210) TÜRKİYE İLE PAKİSTAN DOSTLUĞUNU BOZACAK BİLDİRİ

Yayin Tarihi 12 Şubat, 2010 
Kategori SİYASİ

Türkiye ile Pakistan’ın arasını bozacak bildiri

image00116.jpg

Türkiye, dolaylı da olsa Keşmir’deki direnişi bundan sonra “terör” faaliyeti olarak göreceği öne sürüldü.

Türkiye ile Pakistan’ın önümüzdeki günlerde karşı karşıya gelmesi muhtemel görünüyor. Çünkü, Cumhurbaşkanı Gül’ün Hindistan ziyareti sırasında imzalanan bir anlaşma ile Türkiye, tarihi  kardeşi Pakistan’ı Keşmir’e verdiği destekten dolayı, dolaylı da olsa kınamış oluyor.  

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hindistan’a yaptığı ziyaret bir skandalı da beraberinde getirdi. Önceki gün Hindistan ile ortak imzalanan ‘Terörizmle Mücadele Deklarasyonu’nda bazı bölümler Keşmir Sorunu’nu yakından ilgilendiriyor. 

Hindistan ve kardeş ülke Pakistan arasında 60 yıldan fazla bir süredir sorun olan Keşmir’deki Müslümanları dolaylı da olsa Türkiye terörist olarak görmeye başlayacak.

Birleşmiş Milletler’in birçok kararı olmasına rağmen Hindistan’ın BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi olmasından ötürü bir türlü barışcıl bir çözüme kavuşmayan Keşmir Sorunu’na bu sefer bir darbe de Türkiye’den geldi. 

Keşmir’deki Müslümanları terörist sayan Hindistan ile ‘Terörizmle Mücadele Deklarasyonu’ Türkiye’nin Keşmir Sorunu’na bakış açısının da değiştiğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Pakistan’ın uzun yıllardır desteklediği ve Hindistan ile arasında savaşın hala sürdüğü bölge için Türkiye’nin böyle bir deklarasyona imza atması kardeş ülke Pakistan ile Türkiye arasında önümüzdeki günlerde soğuk rüzgarların eseceğine işaret ediyor.

Hindistan ile imzalanan o skandal deklarasyonda ayrıca Pakistan’a da gönderme de bulunuluyor. Pakistan’ın yıllardır Keşmir Müslümanlarının yanında olmasından ötürü deklarasyonun şu bölümü dikkate alınıyor. Deklarasyonda Terörizmi destekleyen, cesaretlendiren ve teşvik edenlerle bunlara sığınma imkanı sağlayanlar kınandığı belirtilerek Pakistan’a da göndermede bulunuluyor.

HİNDİSTAN NOTA VERMİŞTİ

İstanbul geçtiğimiz Ocak ayında düzenlenen Afganistan’a komşu ülkeler zirvesine Hindistan’ın çağrılmayışı sorun olmuştu. Hindistan verdiği protesto notasında Türkiye’ye uyarılarda bulunmuştu. O dönemde yapılan yorumlarda ise Gül’ün Hindistan ziyaretine gölge düşürülebileceği şeklinde yorumlarda bulunulmuştu. Türkiye’nin bu deklarasyonla ayrıca Hindistan’ın gönlünü aldığı da kaydediliyor.


Hindu medya çok önemsedi

Önceki gün imzalanan skandal deklarasyon Hindistan medyası tarafından çok önemseniyordu. Hindistan Medyası dün yaptığı haberlerde imzayı manşetlerine taşıyarak, Türkiye’nin artık Pakistan’dan çok Hindistan’ın yanında yer aldığı mesajları verildi. Hindistan Medyasının köşe yazarları ise olayı Türkiye’nin Hindistan’a verdiği destek olarak yorumladı.

5 ŞUBAT KEŞMİR GÜNÜ

Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinin imzalanan deklarasyonun 5 Şubat Keşmirle Dayanışma Günü’ sonrasına gelmesi de dikkat çekici bulunuyor. 1991 yılından beri Pakistan’da devlet törenleri şeklinde kutlanan gün Keşmir bölgesinde de büyük mitinglerle kutlanıyor. Keşmir’in bağımsızlığı için önemli bir günde kardeş ülke Türkiye’nin bu şekilde bir tavır takınması önümüzdeki günlerde Pakistan ile ilişkilerde önemli sonuçlar doğuracağa benziyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Paylaş:

Yorumlar

“210) TÜRKİYE İLE PAKİSTAN DOSTLUĞUNU BOZACAK BİLDİRİ” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Enes Şengönül yorum tarihi 13 Şubat, 2010 01:31

  Pakistan eskiden adli suç oranlarının en az yaşandığı ülkeydi.. Birileri oraya gitti.. Komünizm tehditine karşı silahlandırdı.. O tehlikeyi atlattı Pakistan.. Ardından gelen birileri o silahlar kalsın lazım olacak dedi.. Ardından birileri o ülkeyi terörist ilan etti..
  Neden bir zamanlar o kadar “pak” olan o ülke dünyanın en büyük 7. nükleer güce sahip ülkesi oldu.. Birleşmiş Milletler uyuyor mu, Keşmirde Müslümanlar ölürken.. Yoksa ölnler Müslüman diye mi uyuyor gibi görünüyor..

 2. Haydar Okur yorum tarihi 14 Şubat, 2010 03:28

  Pakistan Türkiyenin her zaman ve uluslararası boyutta Türkiyenin yanında yer almış bir dost ve kardeş ülkedir.Türk İstiklal savaşında bile keni halk gücüne göre lıjistik destek vererek yardımda bulunmuştur.Kıbrıs harekatında olsun, KKTC nin tanınması yönünde asdımlar atmış ancak gizli eller bu adımı durdurmuştur. Hala da KKTC nin tanınması konusunda hazır bir dost devlettir. Öte yandan Hindistan ve Bengaldeş de dost kardeş ülkelerdir.Kardeş dedin unutulmamalıdır ki bu gün Hindistanda Ülkemizin nüfusundan fazla müslüman vardır Hindistanda.
  Bu kadar yakın ve dostane ilişkilerimizin oldu bu ülkelerin dostluklarını ve ülkemizin uluslararası desteğini kaybetmesi pahasına ve ortada fol yok yumurta yokken,Sayın Cumhurbaşkanı Hindistana gitmek gereğini neden duydu? Konu ticari olay mı, teknoloji transferi olayı mı nedir? Yoksa küresel emperyalist lobilerin, küresel stratejistlerin, uluslararası siyaset organizatörlerinin baskısı ile mi gitmiştir bunu şimdilik bilmemiz mümkün değildir. Zaman içinde bu ziyaretin amacının ne olabileceği su yüzüne çıkacaktır. Ancak bu yoruma kendi kişisel düşüncemi de eklemek istiyorum.
  Bilindiği gibi Pakistan ile ABD nin arasıpek de iyi değil.. Öte yandan Pakistanla Hindistan arasında Keçmir konusu iki komşu devleti savaş noktasına taşıyan bir büyük sorundur. ABD ise sıkışıp kaldığı Afganistan topraklarından çıkış aramaktadır. Bu çıkışın ise en kolay yolu da Pakistan topraklarıdır.Ancak Pakitanın eyaleti Bulucistan üzerinde denize ulaşan bir hava ve kara koridorunun açılması da ABD nin şiddetle ihtiyacını olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Taliban güçleri ABD nin bu çabasının bildiğinden sürekli dağ kadrolarını silahlandırarak takviye etmektedir. Çünkü eğer böyle bir koridor açılırsa ABD Afganistanda kalıcı olacak ve ahtapot kollarını Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin enerji kaynaklarına kadar uzatacaktır. Çin ve Rusya bunu bildiğinden AVRASYA SAVUNMA İŞBİRLİĞİ bütünleşmesine ilkin bu iki devlet adım atmış, pakistan da bu birlik çalışmasının içinde yerini almıştır. Daha açık bir deyişle Çin ve hatta Rusya ABD nin bu politikasına karşılık Pakistana destek vermektedirler..Bilindiği gibi ABD Afganistanda bir çıkmaza girmiştir. Nitekin son günlerde orada görevli nato askerlerinin ve afgan hükümeti güçlerinin katılımıyla ağır silahlarla donatılmış 15 bin kişilik bir güçle dağlık bölgeleri ve Sfganistanin bu bölgelere yakın kentlerini elinde tutan Taliban güçlerine karşı geniş bir harekata geçmiştir. Öyle sanıyorum ki Afganistanda ABD egemenliği tam sağlanırsa sıranı Afganistana geleceği kaçınılmaz olacaktır.
  iŞte böylesine nazik bir ortamda Cumhur Başkanı Abdullah Gül devreye girmiş ve ekonomik ilşkiler görüntüsü altında Pakistan hariç Hinistan ve Bengaldeş’e ziyaret gerçklştirmektedir. Eğer durum bu ise bu son günlerde yapılan ziyaretlerin Türkiyenin kaybı olacak çünkü Pakistan dostluğunu kaybetmiş olacağız ama ABD nin de amaçlarına hizmet yapmış olacağız.Dahası Çin ve Rusya gibi ülkelerle de ilişkilermiz, yakınlığımız büyük yara alacaktır.
  Geregirse konu daha da detaylandırılabilir ancak uzun yorunlarını okunma şansının olacağını bildiğimden burada noktalıyorum.Yorum yapacak arkadaşlar bunu daha nitlikli yorumlarla da destekleyebilirler
  Ben bu ziyaretin bu minval üzere yapıldığını üşünüyorum.
  Selam ve saygılarımla

Yorum yap