523) ÇİN’İN YASAKLADIĞI MUMYA: “KAFKASYA GÜZELİ”

Yayin Tarihi 6 Şubat, 2011 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Çin’in yasakladığı mumya Asya’nın sırlarını saklıyor

image0016.jpg

Asya’nın binlerce yıl öncesine uzanan gizemli geçmişine ışık tutan bir mumya, Çin’in politik engelleri nedeniyle ABD’de gösterileceği sergiden aniden çıkartıldı. Bu gelişme, Asya’nın kökenleri hakkında büyük sırlar saklayan mumyanın üzerindeki tartışmaları tekrar gündeme getirdi.

Pekin’in sergilenmesinden rahatsız olduğu mumya 3,800 yaşında. Buna rağmen yarı açık gözlerindeki uzun kirpikleri düzgün biçimde korunmuş ve çok iyi durumdaki uzun saçları omuzlarına düşüyor.

Beauty of Xiaohe, yani “Xiaohe’nun Güzelliği”, Çin’in kurak Sincan eyaletindeki Tarim Havzası’nda bulunan onlarca mumyadan sadece biri. Mumyanın özelliği, bulunduğu bölgede Çinlilerden çok önce yaşamış olması ve görünümüyle Kafkasyalı insanlara benzerlik göstermesi. Bu iki unsur, Çin’in bulunduğu topraklardaki ilk yerleşimcilerin Avrupalı oldukları teorisini ortaya atıyor.

Xiaohe’nun Güzelliği, sadece batı eyaleti Sincan’daki ilk yerleşimcilerin kim olduğu hakkında değil, aynı zamanda petrol zengini bölgenin ne zamanda beri Çin’in parçası olduğu sorusunu da akıllara getiriyor.

Bu soruları önemli kılan faktör, Pekin hükümetinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Türkçe konuşan, yaklaşık dokuz milyon Müslüman Uygur’a uyguladığı ayrılıkçı hareket.

ÇİNLİLER İLE BATININ İLK TEMASI

Çin hükümetinin onayladığı resmi tarihi kayıtlara göre, Çinlilerle Batı dünyasının ilk teması, M.Ö 200 yıllarında gerçekleşti. Dönemin imparatoru Wu Di, Moğolistan’dan gelen Hun akınlarını engellemek için Batı uygarlıklarıyla ittifak yapmaya yöneldi.

Kayıtlara göre Wu Di,  M.Ö 139 yılında, yardımcılarından Zhang Qian’ı, istediği ittifak anlaşmasını sağlaması için Batı’ya gönderdi. Zhang, kendisine verilen görevde başarılı olamadı. Ancak onun Batı’ya gitmek için kullandığı, Asya, Avrupa ve Afrika’yı kapsayan rota, İpek Yolu’nun güzergahlarından birini oluşturdu.

Tarim mumyaların keşfedilmesi, Kafkasya’dan gelen yerleşimcilerin Çin’in bazı bölgelerine Wu Di’nin zamanından binlerce yıl önce geldikleri düşüncesini güçlendirdi. Kısaca, Kafkasyalılar, Sincan bölgesine Doğu Asyalılardan çok daha önce varmıştı.

MUMYALARIN SIRRI

Xiaohe’nun Güzelliği, iki bin ile dört bin yıl öncesine ait 150 adet eşya ile birlikte gömülen iki diğer mumyayla bulundu. Mumya, ABD’de ilk olarak Mart 2010’da California’daki Bowers Müzesi’nde sergilendi. Mart 2011’de ise Pennsylvania’da “İpek Yolu’nun Sırları” adlı sergide yer alacaktı. Ancak Çin’in müdahalesi ile sergiden çekilmesi büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Serginin başında bulunan Çin dili ve edebiyatı uzmanı Victor Mair, AP haber ajansına yorum yapmayı reddetti.

Mumyaların görünümleri, Bronz Çağı’nda yaşamış bu göçebelerin Hint-Avrupa dilleri konuştuğu ve Rusya veya Ukrayna’dan gelmiş olabileceğini öne sürüyor.

Mumyalar, National Geographic Topluluğu’nun, insan genetiğinin zaman içinde nasıl değişim gösterdiğini araştıran projesi kapsamında incelendi. Projenin başındaki Spencer Well, Tarim Havzası mumyalarının Çin’in batı bölgelerine kültürlerini, kendilerine özgü eşyalarını ve genlerini getirdiklerini, hatta atı ilk evcilleştiren insanlar da olabileceklerini belirtti.

Tarim mumyalarını 1993’ten beri inceleyen Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Mair ise mumyalarla birlikte bulunan bronz ve koyun kemiğinden yapılma eşyalara bakarak, Avrupalıların metalürji alanındaki teknolojilerini Çin’e getirmiş olabileceklerine değindi.

Mair, yapılan gen çalışmalarından elde edilen bulguların, “Batıdan gelen erkeklerle, Orta Asya’daki kadınlar arasında bağlantı kurduğunu” ifade etti.

YÜZ HATLARI BİLE BOZULMADI

Tarim Havzasının çorak ve tuzlu toprakları, günümüze ulaşan mumyaların birçok antik Mısır dönemine ait mumyadan daha iyi korunmasını sağladı. Mumyaların yüz hatlarındaki çizgilerin bile belirgin olması, bugün Pekin’i tedirgin eden teorileri güçlendirdi.

Deliller, o dönem Çinlilerin mumyalarını gömdükten sonra mezarları eşya koymak için tekrar açtıklarını, böylece hatalarını görerek mumyalarını koruma yöntemlerini geliştirdiklerini gösterdi. Dik duran vaziyette gömülen mumyalarla birlikte bulunan eşyalar ise M.Ö 138 civarında kullanılmaya başlanan İpek Yolu’ndan çok önceki dönemlerde Avrupa-Asya arasında ticaret yapıldığını ortaya koydu.

ÇİN SERGİLENMELERİNE KARŞI

2007 yılında, Çin hükümeti National Geographic Topluluğu’nun yürüttüğü gen araştırmasına izin verdi. Yapılan araştırmanın sonunda, mumyaların Avrupa, Mezopotamya, İndus Nehri bölgesi ve henüz belirlenmeyen diğer bölgelerden geldikleri anlaşıldı.

Daha da ilginci, bazı mumyalar, üzerlerine dokuma kumaş giydirilerek gömülmüştü. Bu kumaşlar, İskoçya’nın kuzeyindeki yaşayan klanların ölülerini gömerken giydirdikleri ekoseli kumaşa çok büyük benzerlik gösteriyordu. Ancak ilginç detaylar bununla bitmedi.

Bazı erkek ve kadın mumyalarda, şaman olduklarını kanısını güçlendiren uçları uzun şapkalar bulundu. Bu şapkalar, tıpkı Oz Büyücüsü filmindeki cadı şapkasının benzeriydi. Bu mumyaların giysi ve çantalarında, hint keneviri dahil olmak üzere tedavi amaçlı kullanılan bitkiler çıktı. Ayrıca, tılsımlar ve ayinlerde kullanıldığı düşünülen renkli çubuklar ortaya çıkarıldı.

Tüm bunlardan çok daha fazla gizeme sahip Tarim mumyaları, Pekin hükümetinin fazla üzerine gidilmesini istemediği antik eserler durumunda. Pekin’in bu konudan fazla bahsedilmemesini istemesinin bir diğer sebebi de, Uygur Türklerinin mumyaları sahiplenmesi.

Müfit Yılmaz Gökmen/hürriyet.com.tr

BATI ÇİN’İN KAFKASYALI ATASI XIAOHE’NİN GÜZELLİĞİ/Foto Galeri

image0023.jpg

image0031.jpg

image0042.jpg

image005.jpg

image006.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“523) ÇİN’İN YASAKLADIĞI MUMYA: “KAFKASYA GÜZELİ”” yazisina 15 Yorum yapilmis

 1. Münür TUZLA yorum tarihi 7 Şubat, 2011 14:21

  YERYÜZÜNDE ANCAK VE ANCAK İKİ ŞEY BİR VE BÜTÜN OLMUŞTUR,TÜRKLER VE İSLAM,BU BİRİN İHTİŞAMINI TARİH İÇERİSİNDEN ÇIKARDIĞINIZDA,REZALET VE ZULÜMDEN BAŞKA BİR ŞEY BULAMAZSINIZ.

 2. Akhmed Pasha yorum tarihi 11 Şubat, 2011 22:02

  Chinliler TURKLERIN mumyalarini,300 metra boyundaki piramitlerini,Uygur turklerinin tarihini bakalim na vahta kimi sakliyacaklar!sarafsizler!

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 17 Şubat, 2011 03:29

  GERCEKTEN NASIL BİR GÜZELLİK!AMAN YARABBİ**
  -BU CİN:(NE TEHLİKELİ:(HİC GİDESİ GELMİYOR İNSANIN:(

 4. ERHUN TEBER yorum tarihi 20 Şubat, 2011 10:45

  BU GÜZEL OLSA OLSA ALMULA’DIR.

 5. asilbey80 yorum tarihi 25 Şubat, 2011 23:49

  Tarih tekerrürden ibaretse.Geçmişte tarihe yön veren TÜRK’ler.Çağımızda’da Yön vermesini, elbet başaracaktır.
  Tarih TÜRK’ler ile şekillenmiştir.

 6. MEHMET AKİF yorum tarihi 2 Mart, 2012 18:11

  DAHA NE KADAR SAKLAYABİLECEKSİNİZ…. ARTIK KABUL EDİN TÜRK MEDENİYETİNİN, AVRUPA MEDENİYETİNDEN VE ÇİN MEDENİYETİNDEN(ÖYLE BİR MEDENİYETLERİ VASA) DAHA ÜSTÜN OLDUĞUNU… VE ŞUNU ANLAYIN BASKIYLA BİR YERE VARILAMAYACAĞINI… ÜSTÜN HER ZAMAN VE MEKANDA ÜSTÜNDÜR…

 7. Soner DAUR yorum tarihi 29 Ocak, 2014 20:14

  KAFKASYALI, KAFKAS-BEYAZ IRKTAN DENİYOR YAZIDA.SİZLER TÜRK YAPMIŞSINIZ.KAFAYIMI YEDİNİZ SİZ:))

 8. Murat Elagöz yorum tarihi 29 Ocak, 2014 23:36

  Her zamanki davranış şekilleri.. Hem İslamı savunur, hemde ırkçılık yaparlar.. İslamda ırkçılığı yasaklayan Allah’a karşı gelen bir millet işte..

 9. kAFKAS DİASPORASI ADMİN yorum tarihi 29 Ocak, 2014 23:53

  SES VER MHP, CHP, AK PARTİ, SES VERİN TÜRKİYE’DEKİ MÜSLÜMAN MUHAFAZAKAR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, İNSAN HAKLARI DERNEKLERİ…..
  Filistin için, Gazze İçin, Bosna İçin, Arakan İçin, Afganistan İçin, Telafer İçin, Hama İçin, Humus İçin ….. omuz omuza durduğumuz insanlar neredesiniz ?

  8 Gün sonra “ÇERKES SOYKIRIMI” yapılan “KIZIL ÇAYIR” da Soçi Olimpiyatları başlıyor. Laf salatası yapmaya gelince Çerkes Kardeşlerimiz diyenler bir gün olsun acımızı paylaşmayacak mısınız ? Çanakkale Şehitliğimiz üzerinde olimpiyat yapılsa ne hissederdiniz ? Biz emin olun ona da karşı çıkardık. İş lafa geldiğinde “Çerkes Kardeşlerimiz” diyenler, Selahattin Demirtaş’ın söylediklerini söyleyebilecek, yüreğiniz yok mu ? BU NE BİÇİM KARDEŞLİK ? Milyonlarca insanın soykırıma uğraması sizi rahatsız etmedi mi? Orada ölenler Müslüman değil miydi? =OĞUZ BERK= https://www.youtube.com/watch?v=pxblzz7VhU0#t=259

 10. Sinem Kaynar yorum tarihi 30 Ocak, 2014 01:10

  Bu kadar gaza gelen bir ırk olabilir mi ? Evet dünya da ilk siz vardınız, bütün icatları siz buldunuz çaldılar, neredeyse bütün ırklar Türk ama kim olduklarını bilmiyorlar, gelecekte de süper güç olacaksınız. Bir şeye de sahip çıkmayın, yeter

 11. Adiga Çale yorum tarihi 30 Ocak, 2014 20:36

  Şu saçmalığa bakarmısınız Kafkas Irkı yazıyor bazı dar kafalı insanlar ise Türk Irkı diyor bu kadar mı cahil olur insan soruyorum size ???

 12. Gürkan yorum tarihi 30 Ocak, 2014 22:14

  Çin in Mısır’ın ve Anadolu’nun asıl yerlilerinin Kafkasya lı olduklarını zaten biliyorduk. Bunu Türklere yormanın bir alemi de yok şimdi. Zaten yazıda da açıkça yazılmış. Kafkas ırkı ve medeniyetinden bahsedilen bir zamanda türkün esamesi bile okunamaz. Hele ki mumyanın tarihlendiği dönem kafkasyası için bu su götürmez. Bilen bilir Allah en doğrusunu bilir.

 13. Yılmaz Karahan yorum tarihi 31 Ocak, 2014 00:22

  Lütfen yorumlarda görüşlerinizi belirtin. Bu haber yazısında bir teori ileri sürülmektedir. Bununla ilgili bilimsel bulgularınız var ise paylaşabilirsiniz. Hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.

 14. yücel ercan yorum tarihi 31 Ocak, 2014 12:07

  ilgi alanıma girdiği için arkeolojik haberleri takip ederim çinde daha önceleri çıkan mumyaları çin kafkas ırkı olarak lanse ederdi son yıllarda yeni çıkarılan mumyalardan ve genelinde sansür uyguluyor.

 15. adige sinen yorum tarihi 22 Mayıs, 2016 15:29

  Bazıları herhalde yanlış metnin altına yorum yapmışlar

Yorum yap