık Komutanımızın… bizim Türkçede bir laf vae der ki : yey oldu da, AKP bir daş salsın cibine…. yani AKP hesablama yapsın kendi ile hesaplaşsın ve ne yaptığını ve yapacağını ve onun neticelerini görsün. Anlasın ki Bu vatan kimsezi değil sahipsiz değil…Hâlâ bu topraklarda mert yiğitler yaşamatkadır ve Bu ülkeyi savunmasız bırakmayacaklar…

  CAN FEDA OLSUN BU GÜZEL TOPRAKLARIMIZA
  CAN FEDA OLSUN TÜRK SİLAHLI KÜVVETLERİNE
  CAN FEDA OLSUN TÜRKİYE’YE….

  Aydın
  Güney Azerbaycan

Yorum yap