260) “ILIMLI İSLAM” OUT, “UYUMLU İSLAM” İN

Yayin Tarihi 24 Şubat, 2011 
Kategori SİYASİ

“ILIMLI İSLAM” OUT,

“UYUMLU İSLAM” İN.

image00128.jpg

Artık tiyatronun son perdesi açılmaktadır. Burada oynanması istenen fikir belli, ancak sonucunun ne getireceği belli değil. Bu belirsizlik, başka senaryoların yazımını getirecek ve felaketlere davetiye çıkarabilecektir…

“Ilımlı İslam” ve “Dinler arası diyalog” süreci, soğuk savaş’ın bitimi ile başlatılmış olup 20 yıllık bir geçmişi vardır. Bu 20 yıl içinde projeyi uygulayanlar o kadar hızlı ve etkili çalıştılar ki, Müslüman ülkelerde kadrolarını inşa ettiler ve siyasette etkili oldular. Kadrolar da sosyal, siyasi, ekonomik ve iletişim alanındaki etkinliklerini kullanarak, Müslümanların Batı’ya bakışını yumuşattılar. Liberal ekonominin oyuncaklarına aldanmasını sağlatarak ılıklaştırdılar. Milli ve manevi değerlerin korunması ve yaşatılmasındaki hassasiyetlerde sorgulama başlatıldı.

Toplumları birlikte tutan en önemli faktörlerden biri “Din”dir. Din, tarihin her döneminde siyaseti ve ekonomiyi etkilemiştir… O halde toplumların yönetimi ve yönlendirilmesi için, din algılaması ve uygulaması öncelik taşımaktadır…

Toplum ılıklaştırılarak tepkisizliği “hoşgörü” olarak kabul ettiğine göre, “uyumlu” olmasında da bir engel kalmamış demektir.

Evet! Son perde “Uyumlu İslam” projesi ile Müslüman toplumların teslimiyet oyunudur.

Ortadoğu ve Afrika’nın Müslüman ülkelerindeki dikta rejimlerin yıkılması sevindirici bir gelişmedir. Önemli olan bundan sonra gelecek yönetimlerin “Uydum hazır olan küresel güce” niyeti ile “Uyumlu” olup, olmayacaklarıdır. İşte bu belirsizlik yeni oyunların sahneye konulmasına zemin hazırlayacaktır.

Artık ılımlı olmanın modası geçmiştir. Podyumda uyumlu mankenler boy göstermektedir…

Mankenler diyor ki; “Ya uyacaksın, ya da ebediyen uyutulacaksın”

Bizde diyoruz ki; “Kılavuzu karga olanın, burnu pislikten kurtulmaz”

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap