727) ÇİN’E KİRALIK TOPRAK, KAZAKLAR’I SOKAĞA DÖKTÜ

Yayin Tarihi 1 Şubat, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Çin’e kiralık toprak,

Kazaklar’ı sokağa döktü

image0011.jpg

Kazakistan yönetiminin milyonlarca hektar araziyi Çin’e kiralama planları başkentte protesto edildi

Yüzlerce Kazak vatandaşı, hükümetin Çin’e milyonlarca hektar tarım arazisi kiralama planlarını protesto etmek için bir eylem düzenledi.

Hükümeti, ‘enerji açlığı çeken’ Pekin’e ülkenin doğal kaynaklarını peşkeş çekmekle suçlayan kalabalık, Kazak lider Nursultan Nazarbey’in istifasını istedi.

Ülkedeki muhalif Azad Partisi tarafından düzenlenen protesto gösterisinde, “yayılmacı Çin” aleyhine sloganlar atılırken, hükümet Çin’den aldığı 13 milyar dolarlık borcu ülke toprağını satarak ödemekle suçlandı.

Kazak toprakları satılık değildir” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, hükümetten kararın gözden geçirilmesini talep etti.

Tartışmalar, Nazarbayev’in geçtiğimiz günlerde milyonlarca hektar tarım arazisinin Çin’e ‘soya fasülyesi yetiştirmek için’ kiralanacağını açıklamasının ardından başlamıştı.


Kazak hükümeti, ülkede artan tepkilerin ardından “tarım arazileri konusunu kullanarak etnik bir çatışmayı körükleyenler” hakkında yasal işlem yapılacağı tehdidinde bulundu.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“727) ÇİN’E KİRALIK TOPRAK, KAZAKLAR’I SOKAĞA DÖKTÜ” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. iliyar-uygur yorum tarihi 2 Şubat, 2010 20:45

  Kazakistan Kazak Soydaşlarımızın Öz Toprakları dır,Kızıl Kominist Kızıl Ve Tacavuzçı Çin Nin Ç Kazakistan Topraklarınada Hiç Bir Hukuksal Hakı Yoktur Kızıl Çin Bir Başka Ülke Nin Topraklarına Bir Kere Tarım Yapacaığız Diye Girdi Mı Bir Daha O Ülke Topraklarından Hiç Bir Zaman Çıkmaz Tıpkı Uyguristan Gibi. Kazak Soydaşlarımızın Bu Konuya Duyarlı Olmaları Ve Sağ Duyulu Olmaları Lazım.Muvafak Olun Kardeşlerim.Saygılarımla

 2. sonkuzu yorum tarihi 3 Şubat, 2010 22:45

  Son zamanda yaptığı bazı atılımlar ile Kazakistan’ı kutluyorduk, hatta Türk Dünyası’nın yeni lideri (ki eski lider dediğimiz Türkiye de liderlik yapmadı ya, neyse) olarak görüyorduk.

  Fakat, yeni otomobile Atilla adını veren Nazarbayev’e, bugünkü Kazakistan topraklarının eski sahibi Mete Han’ı hatırlatmak gerekiyor :

  – At benimdi, verdim. Hatun benimdi, verdim. Fakat çorak da olsa vatan toprağı kutsaldır, devletindir, milletindir. Asla verilemez!

 3. Hale Demir yorum tarihi 8 Şubat, 2010 01:16

  Üzüldügünüz duruma bakar mısınız ülkedaşlarım,çokgüzel yapmışlar ülkelerine sahip çıkmışlar. kazaklar bizden daha duyarlı bizim gibi boşa kürek çekmemişler.Biz ne yapıyoruz ülkemiz satılıyor ülke toprakları israile kiralanıyor. bizde tık yok. Birde durmuş burdan kazakların hükümetine kızıyoruz. İyi de bizim ülke elden gidiyor bizde tutmuş . Başka ülkenin durumuna üzülüyoruz oldu mu? şimdi.Biz dış baskılara dayanamıyorsak onlar nasıl dayansın.Bu arada durmadan da uyuşturuyorlar tabi.SATILIK MEDYA İLE.

 4. sonkuzu yorum tarihi 8 Şubat, 2010 09:05

  Birçok konuda haklısınız Hale Demir. Kendi durumumuza da tepkimizi koyuyoruz, koymaya çalışıyoruz, etrafımızdakilere anlatmaya çabalıyoruz. Ama Kazak kardeşlerimizin de yanındayız. Kazakistan, Şangay Beşlisi, BDT…vs. Asya birlikleri ile -bizim maalesef NATO’da olduğumuz gibi- bazı yükümlülükler altına giriyor fakat olumsuzlukların mesuliyeti kimdeyse ona kızmak boynumuzun borcu..

  Bu arada Çin’e toprak satışı derken, Sakarya ile Eskişehir de birbirine girmiş Çin yüzünden. Chery otomobil fabrikası ikisinden birinde kurulacakmış, sebep bu.

  sarı tavuk pişirdiler, soframıza getirdiler
  chery-başının kızları rakı şarap içirdiler..

 5. Kazak Balasi yorum tarihi 5 Mayıs, 2016 08:03

  Arkadaslar, aranizda yorum yapanlardan Kazakistanda yasayaniz yok anlasilan. O sandiginiz hanlik yada o sandiginiz millet burada yok. Halkin %60 Kazakca konusamiyor. Topraklari da savasarak degil Sovyetler birliginin yanlis sinir politikasiyla bu halde. 10 milyon kazak kokenli vatandas burayi savasarak almadi, muhtemelen de yakin yuzyilda da cin buralara askeri gucuyle sahip cikacaktir. Yani bizim gibi kanla sulanmis bir topraklari yok. Rusya olmasa arkada cin coktan buralari topraklarina katardi. Bolgede islamiyet sovyet zamani etkisiyle cok zayiflamis. Nazarbaev gibi buyuk bir liderleri olmasa ne din nede dil bakimindan gelisemezlerdi. Allah Nazarbaeve uzun omurler versin. Ne yazik ki arkasindan gelen ondan el alan bir lider yok. Ondan sonra bu ulkenin felaketi baslar. Topraklari satarak cinin onunu kesmeye calisiyorlar. Tum insaat isleri Turk firmalarindan Cine dogru el degistiriyor.
  Ben yillardir bu cografyadayim, ne kardeslik gordum ne de bir yardim. Halk olaylarindan sonra burdaki irkci dalga dahada kuvvetlenecektir. Sandiginiz gibi Turkleri kardes olarak gormezler tek kardesleri Rusyadir, Burasi Rusyanin Kuzey kibrisidir. Maalesef gercekler cok aci.Rusya destegi biterse cin gelir parsayi toplar..
  Hayirlisi olsun. Ne eylese Mevlam guzel eyler

Yorum yap