218) SAĞLIĞIMIZ İÇİN 1 DAKİKALIK KAMPANYA

Yayin Tarihi 9 Şubat, 2010 
Kategori SOSYAL

SAĞLIĞIMIZ İÇİN 1 DAKİKALIK KAMPANYA

image00111.jpg

Tükettiğimiz süt ve ürünlerin ambalajlarında;

süt tozundan imal edilmiştir

çiğ sütten imal edilmiştir” uyarı yazılarının okunaklı bir şekilde görülmesini istemek bilinçli bir tüketici olarak hakkımızdır…

Süt ve ürünlerinin hammaddesine göre tercih edilmesi, tüketicilerin inisiyatifinde olmalıdır…

Sağlığımız için bu uyarıyı önemsiyorsak, lütfen aşağıdaki dilekçe örneğini kopyalayıp doldurarak, ilgili Bakanlığa ve Sayın Bakan’ın bilgisine sunulmasını arzularız.

Saygılar.

Yılmaz KARAHAN

NOT: Bu kampanya   http://groups.google.com.tr/group/cigsutureticileri tarafından düzenlenmiştir.

   

TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI’NA

[email protected]

(Sayın Bakan Mehdi EKER’in bilgisine)

Süt ve süt ürünlerinde süt tozu kullanımının tüketicilerin tercihinde olması için süt ve süt ürünleri ambalajlarında << süt tozundan imal edilmiştir>> veya <<çiğ sütten imal edilmiştir>> yazılarının okunaklı bir şekilde yazılması için;

Gerekçelerimiz :

1-Süt tozundan Çin’ de çocuk ölümleri meydana gelmiştir.

2-Avrupa Birliği Ülkelerinden Fransa’nın bir başka ülkeye ihraç ettiği süt tozunda insan sağlığına aykırı bakteri tesbit edilmiştir.

3-Çiğ Sütten yapılan süt ve süt ürünlerindeki besin değerleri ile süt tozundan yapılan süt ve süt ürünlerindeki besin değerleri aynı özelliklerde değildir.

4-Süt tozunun yapımı esnasında , uzun süre dayanıklığı için katkı maddeleri katılmaktadır.

5-Bu talebimiz asıl amacı Tüketicilere  ve gelecek nesillere sağlıklı ve besin değerinin en yüksek düzeyde Bakanlığınızca ulaştırılmasıdır.

Bu sebeplerle süt tozundan süt ve süt ürünleri tüketmenin, tüketicinin tercihinde olmasını gerekmektedir.

Süt ve süt ürünlerinin başlıca iki temel hammaddesi vardır. Birincisi çiğ süttür ikincisi süt tozudur.  Çiğ süt esas bir hammaddedir. Süt tozu ise ikame bir hammaddedir.

Süt ve süt ürünleri bir gıdadır. Gıdaların  hangi hammaddeden imal edildiğinin  gıda ambalajları üzerine yazılması yasal bir mecburiyettir.

İSTEK: Mevcut kanunlar ve yönetmelikler hükmünce süt ve süt ürünlerinde süt tozu kullanımının tüketicilerin tercihinde olması için süt ve süt ürünleri ambalajlarında << süt tozundan imal edilmiştir>> ve/veya << çiğ sütten imal edilmiştir>> yazılarının okunaklı bir şekilde yazılması için gereğini , bu yasal başvru dilekçemin kayda alınmasını , evrak giriş numarasının elektronik posta adresime  göndrilmesini , yine yasal süre içinde elektronik posta adresime cevaplanmasını arz ederim.

Bu dilekçemi elektronik posta ile gönderdiğimden dolayı imzalanamamıştır.

T.C. kimlik no: 

Adı-Soyadı:  

Adres:

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap