450) YAHUDİLER, TÜRK MANDASI ALTINDA İSRAİL İSTEMİŞ

Yayin Tarihi 20 Şubat, 2010 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Yahudiler, Türk mandası altında İsrail istemiş

Türkiyeli Yahudiler, 1922 yılında TBMM’den Filistin için İsrail devleti istemiş…

1922 yılı Kasım ayında İstanbul Milletvekili Mişon Vantura, Denizci Tuğgeneral Fiş Paşa’nın oğlu Yazar İzidor, Maliye müfettişi Ferit; Filistin’deki Yahudi cemaatinin isteği ile birlikte Atatürk ve Meclise hitaben bir teklif sunarlar.

Tekliflerinde öncelikle beş asırdan beri Türkiye’de rahat ve huzur içinde yaşadıklarından bahsedilerek bu husustan dolayı minnettarlıkları ifade edilmektedir. Daha sonra ise Lozan’da yapılacak görüşmelerde Filistin’de Osmanlı hakimiyeti günlerinde olduğu gibi huzurlu günlerin devamı için Filistin’de kurulacak devletin Türkiye mandasında yönetimini istemektedirler.

Bu teklif o günki mecliste okunur. Milletvekilleri düşüncelerini ifade ederler. Teklifi ve tartışmaları yorumsuz olarak okuyucularımızın dikkatlerine sunuyoruz.

DÜNYA BÜLTENİ

image00125.jpg

image0028.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“450) YAHUDİLER, TÜRK MANDASI ALTINDA İSRAİL İSTEMİŞ” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Haydar Okur yorum tarihi 20 Şubat, 2010 11:36

  Yahudiler Talmud emirleri doğrultusunda bu gününlerin(Yani o günlerin) hesabını çok iyi yaptıkları gibi, gelecek yüz yılın, bin yılın da hesabını yapmış, plan ve projelerini hazırlamış durumdadırlar.

  Yahudiler günü birlik yaşanan siyasi gelişmeleri gelecek yüz yıl hatta bin yıl ötesi amaçlarına uygun olarak yönlendirdiklerinden bence Filistinde bir Yahudi devletinin Türk mandası altında olması hayli riskli bir olay olarak karşımıza çıkabilirdi.

  Unutmamak gerekir ki, en eski tarihlerden bu yana para ile devlet kurulduğuna şahit olunmamıştır.Ta ki Filistin bölgesinde bir İsrail devleti kuruluncaya değin.

  İSRAİL DEVLETİ PARA İLE, SATIN ALMALARLA KURULMUŞ BİR DEVLETTİR.

  Arapların yahudileri pek sevmediği ortadadır. Ancak, ne hikmetse Filistinli Araplar Yahudilerin paralarına tamah ederek arazilerini, emlaklarını satarak hem kendi geleceklerini (torunlarını) ateşe atmışlardır, hem de orada bir Yahudi devletinin oluşmasının önünü açmışlardır.

  Filistinli araplar kendi tarihi hatalarının ürünlerini biçiyorlar bu gün.

 2. çetin sünnetçi yorum tarihi 23 Şubat, 2010 01:34

  filistinliler hakkında küçük bir yanlışlık var, onlar arap ırkından değildirler. vakti zamanında hindistan oraya göç etmiş hind çingeleridirler. ama müslüman olmuşlar ve yaklaşık olarak 3000 yıldır o bölgede yaşadıklarından arablaşmışlardır.

Yorum yap